۲۷ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۲۷
کد خبرنگار: 1414
کد خبر: 83824156
۰ نفر

برچسب‌ها

آیین نمدمالی سنتی در مشگین‌شهر احیا شد

اردبیل- ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مشگین‌شهر از احیای نمدمالی سنتی این شهرستان بعد از نیم قرن فراموشی خبر داد.

ایمانعلی ایمانی روز سه‌شنبه در آیین نمدمالی در ییلاق "اده‌چمن" مشگین‌شهر افزود: صنعت سنتی نمدمالی از نیم قرن پیش در میان عشایر و روستاییان به فراموشی سپرده شده بود و با تلاش‌ها و پیگیری‌های لازم زمینه برای احیای آن در این شهرستان فراهم شد.

او اظهارداشت: احیا و اصالت دادن به این هنر از رشته‌های صنایع دستی نقش مهمی در اشتغال ، توسعه پایدار روستایی و عشایری ، ایجاد درآمد و به دنبال آن حفظ طبیعت و معرفی فرهنگ منطقه و جلب و جذب گردشگر خواهد شد.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مشگین‌شهر بیان کرد: این رشته از صنایع دستی در شمالغرب ایران در شهرستان مشگین‌شهر به شکل صنعتی در کارگاه‌ها فعال است ولی با مستندسازی آن، پرونده ‌این صنعت جهت ثبت در آثار فهرست آثار ملی آماده می‌شود.

ایمانی افزود: کاربرد اصلی نمد در سازه آلاچیق عشایری است و  برگزاری آیین نمدمالی در ییلاق اده چمن این شهرستان گامی در راستای معرفی این صنعت بود.

او از تلاش برای احیای صنایع دستی منسوخ شهرستان خبر داد و گفت:‌ شهرستان مشگین‌شهر در بخش صنایع دستی از ظرفیت‌ و قابلیت‌های بسیار بالایی برخوردار است و با بهره‌مندی از این ظرفیت‌ها زمینه برای رونق اشتغال و تولید در شهرستان فراهم می‌آید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =