۸ نیروی نظامی هند و چین کشته شدند

دهلی نو- ایرنا- ارتش هند روز سه شنبه در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که یک فرمانده نظامی و دو سرباز این کشور در یک درگیری با نیروهای چینی در دره گالوان واقع در شرق لاداخ کشته شده‌اند.

به گزارش رسانه‌های هند، در بیانیه ارتش این کشور آمده است: در طول جریان کاهش تنش‌ها در دره گالوان، عصر روز دوشنبه یک درگیری خشونت آمیز میان نیروهای هند و چین اتفاق افتاد که به تلفات از سوی هر دو طرف منجر شد. در این درگیری یک فرمانده و دو سرباز هندی کشته شدند. 
در ادامه این بیانیه آمده است که فرماندهان ارشد دو کشور در محل درگیری با یکدیگر دیدار کرده‌اند تا از تنش‌ها بکاهند. 
 از سوی دیگر رسانه‌های چین از کشته شدن ۵ نیروی نظامی این کشور در این درگیری خبر داده‌اند. 
هنوز جزییات این درگیری منتشر نشده اما مقامات هندی اعلام کرده‌اند در طول این درگیری هیچ گلوله‌ای شلیک نشده است و نیروهای دو کشور با استفاده از چوب و میله آهنی به یکدیگر حمله کرده‌اند که سربازان هندی به دلیل شدت جراحات جان خود را از دست داده‌اند. 
در همین حال راجنات سینگ وزیر دفاع هند روز سه شنبه با بی پین راوات فرمانده کل نیروهای سه گانه و همچنین مقامات ارشد نظامی این کشور برای بررسی وضعیت شرق لاداخ دیدار کرد. 
از سوی دیگر چین هند را متهم به عبور از مرز و آغاز درگیری با نیروهای چینی کرده است. 
جائو لی جیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: نیروهای هند دو بار از مرز عبور کردند و با تحریک نیروهای چینی به سوی آن‌ها حمله ور شدند. این اقدام به یک درگیری جدی میان نیروهای مرزی دو کشور تبدیل شده است. 
وزیر امور خارجه چین این اقدام را یک حمله تحریک آمیز از سوی نیروهای هندی توصیف کرده است. 
وی گفت: چین به هند اعلام کرده است که نیروهای مرزی خود را کنترل و از هرگونه اقدام یک طرفه که وضعیت مرزها را پیچیده‌تر می‌کند، خودداری کند. چین و طرف هندی توافق کردند تا مسائل دو جانبه را از طریق گفتگو برطرف کرده تا تنش در مرزها را کاهش داده و صلح و آرامش را حفظ کنند. 
این درگیری واکنش منفی احزاب سیاسی هند را به دنبال داشته و رهبران احزاب سیاسی مخالف این کشور خواهان اقدام هند در مقابل چین و محافظت از نیروهای هندی شده‌اند. 
این اولین درگیری جدی و شدید نیروهای هندی و چینی در مناطق مرزی مورد اختلاف از زمان بروز جنگ مختصر دو کشور در سال ۱۹۶۲ می‌باشد. 
این حادثه زمانی اتفاق می‌افتد که دو کشور بیش از یک ماه است در منطقه لاداخ در مقابل یکدیگر صف آرایی کرده‌اند. 
 مناقشه مرزی میان هند و چین یکی از جدی‌ترین مناقشه‌های مرزی میان دو کشور از سال ۲۰۱۷ تاکنون است. هند و چین در سال ۲۰۱۷ در منطقه دو کلم واقع در شرق هیمالیا شاهد تنش مرزی بودند که پس از ۷۳ روز و با دخالت رهبران دو کشور حل شد. 
همچنین هند و چین در سال ۱۹۶۲ یک جنگ مختصر بر سر اختلاف‌های مرزی داشتند.  
ناظران نظامی معتقدند یکی از دلایل افزایش تنش‌های مرزی میان هند و چین، ساخت یک باند فرودگاه و همچنین جاده در نزدیکی مرزها با چین است. هند سعی کرده است تجهیزات و زیرساخت‌های خود در امتداد مرزهای مشترک با چین را گسترش دهد.  
 مقامات آگاه هندی اعلام کردند که با وجود مذاکرات میان مقامات نظامی دو کشور، هنوز ارتش‌های دو کشور حاضر به عقب نشینی از مواضع خود نیستند. دهلی نو معتقد است که نیروهای چینی به خاک هند تجاوز کرده‌اند و برای پایان تنش، باید به درون خاک چین عقب نشینی کنند.  از سوی دیگر چین می‌خواهد هند ساخت و ساز را در تمام مناطق مورد اختلاف متوقف کند. 
هند و چین در مرزهای مشترک به طول بیش از ۳ هزار کیلومتر دارای اختلاف هستند و با وجود برگزاری مذاکرات مختلف مرزی، دو کشور هنوز نتوانسته‌اند این اختلافات را رفع کنند. 
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =