اتمام سامانه آب و فاضلاب ماکو به ۱۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیازمند است

ارومیه- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌غربی گفت: برای اتمام پروژه تصفیه‌خانه و شبکه فاضلاب شهر ماکو به هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

علیرضا رضوی روز سه‌شنبه در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو اظهار داشت: بخش آب شرب شهر ماکو و شوط مجهز به تصفیه‌خانه آب شماره یک و ۲ است که برای ارتقای ظرفیت تصفیه‌خانه شماره ۲ نیاز به خط انتقالی است تا آب خام را از تصفیه‌خانه شماره یک به ۲ برساند.

وی در ادامه با بیان اینکه اجرای خط دوم انتقال آب خام آبگیر به تصفیه خانه شماره ۲ به ۲۳۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است، افزود: با اجرای این پروژه به طول ۸.۵ کیلومتر، ظرفیت تصفیه آب آشامیدنی در این تصفیه‌خانه از ۲۱۰ لیتر بر ثانیه به ۴۲۰ لیتر برثانیه افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اضافه کرد: احداث تصفیه‌خانه فاضلاب در ورودی کمربندی بازرگان در مجاورت روستای "هندور" به ۳۶۰ میلیارد ریال اعتبار در سال جاری نیاز دارد، تا پساب جمع‌آوری شده از شبکه فاضلاب به تصفیه‌خانه انتقال یابد.

وی همچنین از پیشرفت فیزیکی ۴۵ درصدی تصفیه‌خانه شهر ماکو خبر داد و افزود: برای تکمیل این پروژه به ۳۸۰ میلیارد ریال و همچنین احداث ایستگاه پمپاژ به ۶ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

رضوی با اشاره به این ‌که در سال گذشته برای طرح تصفیه‌خانه ماکو ۵۰ میلیارد ریال اعتبار دولتی مصوب شد که تخصیص آن صفر بود و محقق نشد گفت: با این اعتبارات تک رقمی این پروژه به اتمام نمی‌رسد و نیاز است اعتبار ویژه دولتی با همراهی و مشارکت دیگر نهادها تخصیص یابد.

وی اضافه کرد: در بخش روستایی نیز از محل صندوق توسعه روستایی، پروژه ۲۲روستای شهرستان پلدشت در حال اجرا است که ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی اضافه کرد: برای اجرای خط، ایستگاه پمپاژ این پروژه نیز ۲۰ میلیارد ریال هزینه برآورد شده است که اگر تا آخر تیرماه وارد مدار بهره‌برداری شود، مشکل آب شرب این روستاها مرتفع خواهد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز در این دیدار ضمن تاکید بر تکمیل و بهره‌برداری هرچه سریعتر از تصفیه‌خانه فاضلاب ماکو که جزو نیازهای اساسی منطقه است، اظهار داشت: منطقه آزاد ماکو آماده است، در اتمام و بهره‌برداری این پروژه با شرکت آب و فاضلاب و شهرداری همکاری و مشارکت کند.

محمدرضا عبدالرحیمی افزود: حفاظت، حراست و صیانت از محیط زیست از تاثیرات راه‌اندازی تصفیه‌خانه فاضلاب منطقه آزاد ماکو است لذا سازمان منطقه آزاد با حمایت از اجرای طرح‌های ارزشمند از جمله احداث تصفیه خانه فاضلاب در منطقه، حفاظت از محیط زیست و ارتقای بهداشت عمومی را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است.

وی با بیان اینکه سازمان منطقه آزاد با تمام محدودیت‌های ناشی از شرایط اقتصادی و رکود اقتصادی موثر بر واگذاری اراضی، ۷۰ میلیارد ریال برای هزینه در برنامه‌های زیست محیطی پیش‌بینی کرده است، اظهار داشت: وضعیت فاضلاب در شهرستان ماکو در شأن مردم این منطقه نبوده و اجرای آن مشارکت دولت، جامعه محلی و سازمان منطقه آزاد ماکو را می‌طلبد.

وی با تاکید بر اختصاص بودجه ویژه برای اتمام پروژه تصفیه‌خانه و شبکه فاضلاب از سوی وزارت نیرو  اضافه کرد: در کنار اقدامات گسترده عمرانی و زیربنایی که در منطقه در حال انجام است، ساماندهی و احداث سیستم تصفیه آب و فاضلاب شهرستان ماکو نیاز به توجه بیشتر دارد و یکی از مطالبات اصلی مردم منطقه است.

شهرستان ماکو با ۹۷ هزار نفر جمعیت در شمال آذربایجان‌غربی واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =