رهاسازی چهار هزار قطعه بچه ماهی بومی در رودخانه شطیط شوشتر

اهواز – ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شوشتر گفت: چهار هزار قطعه بچه ماهی بومی در رودخانه شطیط این شهرستان توسط شرکت ماهی کارون رهاسازی شد.

بهروز نجاتی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: این اقدام به منظور حفظ تنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی آبزیان در رودخانه کارون انجام شده است.

وی افزود: این بچه ماهیهای بومی از گونه "بنّی"  بوده که با هماهنگی و نظارت اداره محیط زیست رهاسازی شدند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شوشتر ادامه داد: هفته گذشته نیز حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه بچه ماهی بومی در تالاب ها و رودخانه‌های این شهرستان از سوی اداره شیلات رهاسازی شد.

وی افزود: ماهیان بومی بخشی از ثروت ملی و تنوع زیستی ایران محسوب می‌شوند و علاوه بر ارزش‌ زیست محیطی و اکولوژیکی و تامین غذای سایر گونه‌های زیستی در تامین اقتصاد صیادان محلی نیز سهم به سزایی دارند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شوشتر گفت: ورود فاضلاب‌ شهری ، کشاورزی و صنعتی به زیستگاه‌های آبی ، آلودگی آب‌ها و تخریب محیط زیست، صید غیرمجاز به ویژه از طریق روش‌های مخرب و غیراخلاقی چون جریان الکتریکی و ورود گونه‌های مهاجمی چون تیلاپیا به آب‌های داخلی خوزستان، باعث شده تا جمعیت ماهیان بومی به شدت کاهش یافته و نسل بسیاری از این گونه ها با خطر جدی روبه رو شود.

رودخانه کارون در هنگام ورود به شهرستان شوشتر به ۲ شاخه شطیط و گرگر تقسیم می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =