شهروندان از ماسک زدن و رعایت فاصله خسته نشوند

شیراز - ایرنا- استان فارس که در ماه‌های نخستین همه گیری کرونا با اقدام به هنگام و رعایت فاصله گذاری‌های اجتماعی و هوشمند با موفقیت از بزنگاه کرونا عبور کرد با افزایش شمار مبتلایان در روزهای گذشته ، رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و مسوولان بهداشتی درمانی فارس همچنان خواستار رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز سه شنبه در نشست ستاد مدیریت بیماری کرونا در دانشگاه که به صورت ویدئو کنفرانسی با حضور روسای شبکه های بهداشت و درمان برگزار شد، پیگیری جدی و احساس مسوولیت را از مهمترین ویژگی های مسوولان دانشگاه به ویژه اعضای ستاد مدیریت بیماری کرونا  برای مدیریت روند مهار این بیماری خطرناک دانست.

مهرزاد لطفی هدف از برگزاری این نشست را پیش بینی و آمادگی مورد نیاز مراکز بهداشتی درمانی استان برای هرگونه بحران به ویژه موج دوم کرونا در فارس عنوان  و از تلاش تمامی کارکنان و روسای شبکه های بهداشت و درمان در شهرستان ها به ویژه کارکنان درگیر با بحران کرونا تقدیر کرد.

دکتر لطفی رسیدن به شاخص های قابل قبول وضعیت کرونا در فارس را ابتدا لطف خداوند و سپس حاصل همدلی و همکاری مردم، دستگاه های اجرایی و تلاش شبانه روزی تمامی کارکنان بهداشت و درمان درگیر با کرونا دانست و گفت: باید برای کنترل و جلوگیری از شیوع این بیماری در استان، از رعایت اصول بهداشتی به ویژه ماسک زدن خسته نشویم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید مجدد بر استفاده مردم از ماسک در مکان های عمومی به ویژه در حمل و نقل عمومی، اتوبوس های شهری و مترو، افزود: مردم باید بدون توجه به رنگ بندی مناطق و استان ها از لحاظ خطر ابتلا به کرونا، اصول بهداشتی را رعایت کنند.

وی ادامه داد: اگر مردم اصول بهداشتی را رها کنند، این بی توجهی، نتایج زیانباری به همراه دارد و ممکن است موجب شیوع دوباره این ویروس و گسترش بیماری کرونا  در استان شود.

رییس دانشگاه  علوم پزشکی شیراز ضمن اعلام انجام هزار و ۹۶۰ مورد نمونه آزمایش کرونا طی روز گذشته تاکنون در فارس؛ به بررسی آمار مبتلایان، موارد مرگ و میر، افراد بستری و بهبودیافته، روند خدمت رسانی به مبتلایان و موارد مشکوک در مراکز درمانی، بررسی وضعیت کرونا در شهرستان ها و عملکرد مراکز آزمایشگاهی تشخیصی کروناویروس فارس پرداخت.

 زهرا مومنی  رئیس گروه سلامت کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز دیگر عضو این نشست بود که گزارشی درباره اقدامات پیشگیرانه در سازمان حمل و نقل عمومی درون شهری شیراز، پایانه های مسافربری و مترو که از سوی بازرسان بهداشت در راستای اجرای شیوه نامه های بهداشتی انجام شده، ارایه داد.

این نشست با پرسش و پاسخ روسای شبکه های بهداشت و درمان شهرستان های استان با رییس دانشگاه ادامه داشت و معاونان بهداشتی شبکه های بهداشت و درمان و روسا و مدیران بیمارستان های شهرستان ها نیز حضور داشتند.

تشدید نظارت‌ها بر اجرای پروتکل های در مراکز درمانی 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز  از تشدید نظارت ها بر اجرای پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد.

 علی اکبری  تلاش شبانه روزی کادر درمان در ارایه خدمات به بیماران و مشارکت مردم در اجرای پروتکل های بهداشتی، نقش موثری در مدیریت و مهار بیماری کرونا دارد.

وی با اشاره به اینکه اقدامات مناسبی در زمینه پیشگیری از شیوع کروناویروس انجام شده است، افزود: نظارت ها به صورت جدی و با حساسیت بیشتری ادامه دارد تا تمامی پروتکل های بهداشتی و  روند فاصله گذاری اجتماعی به نحو موثرتری انجام شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با توجه به اهمیت حفظ سلامت کارکنان مراکز درمانی اظهار کرد: برای حفظ سلامت کارکنان مراکز درمانی و پیشگیری از گسترش بیماری کرونا ، نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در میان کارکنان، بیماران و مراجعان بیشتر شده تا بتوان برای قطع زنجیره انتقال این ویروس گام برداشت.

دکتر اکبری با بیان اینکه کارکنان مراکز درمانی به ویژه پزشکان و پرستاران با شیوع کرونا، بیش از ظرفیت و توان خود در حال خدمات دهی به بیماران و مراجعان هستند، از مردم استان خواست تا با رعایت فاصله در روابط اجتماعی و پروتکل های بهداشتی تا زمان کنترل و مهار کرونا ، مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز را مدیریت و کنترل این بیماری یاری کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا ، بر استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از ترددهای غیرضرور و دوری از تجمعات به ویژه برای سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه ای تاکید کرد.

تا ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۴۴۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی و ۸۴۲ مورد بستری شدند. مجموع بیماران کرونا در کشور به ۱۸۹ هزار و ۸۷۶ نفر رسید،  متاسفانه   ۱۱۳ بیمار کرونا در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به این تاریخ  جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸ هزار و ۹۵۰ نفر رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها