ثبت بیش از ۴۸۰ بحران و حادثه طبیعی در فارس طی یک سال

لارستان – ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس اعلام کرد:ظرف یک سال گذشته تاکنون (خرداد سال ۹۹) بیش از ۴۸۰ مورد بحران و بلای طبیعی اعم از سیل، زلزله، آتش سوزی و سایر حوادث پیش‌بینی نشده در شهرستان‌ها و مناطق مختلف این استان ثبت شده است.

رحیم آزادی،  سه شنبه در جلسه اضطراری مدیریت بحران شهرستان لارستان اظهار داشت: همچنین در این مدت و از سال ۹۸  تا چند ماه سال جاری  ۳۸ بار هشدار و اخطاریه و آماده باش به تمام نیروها و اعضای عضو ستاد مدیریت بحران فارس اعلام شده است.

وی با بیان اینکه سه مورد از این حوادث طبیعی شامل سیل، زلزله و آتش سوزی باید از قبل هماهنگی ها، برنامه ریزی و توان آمادگی نیروها برای چگونگی مواجهه و مقابله با آنها وجود داشته باشد، گفت: بر اساس ماده ۱۴ مدیریت بحران کشور هنگام برو حوادث و بلایای طبیعی این سه حادثه تمام نهادهای اجرایی و خدماتی در بخش های مختلف موظف به همکاری با تمام توان نیروی انسانی و امکانات هستند.

آزادی اضافه کرد:برای مقابله با زلزله نیز ستاد مدیریت بحران استان دانش آموزان بیش از هشت هزار مدرسه را آموزش داد و در ۳۱۰ مدرسه نیز مانور آمادگی و کارگاه های آموزشی خاص زلزله برگزار کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس همچنین گفت: یکی از حوادث پیش بینی نشده در کنار ویروس مرگبار کرونا، سیل، زلزله و آتش سوزی جنگل ها و مراتع، هجوم ملخ ها به مزارع استان بود که تاکنون در زمینه مقابله با این بحران بیش از ۳۱ هزار هکتار از سطح مزارع و منابع طبیعی استان عملیات مقابله ای و پاکسازی انجام شده است.

وی بیان داشت: همچنین ۵۱۰ هزار هکتار از سطح مزارع و مراتع استان نیز در این زمینه ردیابی شده است.

آزادی درباره زلزله های اخیر در مناطق جنوبی استان فارس نیز گفت: مهمترین اقدام و راهبرد مهم در این زمینه علاوه بر آمادگی و مدیریت بحران در اولین لحظه وقوع، ارتقای سطح آگاهی و فرهنگ سازی عمومی ، توانمندسازی نیروها در کنار افزایش میزان تجهیزات امدادی و همچنین آموزش نیروهای متخصص است که جمعیت هلال احمر کشور و استان فارس در این زمینه اقدام های قابل تحسین انجام داده اند.

بهره گیری و توانمندسازی جوامع محلی برای  کمک به بحران ها

معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان نیز در این نشست گفت: بهره گیری از ظرفیت بالای جوامع محلی بویژه سازمان های مردم نهاد، توانمندسازی و آگاهی بخشی آنها در کنار برنامه ریزی و اعلام آمادگی کامل نهادهای حاکمیتی ، اجرایی و خدمات رسان یک راهبرد اساسی در زمینه مقابله با بحران ها و حوادث و بلایای طبیعی خواهد بود.

جلیل حسنی، همچنین از بخشداران و دهیاران شهرستان لارستان نیز خواست با آمادگی کامل و سازماندهی شده در مواقع بروز بحران‌ها و به ویژه هنگام وقوع زلزله و یا آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع در خط مقدم همراهی و کمک قرار گیرند.

وی بیان داشت: البته نباید از ظرفیت بالای رسانه ها، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی برای آگاهی بخشی و ایجاد حساسیت‌های منطقی در مواقع بروز بحران غافل شویم.

حسنی خواستار توجه بیش از پیش نهادهای حاکمیتی و مسئولان و مدیران اجرایی در سطح استان فارس برای کمک به اداره ها و نمایندگی های شهرستانی در موقع بروز بحران ها شد.

خسارت ۲۵ میلیارد ریال زلزله به واحدهای مسکونی در لارستان

معاون عمرانی فرماندار ویژه لارستان نیز اعلام کرد: بر اساس برآوردهای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی رقمی افزون بر ۲۵ میلیارد ریال زیان به واحدهای مسکونی در مناطق  زلزله زده این شهرستان وارد شد.

احمد دلاور اضافه کرد: حدود ۱۰۰ واحد مسکونی دچار خسارت شدند که بر اساس ارزیابی های انجام شده ۱۵ مورد از این واحدها غیرقابل سکونت هستند.

وی بیان داشت: یکی از مشکلات اساسی میزان کم تسهیلات مقاوم سازی منازل مسکونی است که برای روستاها ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات و ۱۰۰ میلیون ریال نیز کمک بلا عوض پیش بینی شده که به هیچ وجه جوابگوی تامین مسکن مناسب با توجه به گرانی مصالح ساختمانی و تورم نیست.

دلاور گفت: از بیستم خرداد تا سه شنبه ۲۷ خرداد ۹۹ تاکنون بیش از ۵۰ زلزله بالای ۵ ریشتر تا سه ریشتری مناطق جنوبی استان فارس بویژه بخش بیرم و صحرای  باغ شهرستان لارستان را لرزانده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر فارس نیز گفت: این نهاد امدادی تاکنون با تمام ظرفیت و توان فنی ، حرفه ای و نیروهای متخصص و تجهیزات و امکانات در مواقع بروز حوادث اعم از سیل و زلزله و اتش سوزی و هر حادثه دیگر در استان در صحنه حضور یافته است.

حسین درویشی اظهار داشت: هلال احمر ویژه شهرستان لارستان نیز یکی از پویا ترین و تخصصی ترین نمایندگی ها در سطح استان فارس است که علاوه بر بخش هایی زیادی از جنوب استان ، حوزه شمال استان هرمزگان را نیز پوشش امدادی در مواقع بروز حوادث می دهد.

 وی اضافه کرد: جمعیت هلال احمر فارس نیز برای ایجاد و تاسیس خانه های هلال در هر یک از بخش ها و مناطقی که فرمانداری لارستان تشخیص دهد از جمله منطقه بیرم آمادگی دارد و مجوزهای لازم را در این زمینه صادر خواهد کرد.

درویشی ادامه داد: البته هلال احمر در زمینه تامین نیروی انسانی به شکل رسمی و استخدامی در این خانه های هلال مجوز لازم را ندارد اما برای تامین تجهیزات و امکانات امدادی در صورت تامین مکان مناسب از سوی نهادها و مسئوان اجرایی شهرستانی و محلی آمادگی کامل دارد.

یکی از اهداف مهم استقرار و راه اندازی خانه هلال در بخش ها و حتی روستاهای مختلف ارتقای سطح آموزش، مهارت آفرینی ، آگاهی بخشی و فرهنگ سازی مردم در قبال حوادث و بلایای طبیعی و چگونگی مواجهه با این حوادث است.

شهرستان لارستان در سال ۱۳۸۸ با تصویب هیات دولت به فرمانداری ویژه ارتقا یافت. این شهرستان به مرکزیت لار در فاصله ۳۷۸ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =