۲۷ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۰۲
کد خبرنگار: 884
کد خبر: 83823900
۰ نفر

برچسب‌ها

سامانه پایش و پیش بینی سیلاب به روز شد

تهران-ایرنا- موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو اعلام کرد:‌اطلاعات زمان واقعی ایستگاه‌های هیدرومتری مبنای وزارت نیرو به سامانه پایش و پیش‌بینی سیلاب این موسسه اضافه و آن را کارآمدتر کرد.

به گزارش روز سه شنبه  روابط عمومی موسسه تحقیقات اب وزارت نیرو،  اطلاعات زمان واقعی ایستگاه‌های هیدرومتری مبنای وزارت نیرو در سامانه پایش و پیش‌بینی سیلاب موسسه تحقیقات آب بارگذاری و قابل بهره‌برداری شده است.

 اطلاعات مذکور با محاسبه دبی با دوره بازگشت‌های  ۲، ۱۰ و ۲۵  ساله با استفاده از حداکثر دبی روزانه بلند مدت در هر گام زمانی، وضعیت خطر در هر ایستگاه را نشان می‌دهد.

موسسه تحقیقات آب از اوایل سال ۱۳۹۷ اقدام به توسعه سامانه ملی پایش و پیش‎بینی سیلاب در راستای تحقق‎بخشی به اهداف نظامنامه سیلاب و با هدف مدیریت ایجاد زیرساخت مناسب برای مدیریت بهینه سیلاب در بخش‌های مختلف مدیریت آب وزارت نیرو، کرده است.

هدف در فاز اول توسعه سامانه مذکور، شامل ایجاد دسترسی‌های مناسب به اطلاعات پیش‌بینی بارش در سطح کشور بود که دستاورد آن ارائه پیش‎بینی‎های بارش و باران مستخرج از مدل‎های محلی تا ۴ روز آتی و مدل‎های جهانی تا ۱۰ روز آتی در بستر وب است.

  ارائه داده‌های بارش روزانه ایستگاه‌های سینوپتیک سازمان هواشناسی و باران‌سنجی مبنای وزارت نیرو در روزهای گذشته، داده‌های برآورد بارش ساعتی ماهواره‌ای و نمایش اطلاعات به روز مخازن سدهای کشور از جمله دیگر امکانات این سامانه است.

موقعیت و مشخصات ایستگاه‌های هیدرومتری، رودخانه‌ها و برخی از زیرساخت‌های کشور نیز در سامانه قابل مشاهده است.

فاز دوم توسعه سامانه مذکور، شامل برپایی مدل‌های بارش-رواناب به منظور ایجاد امکان ارائه پیش‌بینی مقدار سیلاب در نقاط مختلف کشور است که فعالیت‌های مرتبط با آن در دست انجام است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =