۲۷ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۰۸
کد خبرنگار: 993
کد خبر: 83823884
۰ نفر

برچسب‌ها

مرمت گمرک تاریخی بندر سیراف بوشهر آغاز شد

بوشهر- ایرنا- سرپرست پایگاه ملی میراث فرهنگی بندر سیراف استان بوشهر گفت: با توجه به نزدیکی بنای گمرگ تاریخی " بنگسار " به ساحل و برخورد امواج دریا در سال‌های پی در پی و تخریب آن مرمت اضطراری با هدف حفظ و احیای دوباره این اثر آغاز شده‌است.

مهدی آذریان روز سه‌شنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: مرمت و ساماندهی محیطی گمرک بنگسار در این فاز شامل استحکام بخشی دیوارها، ستون‌ها، تزریق ملات به بخش‌های فرسوده، بندکشی جداره‌ها، فضای درونی و پیرامونی آن است.

وی با اشاره به ساخت دیوار خشکه چین و موقت برای جلوگیری از برخورد امواج به این اثر ادامه داد: با مرمت گمرک تاریخی بنگسار زمینه بازدید از این اثر ارزشمند تاریخی برای گردشگران فراهم می‌شود.

آذریان بیان کرد: مصالح به کار رفته در این بنا سنگ، ساروج و گچ است و با توجه به شواهد موجود احتمال می‌رود در ۲ طبقه بوده که بر اساس نظریه پروفسور "وایت هوس" باستان شناس انگلیسی قدمت آن به قرن نهم و دهم میلادی باز می‌گردد.

وی ادامه داد: مرمت و ساماندهی این اثر از طریق اعتبار ملی در نظر گرفته شده از طرف امور پایگاه های وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام می‌شود.

بندر باستانی سیراف از دیرباز یکی از نقاط بسیار مهم و استراتژیک در سواحل شمالی خلیج فارس بوده و اگرچه پایه‌ریزی آن در دوره ساسانی بوده اما با ورود اسلام به ایران و مستقر شدن مسلمانان رونق بیشتری می‌گیرد، از اوایل دوران اسلامی تا قرن پنجم هجری که اوج شکوفایی بندرسیراف است، بیشترین حجم مبادلات تجاری و بازرگانی ایران از این بندر صورت می‌گرفته است.

 سیراف از توابع شهرستان کنگان امروز به عنوان قطب گردشگری جنوب استان بوشهر است و به‌عنوان یکی از گزینه‌های ثبت در فهرست آثار جهانی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =