۲۷ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۳۴
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83823847
۱ نفر

برچسب‌ها

سه نظامی هندی در درگیری مرزی با چین کشته شدند

پکن- ایرنا- گزارش ها حاکی است سه نظامی هندی شامل یک افسر و دو سرباز این کشور، روز سه شنبه در درگیری های مرزی با چین کشته شده اند.

به گزارش ایرنا از ساوت چاینا،  ارتش هند روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد این نظامی ها در مرز مورد مناقشه با چین کشته شده اند.

بیانیه می افزاید این درگیری در حالی روی داده است که مقامات نظامی ارشد دو کشور در حال مذاکره برای کاستن تنش ها هستند،  دو طرف هفته ها است که در قسمت هیمالیا غربی در حالت اماده باش هستند.

"جائو لی جیان" سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به این درگیری اظهار داشت: نیروهای هند روز دوشنبه دو بار از خط مرزی عبور و وارد خاک چین شده اند.

او افزود: تحریک و حمله به پرسنل چینی منجر به درگیری فیزیکی جدی بین نیروهای مرزی دو طرف شده است.

دره گالوان که در حدود ۶۰ کیلومتری شمال شهر لاداخ قرار دارد به مرکز اختلافات اخیر مرزی هند و چین به عنوان دو همسایه هسته‌ای تبدیل شده است این اختلافات ابعاد مختلفی دارد که سبب شده تمایزی با اختلافات پیشین این دو کشور داشته باشد.
 

چین و هند سه هزار و ۴۸۸ کیلومتر مرز مشترک دارند که منجر به یکسری اختلافات می شود.

در اردیبهشت امسال، چین بیش از ۶ هزار سرباز را به همراه تجهیزات پشتیبانی به چهار نقطه در شرق لاداخ، سه نقطه در دره گالوان و یک نقطه در دریاچه "پانگونگ تسو" منتقل کرد هند نیز در مقابل، نیروهای مشابهی به مناطق مرزی با چین منتقل کرد تا بتواند در مقابل پیشروی‌های چین مقابله کند.  

مناقشه مرزی دو همسایه هسته‌ای در جنوب آسیا، بار دیگر بحث داغ رقابت میان هند و چین را در محافل سیاسی و نظامی آغاز کرده است اگرچه تنش کنونی میان دو کشور مانند تنش مرزی در منطقه دوکلم در سال ۲۰۱۷، مورد توجه رسانه‌ها قرار نگرفته است.  

اکنون هر دو کشور در حال تلاش برای برقراری دوباره صلح و همچنین بازگشت شرایط اولیه در مناطق مرزی هستند دو طرف تاکنون ۵ دوره مذاکره کرده‌اند تا بتوانند اختلافات خود را برطرف کنند ولی هنوز به نتیجه نرسیده اند.

هند و چین در حالی امسال هفتادمین سال روابط دیپلماتیک خود را جشن می‌گیرند که در طول هفت دهه گذشته مذاکرات مرزی مختلف آن‌ها نتیجه‌ای نداشته است اما به نظر می رسد مناقشه کنونی مرزی دو کشور با تنش‌های پیشین متفاوت است.

دو کشور دارای سه هزار و ۴۸۸ کیلومتر مرز مشترک هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =