۹۰ درصد آتش‌سوزی‌های فضای سبز تهران بدلیل بی احتیاطی است

تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اعلام کرد: از ابتدای امسال ۱۵۰ حریق جدی در بوستان های جنگلی پایتخت رخ داده که بیش از ۹۰ درصد آنها بدلیل بی احتیاطی و خطای انسانی بود.

مهدی داوری روز سه شنبه در نشست خبری در ساختمان شهرداری تهران با موضوع آتش سوزی های اخیر پایتخت با رد عمدی بودن این حوادث، اظهار داشت: ۲ هزار ۵۰۰ مورد آتش سوزی از ابتدای سال در فضای سبز پایتخت رخ داده که بیشتر  آن ها حریق خرد بوده و بوستان های حریم شهر روی داده است.

وی ادامه داد: ۱۵۰ مورد حریق جدی داشتیم که در  در بوستان های جنگلی رخ داده است.

به گفته داوری، وقوع آتش سوزی در فضای سبز تهران چیز عجیبی نیست و ۱۰ ها سال است که این حریق ها به ویژه از بازه زمانی اردیبهشت تا شهریور رخ می دهد.

وی افزود: از ۲ سال گذشته به دلیل شدت بارش در تهران رویش گیاهان خودرو بیشتر شده و در آتش سوزی ها این گیاهان از بین رفته اند و به درختان آسیبی نرسیده است.

این مقام مسئول همچنین گفت که شیوع ویروس کرونا و بسته شدن بوستان های سبز موجب بکرتر شدن فضای سبز تهران شد اما باکاهش فاصله گذاری اجتماعی به ناگاه شهروندان به فضاهای سبز پایتخت به ویژه بوستان های جنگلی هجوم آوردند و مثلا با انداختن یک ته سیگار و به غیر عمد موجب آتش سوزی شدند.

وی ادامه داد: از ۱۰ سال پیش نُرم آتش سوزی ها در فضای سبز تهران ثابت بود اما از ۲ سال پیش و با افزایش بارندگی و رشد گیاهان خودرو آتش سوزی ها بیشتر شده است.

داوری همچنین گفت که آتش سوزی جنگل های زاگرس موجب شد تا وقوع حریق در فضاهای سبز تهران مورد توجه مردم و رسانه ها قرار گیرد اما خوشبختانه درختان کمتر آسیب دیدند.

وی خاطرنشان کرد: معمولا در فرایند کشاورزی در جنوب تهران پس از درو آتش سوزی رخ می دهد که با آموزش کمتر شده است.

داوری در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که اجرای ضوابط ایمنی در ساختمان های تهران اجباری شده است.

وی یادآور شد: سال گذشته ۳۳ هزار ساختمان مورد بازدید ایمنی قرار گرفت و دستورالعمل ایمنی صادر و به مالکان داده شد اما برای حفظ ایمنی و جلوگیری از حریق نیازمند همکاری مردم هستیم.

نشست خبری با موضوع آتش سوزی های اخیر پایتخت با حضور علی محمد مختاری مدیر عامل سازمان بوستان‌ها، اصغر  عطایی مدیر کل خدمات شهری و مهدی داوری مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی امروز در  ساختمان شهرداری تهران برگزار شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =