پودر سرامیکی آلومینا ایرانی به ترکیه صادر شد

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق به بومی‌سازی پودر سرامیکی آلومینا مورد استفاده در صنایع کاتالیست‌سازی، نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع الکترونیک شده است و این محصول دانش بنیان را به کشور ترکیه صادر کرد.

به گزارش روز سه شنبه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری،  این پودر ماده‌ای است که به خاطر ویژگی‌های قابل توجه آن  در صنایع گسترده‌ای کاربرد دارد،  این ماده به دلیل ترکیبات شیمیایی می‌تواند استحکام فشار بالا را تحمل کند و همچنین به نسبت از سختی قابل توجهی برخوردار است.

سید احمد شریف‌نیا مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان رایکا صنعت افرند دراین خصوص گفت: پودر سرامیکی آلومینا نسبت به سایش بالا مقاوم است و در برابر تغییرات  شیمیایی حتی در دماهای بالا نیز مقاوم است.

وی، این ماده همچنین از قابلیت رسانایی گرمایی بالا برخوردار است و در برابر فرکانس‌های اشعه مایکروویو شفافیت دارد،  در ایران نیز برای ساخت این محصول، مواد اولیه و معدنی مورد نیاز به سهولت در دسترس است و قیمت جهانی آن نیز نوسان زیای ندارد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: این ماده در تولید محصولات مختلفی از جمله، تولید سرامیک‌های صنعتی (کاشی سرامیک و چینی آلات)، پولیش، تولید سرامیک‌های مهندسی، نسوزها، لعاب، کاتالیست، نفت، گاز و پتروشیمی، الکتریکی و اکترونیکی و ساینده کاربرد دارد، صنایع مختلفی مانند، صنایع کاشی سرامیک، صنایع پولیشینگ، صنایع نفت گاز پتروشیمی، صنایع نسوز و صنایع فعال در حوزه الکترونیک از جمله خریداران این محصول هستند.

شریف نیا درمورد مزیت‌های این محصول دانش بنیان گفت: نمونه ساخته شده در داخل کشور علی رغم کیفیت خوب، از قیمت به مراتب کمتری نسبت به نمونه آلمانی برخوردار است، هر چند این تفاوت قیمت با توجه به نوسان نرخ ارز و مسائل دیگر متغیر است.

وی تاکید کرد: علاوه بر تامین نیاز داخل به دلیل کیفیت خوب محصول دانش‌بنیان «ایران ساخت» توانسته‌ایم به بازار کشوری مانند ترکیه نیز صادرات داشته باشیم، در حال حاضر نیز مشغول مذاکره با یک شرکت ایتالیایی هستیم، همچنین افزایش تنوع محصولات، افزایش ظرفیت تولید، تدوین استاندارد مخصوص مواد پیشرفته، انتقال فناوری و توسعه بازارهای صادراتی از جمله اهدافی است که در این مجموعه دانش‌بنیان برای آینده در نظر گرفته شده‌اند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =