اقدامات پیشگیرانه تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی در سبزوار را متوقف کرد

سبزوار- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: از ابتدای اجرای طرح غربالگری تالاسمی زوجین از سال ۱۳۷۶ و با اقدامات پیشگیرانه طی دو دهه اخیر نوزاد مبتلا به تالاسمی در شهرستان‌های زیرپوشش این دانشگاه متولد نشده است.

دکتر فاطمه نوده روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از ابتدای اجرای طرح غربالگری تالاسمی ۱۰۹ زوج ناقل تالاسمی در شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن شناسایی و از تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی پیشگیری شده است.
وی با بیان اینکه تمامی زوجین قبل از ازدواج از نظر تالاسمی معاینه می‌شوند ادامه داد: طی یک سال گذشته سه هزار و ۷۵۷زوج در شهرستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار از این نظر غربالگری شده‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: در صورتی که زوجین هر دو ناقل تالاسمی باشند، احتمال تولد نوزاد ماژور در هر بارداری ۲۵ درصد، نوزاد مینور ۵۰ درصد و نوزاد سالم ۲۵ درصد است.
دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با ۳۹ مرکز خدمات جامع سلامت و ۱۹۵ خانه بهداشت به جمعیت ساکن شهرستان‌های جوین، جغتای، خوشاب و داورزن در غرب خراسان رضوی نیز خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌کند.
سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =