۲۷ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۵۵
کد خبرنگار: 1452
کد خبر: 83823575
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

جولان کرونا زیر پوست همدان

همدان- ایرنا- این روزها اگرچه همزیستی با کرونا برای مردم عادی شده است اما جولان این ویروس در دل کهن شهر همدان همچنان پابرجا و خطرآفرین است.

تصور بیشتر مردم در این است که کرونا تاب و تحمل بقا در فصل گرما را ندارد و اغلب آنان بر این باورند که این ویروس همزمان با فرارسیدن فصل تابستان کم اثر و ضعیف شده است.

آمار رسمی وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشکی از افزایش تعداد مبتلایان و جان باختگان از این ویروس بیانگر تفکر اشتباه و بی پایه و اساس و بدون کارشناسی است و همین امر باعث شده شمار زیادی از مردم هم زیستی عادی و فارغ از رعایت بهداشت فرد و عمومی را در کنار کرونا داشته باشند.

این روزها ماسک و دستکش از چهره شهروندان برداشته شده و اغلب برخورد عادی با شیوع دوباره ویروس کرونا دارند.

در این بین نه تنها مردم رعایت وضعیت نامطلوب ناشی از بازگشت کرونا به اوج ابتلا را نمی کنند، مسوولان حوزه خدماتی و نظارتی نیز همانند گذشته، برخورد ضربتی با کسب و کارهای پرخطر ندارند.

کرونا این روزها زیر پوست شهر جولان می دهد و مردم بی تفاوت نسبت به شیوع دوباره این ویروس، به زندگی عادی خود می پردازند.

کرونا این روزها زیر پوست شهر جولان می دهد و مردم بی تفاوت نسبت به شیوع دوباره این ویروس، به زندگی عادی خود می پردازند.

هر چند مسوولان اجرایی به دفعات اعلام کرده اند که به اجبار زندگی با کرونا را باید تجربه کنیم اما این موضوع دلیلی بر رعایت نکردن بهداشت عمومی و فردی نیست.

با این حال، وضعیت اپیدمی این بیماری برای مردم عادی شده و بخش زیادی از مردم اصول بهداشت فردی و اجتماعی و فاصله گذاری را را رعایت نمی‌کنند.

موضوعی که وزارت بهداشت نیز امروز به آن تاکید داشت و اعلام کرد: اپیدمی کرونا رو به افزایش است و درخواست وزارت بهداشت این است که محدودیت‌ها و سختگیری‌های اجتماعی برای رعایت اصول بهداشتی به صورت هوشمند برگردد.

همچنین علت افزایش تعداد مبتلایان کرونا، بخشی به علت افزایش تست و بخشی نیز به علت کاهش محدودیت‌ها عنوان شده است.

بازار، قلب تپنده کرونا

بازار مرکزی همدان به عنوان قلب تپنده شیوه ویروس کرونا همچنان مهار نشدنی است.

همزمان با بازگشایی صنوف مختلف به ویژه در بازار مرکزی همدان ، رفته رفته شاهد افزایش چشمگیر ترددهای ضروری و گاهی غیر ضروری مردم در سطح شهر هستیم.

از راسته بازارهای میوه و تره بار گرفته تا مجتمع های تجاری عرضه پوشاک و سایر اقلام مصرفی مردم با اوج شیوع کرونا همراه است.

ازدحام جمعیت در ساعات اولیه صبح و غروب بازار میوه و تره بار همدان به ویژه در منطقه "سرگذر" به حدی است که انتقال کرونا از سوی افراد ناقل به راحتی قابل دسترس بوده و هیچ اقدامی در این زمینه صورت نمی گیرد.

کنترل نکردن در این راسته بازارهای میوه و تره بار باعث شده تا اغلب میوه فروشان بساط خود را در مسیر عبوری شهروندان قرار دهند و همین مساله نیز به کندی تردد و رعایت نشدن فاصله اجتماعی انجامیده است.

خریدهای شهروندان بدون کوچکترین توجه به بهداشت فردی و عمومی انجام می شود و در این اوضاع خیلی از آنها ماسک هم بر صورت ندارند.

مجتمع های تجاری و خرید پوشاک و سایر مایحتاج روزانه زندگی مردم همدان نیز بدون هرگونه رعایت بهداشت عمومی است و شواهد عینی نشان می دهد دیگر خبری از گندزدایی و ضدعفونی شدن این مراکز نیست.

آسوده بخوابید

زمینه شیوع کرونا فقط مختص بازار همدان نیست بلکه در روزهای اخیر با وجود اینکه گفته می شد نصب چادر و اقامت مسافران در بوستان ها و پارک های همدان ممنوع است، اما این وضعیت پابرجاست و خواب مسافران نیز در این مکان ها آسوده است.

در واقع اعمال محدودیت در این زمینه فقط برای چند روز بود و هم اینک شاهد هستیم که اقامت مسافران به ویژه در بوستان ها عادی و حتی روبه افزایش است.

تعطیلی مدارس و مساعد بودن شرایط آب و هوایی باعث افزایش شمار ورود مسافران به همدان شده و نکته جالب اینکه این مسافران اغلب از استان های وضعیت قرمز کرونایی کشور هستند.

تعطیلی مدارس و مساعد بودن شرایط آب و هوایی باعث افزایش شمار ورود مسافران به همدان شده و نکته جالب اینکه اغلب از استان های وضعیت قرمز کرونایی کشور هستند.

با این حال ارگان های نظارتی توجهی به این مساله ندارند و همچنان بر آمار اقامت مسافران در فضای باز و در جوار شهرنشینان همدان قابل رویت است.

نصب چادر از سوی مسافران همراه با رعایت نکردن نکات بهداشتی به خودی خود ترویج دهنده شیوع کرونا در همدان است.

مسافرانی که اغلب پلاک خودرویی آنها مربوط به شهرهای وضعیت قرمز است و به طور قطع بدون تست کرونا نیز هستند.

تردد آزادانه مسافران در نقاط گردشگری و بازار همدان می تواند فاجعه ای جبران ناپذیر را در دوران شیوع کرونا برای مردمان این شهر به وجود آورد.

حمل و نقل عمومی، مسیر ناقلان کرونا

شیوع کرونا فقط ویژه تردد در بازار و اقامت مسافران نیست بلکه حمل و نقل عمومی نیز خود مولد این انتقال ویروس به شمار می رود.

کرونا هر چند با رعایت بهداشت فردی و عمومی قابل کنترل است اما بی توجهی ها نسبت به این مهم حتی در حمل و نقل درون شهری به وضوح قابل مشاهده است و رعایت فاصله اجتماعی که به عنوان یک اصل الزامی در این حوزه اعلام شده است، تنها چند روز به اجرا گذاشته شد.

رعایت نشدن قانون سه سرنشین در تاکسی ها و تکمیل شدن ظرفیت اتوبوس ها و تاکسی ون نشان از ضعف نظارتی مسوولان شهری به این معضل دارد.

رعایت نشدن قانون سه سرنشین در تاکسی ها و تکمیل شدن ظرفیت اتوبوس ها و تاکسی ون ها نشان از ضعف نظارتی مسوولان شهری به این معضل دارد.

بازگشت زندگی عادی به مردم باعث افزایش حجم تردد با وسایل نقلیه به مرکز شهر همدان شده و همین مساله ناقل بر شیوع ویروس کرونا است چرا که هیچ گونه رعایت فاصله اجتماعی انجام نمی گیرد و رانندگان به دنبال افزایش درآمد و سرنشینان درصدد رسیدن به مقصد هستند.

در واقع هر صنف و رسته ای به دنبال جبران خسارت های مالی ماه های اخیر بابت تعطیلی ها و رکود بازار درآمدی هستند و آنچه که برای آنها اهمیت ندارد، سلامت جسمانی در مقابله با ویروس کرونا است.

حال امید می رود مسوولان قبل از اینکه شهر همدان به قرمزی کرونا برسد، نسبت به اصلاح وضعیت موجود و اعمال محدودیت ها اقدام کنند در غیر اینصورت فاجعه ای جبران ناپذیر گریبانگیر پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها