لاوروف: تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران دورنمایی برای اجرا ندارد

مسکو-ایرنا- وزیر امور خارجه روسیه با انتقاد از رویکرد آمریکا در وضعیت پیرامون برجام گفت که تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران دورنمایی برای اجرا ندارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه پس از دیدار با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در جمع خبرنگاران گفت: برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که آن را تایید کرد در واقع یک هدف داشت.

وی افزود: اما آمریکا که پس از روی کار آمدن رئیس جمهوری جدید مشارکت خود را در برجام متوقف کرد مانع اجرای این توافق بین‌المللی ازسوی سایر شرکت کنندگان در آن شد.

وزیر خارجه روسیه از تلاش های آمریکا برای ممانعت اجرای برجام توسط ایران و سایر شرکت کنندگان در آن انتقاد کرد و افزود: با این وجود آمریکا سعی دارد با ادعای اینکه در برجام شرکت می کند محدودیت های تسلیحاتی ایران را تمدید کند.

وی ادامه داد: این تلاش های آمریکا از نظر قوانین بین المللی امکان تحقق ندارد. 

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه خاطرنشان کرد: ما سعی می کنیم قوانین بین المللی اجرا شود. 

لاوروف در بخش دیگری از نشست خبری با ظریف گفت که روسیه و ایران بر اهمیت حفظ برجام به رغم موضع مخرب آمریکا تاکید دارند.

 وی افزود: در مذاکرات امروز درخصوص وضعیت پیرامون برجام به صورت مشروح گفت وگو کردیم. دو طرف در مورد حفظ برجام  که عامل مهم حفظ امنیت بین المللی است اتفاق نظر داریم.

 وزیر خارجه روسیه در ادامه سخنان خود گفت که هنوز پاسخ آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به نامه خود در مورد وضعیت پیرامون برجام و تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را دریافت نکرده است.

وی گفت: در مورد آن نامه که به دبیرکل شورای امنیت و نیز نامه ای که به رئیس شورای امنیت برای توزیع بین اعضای این شورا ارسال شد، هنوز پاسخی دریافت نکرده ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: من بر این باورم که در نامه استدلال های جدی بیان شده و در پنج صفحه تدوین شده است و امیدوارم این نامه و استدلال های نوشته شده در ان را خوب مطالعه کنند. 

نشست سران آستانه تا ماه اوت برگزار می شود

 لاوروف گفت: نشست سران آستانه به صورت وبینار ممکن است تا نشست کمیته تدوین قانون اساسی سوریه در ماه اوت(تیر) برگزار شود. 

وی افزود: در مورد برگزاری این نشست کاملا می توانم اطمینان دهم که تا زمانی که گیر پدرسون نماینده دبیرکل سازمان ملل نشست کمیته قانون اساسی سوریه برگزار گند، به صورت وبینار برگزار خواهد شد. 

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه در مذاکرات با همتای ایرانی خود درخصوص حل و فصل اوضاع سوریه گفت وگو کرده است، اظهار کرد: دو طرف بر اجرا و غیرقابل جایگزین بودن، توافق های به دست آمده در مذاکرات در فرمت آستانه تاکید کردند. 

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه خاطرنشان کرد  که در مذاکرات امروز درخصوص اقدامات برای تثبیت وضعیت میدانی در سوریه و اقدامات در دوره پسابحران در این کشور و کمک به بازگشت مهاجران سوری و مهاجران داخلی به محل زندگی خود گفت وگو و تبادل نظر کردند.  

تلاش روسیه و ترکیه برای آغاز مذاکرات در لیبی

وزیر خارجه روسیه گفت که روسیه در تماس با ترکیه سعی می کند طرف های مناقشه در لیبی را در پشت میز مذاکره بنشاند.

 وی افزود: در مراحل اولیه مناقشه در لیبی، بازیگران خارجی سعی کردند تا منافع فقط یک طرف را به زیان مواضع طرف دیگر مورد توجه قرار دهند که منجر به شکست مذاکرات شد.

لاوروف ادامه داد: امیدوارم شرکت کنندگان در کنفرانس برلین برای حل مساله لیبی رویکردی را که همه بازیگران خارجی تایید می کنند اتخاذ کنند و فقط موضوع کسب توافق باقی مانده است.

کشور لیبی مدت‌ها است که بعد از سقوط معمر قذافی در سال ۲۰۱۱میلادی جولانگاه بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی شده است، ولی برخی محورهای فعال در بحران لیبی از جمله روسیه سیاست میانجیگرانه در پیش گرفته‌اند که به نظر می‌رسد همزمان با همه طرف‌های درگیر در ارتباط و تعامل هستند.
پس از سقوط "معمر قذافی" در لیبی، یک نزاع دو طرفه بر سر قدرت در این کشور شمال آفریقا در جریان است که در این میان بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای از جمله عربستان، امارات‌، مصر، ترکیه‌، اروپا و آمریکا  هر کدام ظاهرا از یکی از طرف‌های درگیر در این بحران حمایت می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha