افزایش کرایه کامیون‌های ترانزیت در مرز دوغارون با افغانستان تکذیب شد

مشهد- ایرنا- مدیر پایانه مرزی دوغارون تایباد گفت: افزایش کرایه ناوگان حمل و نقل کامیون‌های ترانزیت در مرز دوغارون خراسان رضوی با کشور افغانستان دروغ است.

کریم نوایی نظامی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: باتوجه به مصوبات کمیته ساماندهی مبادی مرزی در حال حاضر ساعت کاری پایانه مرزی دوغارون افزایش یافته و در حال حاضر این کانون اقتصادی از ساعت هفت صبح تا ۱۹ هر روز فعال است.

وی ادامه داد: در حال حاضر فقط ۵۴۰ دستگاه کامیون حامل بار در پایانه مرزی دوغارون در صف انتظار و خروج به سمت کشور افغانستان قرار دارند که در صورت همکاری گمرک اسلام قلعه افغانستان و افزایش سرعت انجام امور اداری و با توجه به زیرساخت های لازم در این گذرگاه رسمی زمینی پایانه مرزی دوغارون قابلیت این را دارد که طی مدت ۴۸ ساعت آینده این تعداد ناوگان متوقف شده در مرز ایران و افغانستان را به طرف این کشور هدایت کند.

مدیر پایانه مرزی دوغارون تایباد گفت: طی ۷۲ ساعت گذشته افزون بر ۵۵۰ دستگاه انواع کامیون حامل بار ترانزیتی از سمت پایانه مرزی دوغارون به سمت کشور افغانستان خارج شده است.

نوایی افزود: تعطیلی پنج روزه عید سعید فطر در کشور افغانستان، افزایش ورود انواع کالا به سمت گمرک مرزی دوغارون و فراهم نبودن زیرساخت های لازم گمرکی در کشور افغانستان باعث ازدحام کامیون های حامل بار در این گذرگاه رسمی شده است.

وی اضافه کرد: شلوغی در مرز دوغارون امری طبیعی است که هر از چند گاهی در این معبر اتفاق می افتد که با همکاری دستگاههای متولی در مرز برطرف می شود.

پایانه مرزی دوغارون رتبه پنجم ترانزیت خروجی و رتبه سوم صادرات را در بین پایانه های خروجی کشور دارد و ۹ درصد از سهم صادرات کشور را از آن خود کرده است.

در بخش مسافری روزانه بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر شامل راننده، مسافر و کارکنان بخش های مختلف اداری و خدماتی در این پایانه تردد دارند و سالانه بیش از یک میلیون مسافر از طریق معبر رسمی دوغارون وارد دو کشور ایران و افغانستان می شوند.
منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در نقطه صفر مرزی با کشور افغانستان و در فاصله ۱۸ کیلومتری شهرستان تایباد و در ۲۲۰ کیلومتری مرکز استان (شهرستان مشهد) واقع شده است ، قرارداشتن در مسیر جاده ابریشم و کریدورهای بین المللی  و وجود گمرک دوغارون با بیش از ۱۰۰ سال قدمت ، تنها مرز رسمی کشورمان با کشور افغانستان بوده که این منطقه را از دیگر مناطق متمایز کرده است.

از دیگر مزایای این منطقه می توان به فاصله نزدیک (۱۲۰کیلومتری) با ولایت هرات که کانون مبادلات و فعالیت‌های اقتصادی افغانستان است اشاره کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =