قرارگاه خاتم‌الانبیاء آماده مشارکت در اجرای طرح راه‌آهن شهرکرد است

شهرکرد- ایرنا - فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء گفت: طرح های ریلی بسیاری از سوی قرارگاه خاتم‌الانبیاء در کشور اجرایی شده که اگر راه‌آهن شهرکرد در اولویت قرار بگیرد، این قرارگاه تمام قد آماده خدمت‌رسانی است.

سعید محمد عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران در شهرکرد، با اشاره به تکیه بر نیروی داخلی گفت: روزبه‌روز در تمام عرصه‌ها کار خود را توسعه می‌دهیم.
وی در ادامه تصریح کرد: بعد از تحریم‌ها، شرکت ایتالیایی فعالیت خود را در ایران تعطیل کرد و حتی تولیدات نقشه‌ای را با خود برد و انجام این پروژه‌ها نیاز به لایسنس داشت که هیچ کشور خارجی لایسنس را به ایران نفروخت و تنها با تکیه بر توان داخلی ۷۰ درصد تجهیزات ساخته و نصب شد و در نتیجه اکنون شاهد هستیم که ۴۰ درصد بنزین کشور با کیفیت بسیار بالا و ۲۰ درصد گازوئیل کشور در داخل تولید می‌شود.
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء خاطر نشان کرد: در صنایع دیگر مانند فولاد و مس نیز به همین شکل است و به طور تقریبی عرصه‌ای نیست که در آن ورود نکرده باشیم و نیاز به بیگانه باشد و این تلاش‌ها با تکیه بر جوانان و خودباوری شکوفا شد و در حقیقت جمله امام معروف امام راحل « ما می‌توانیم» محقق شد.
محمد افزود: مجموعه کارگاهی قرارگاه ،خود نوعی محرومیت‌زدایی است که در تمام حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع به توسعه کمک می‌کند.
وی با بیان اینکه زمانی که اشتغال رونق بگیرد محرومیت از بین‌ می‌رود، گفت: قرارگاه در اجرای طرح‌ها به صورت مالک ورود نمی‌کند و  به صورت پیمانکار طراحی و ساخت در طرح‌های دولتی ورود می‌کنیم.
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء، با بیان اینکه این قرارگاه در تمامی استان‌های کشور به جز چهارمحال و بختیاری دارای پروژه‌های فعال است، اظهار داشت: این موضوع نشان می‌دهد در این استان طرح‌های عمرانی تعریف نشده و استان در بن بست قرار دارد.
محمد، با تاکید بر تعامل با همسایگان استانی گفت: برای ارتباط استانی چهارمحال و بختیاری با دیگر استان‌ها می‌توان ریل را به صورت مشترک انجام داد تا تعامل با استان‌های همجوار برقرار شود.
محمد افزود: اگر دو سه گره برطرف شود، چهارمحال و بختیاری می‌تواند تنها با تکیه بر دامپروری خودش را رشد دهد و همچنین اگر در استان روی گیاهان دارویی سرمایه‌گذاری شود، ارزش افزوده بسیار بالایی خواهد داشت یا حتی توسعه باغات موثر است اما این موارد گلوگاه‌هایی دارد که باید برطرف شود، استان صنایع تبدیلی ندارد و بازاریابی و فروش نیز وجود ندارد و کشاورزان تلاش زیادی می‌کنند اما در نهایت آنطور که باید سودی ندارد.
وی افزود: در حوزه معدن نیز استان تولیدکننده سنگ لاشه و دیگر تولیدات معدنی است اما ارزش افزوده وجود ندارد.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء گفت: در حوزه شیلات هم استان از تولیدکنندگان ماهیان سردآبی بسیار خوب در کشور است که می‌توان در این حوزه سرمایه‌گذاری‌های خوبی انجام داد.
محمد با اشاره به نرخ بالای بیکاری چهارمحال و بختیاری در بین استانهای کشور، تصریح کرد: در حوزه گردشگری مناظر زیبا طبیعی و بکر می‌تواند وضعیت زندگی مردم را بهبود بخشد که باید حمایت‌هایی توسط دولت اتفاق بیفتد و نخبگان نیز بر این مهم اصرار ورزند.
محمد با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری شهرکرد در خصوص ایجاد بوستان و فضاهای گردشگری و سالن‌های ورزشی، افزود: ایجاد فضاهای گردشگری و درمانی نیز در دستور کار است.
فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء در ادامه اظهار داشت: در کشور روستاهای کمتر برخوردار شناسایی می‌شود و برای احداث خانه عالم، مسجد، حسینیه و مدرسه در کنار دیگر اقدامات به طور دائم در حال سرکشی هستیم .
محمد، با اشاره به مسئولیت‌های اجتماعی قرارگاه گفت: قرارگاه کارهای زیادی در کشور در حوادثی مانند زلزله و سیل انجام داده و در این حوزه‌ها پیشتاز بوده است.
وی در خصوص ماشین‌آلات و ابزارآلات این قرارگاه نیز گفت: ۱۳ هزار دستگاه و ماشین‌آلات، تجهیزات قرارگاه خاتم، و ناوگان دریایی و هلیکوپتری و نیز دستگاه‌های خاص برای حوزه معادن موجود است.
محمد تصریح کرد: در چهارمحال و بختیاری امسال ۵۳ واحد مسکونی را برای خانواده‌های دارای دو معلولیتی آغاز کردیم که تا انتهای سال تکمیل و تحویل خواهند شد و این خانواده‌ها تحت پوشش بهزیستی هستند و باز هم این امکان برای ما وجود دارد.
وی با تاکید به آموزش افراد جامعه گفت: قرارگاه خاتم در حوزه‌های مختلف مانند پخت و توزیع غذای گرم در رزمایش کمک مومنانه در کنار سایر کارهای بزرگ حضور داشته است.
به گفته وی، یکی از ویژگی‌های قرارگاه خاتم‌الانبیاء این است که با شرایط دولت کنار می‌آید و اکنون که منابع مالی دولت محدود است، این قرارگاه با تمام توان کار خود را جلو می‌برد.
محمد به چالش‌های بخش کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه‌ها این است که زمین‌ها در کشور خرد شده و هر چه این اتفاق بیشتر رخ دهد دیگر کشاورزی پاسخ نمی‌دهد و باید زمین‌ها یکپارچه باشد و اگر فرهنگی شود که کشاورزی با شرکت‌های تعاونی صورت گیرد ،بهتر است و اگر این ظرفیت در استان فراهم باشد این امکان وجود دارد.
فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء در پایان افزود: اکنون بیش از ۱۵۰ هزار نفر شرکت پیمانکاری با قرارگاه خاتم همکاری می‌کند و ما به دنبال جذب نخبگان هستیم و درگاهی برای استخدام رسمی این افراد قرار داده شده است.
به گفته وی، چهارمحال و بختیاری دارای مفاخر بزرگ ادبی، فرهنگی  و هنری مانند عمان سامانی است، در دوران مشروطه نیز علیمردان‌خان بختیاری و سردار بی‌بی مریم از مفاخر استان محسوب می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha