نخست وزیر مالزی به دنبال انتخابات زودهنگام برای پایان نبرد سیاسی با ماهاتیر

تهران – ایرنا – محی‌الدین یاسین نخست وزیر مالزی در حال آماده‌سازی درخواست انتخابات زودهنگام در سال جاری میلادی و پایان دادن به نبرد سیاسی با ماهاتیر محمد و همچنین کنارزدن تردیدها درباره مشروعیت قانونی دولت خود است.

به گزارش روز دوشنبه استریتس تایمز ، منابع آگاه سیاسی گفتند محی الدین یاسین در جلسه شورای عالی حزب "پریکاتان ناسیونال" (ائتلاف ملی)  در روز چهارم ژوئن (۱۵ خرداد)‌ قصد خود را برای انتخابات زودهنگام بطور مشخص اعلام کرده و در روزهای بعد از آن نیز این مساله در جلسات دیگر پیگیری کرده است.

پریکاتان ناسینونال ائتلافی  از سه حزب محافظه کار و ناسیونالیستی حاکم  شامل باریسان ناسیونال ، بومی تباران متحد مالزی و حزب اسلامی مالزی است که در 23 فوریه سال جاری میلادی در بحبوحه اختلافات میان محی الدین یاسین و ماهاتیر محمد ایجاد شد.

این مساله پس از آن مطرح شد که این  سه حزب نماینده اکثریت "مالایی – مسلمان‌ها" در ائتلاف دولتی او در هفته گذشته برای برقراری یک پیمان انتخاباتی حرکت کردند.

 تنش های سیاسی در مالزی پس از استعفای ناگهانی ماهاتیر محمد و منصوب شدن محی الدین یاسین به عنوان نخست وزیر مالزی در اواخر سال گذشته همچنان ساختار قدرت در این کشور جنوب شرق آسیا را تحت تاثیر قرار می دهد.

انور ابراهیم و ماهاتیر محمد پس از انتخاب محی الدین یاسین به عنوان نخست وزیر جدید مالزی این انتصاب را زیر سوال برده و خواستار احیای قدرت توسط ائتلاف پاکاتان هاراپان هستند که در انتخابات سراسری این کشور موفق به کنار زدن نجیب رزاق از قدرت شده بود.

مخالفان محی الدین وی را متهم می کنند که قدرت را  از صندوق رای کسب نکرده و همچنین حائز اکثریت آرا  در پارلمان این کشور نیست.

پادشاه مالزی‌ ، یاسین سیاستمدار کهنه کار و ۷۲ ساله را  یک هفته پس از استعفای غیرمنتظره ماهاتیر محمد در اول مارس سال جاری میلادی به سمت هشتمین نخست وزیر این کشور جنوب شرق آسیا منصوب کرد.  وی یکی از اعضای مجلس سفلی مالزی از منطقه پاگوه و بخشی از ائتلاف سیاسی باریسان ناسیونال است.

ماهاتیر محمد ۹۴ ساله که طی چند دهه گذشته اداره امور را در مالزی بر عهده داشته است، پس از استعفا جای خود را به متحد سابقش، محی الدین یاسین داد. ماهاتیر از ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۳ میلادی نخست وزیر مالزی بود و رکورد طولانی ترین دوره نخست وزیری این کشور را در اختیار دارد،. اما استعفای ناگهانی وی سبب شد تا دومین دوره صدارتش ، به ۲ سال هم نرسد. 

وی که به همراه حزب تحت ائتلاف پاکاتان هاراپان قدرت را در مالزی  در انتخابات سراسری ۲۰۱۸ به دست گرفته بود، در مورد کناره گیری اش از قدرت گفت : در پی اختلافات درون این ائتلاف در ماه فوریه مجبور به استعفا شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha