موسسه صلح استکهلم: هند ۱۵۰ کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد

دهلی نو-ایرنا- موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم در جدیدترین گزارش خود که امروز (دوشنبه) منتشر شد اعلام کرد: هند دارای ۱۵۰ کلاهک هسته‌ای است.

 نشریه "تایمز او ایندیا" با انتشار این گزارش نوشت: کشور چین دارای ۳۲۰ کلاهک هسته‌ای و پاکستان نیز دارای ۱۶۰ کلاهک اتمی است.  
طبق این گزارش؛ آمریکا ۵ هزار و ۸۰۰ کلاهک هسته‌ای و روسیه ۶ هزار و ۳۷۵ کلاهک اتمی در اختیار دارند. این دو کشور مجموعا ۹۰ درصد از ۱۳ هزار و ۴۰۰ کلاهک اتمی در جهان در آغاز سال ۲۰۲۰ را در اختیار خود دارند.  
موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم در گزارش جدید خود افزود: فرانسه (۲۹۰ کلاهک اتمی)، انگلیس (۲۱۵ کلاهک اتمی)، رژیم صهیونیستی (۹۰ کلاهک اتمی) و کره شمالی (۳۰ تا ۴۰کلاهک هسته‌ای) در اختیار دارند. این کشورها در حال تولید سلاح‌های جدید اتمی می‌باشند.  
این موسسه در خصوص برنامه اتمی هند و پاکستان گفت: هند و پاکستان به تدریج درحال افزایش و گسترش نیروهای اتمی خود هستند. دولت‌های هند و پاکستان در مورد برخی از آزمایشات مشکی خود اطلاع رسانی می‌کنند اما آن‌ها اطلاع کمی در خصوص‌اندازه و وضعیت زرادخانه اتمی خود منتشر می‌نمایند.  
هند و پاکستان هیچکدام پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای موسوم به "ان پی تی" را امضا نکرده‌اند.  

برنامه هسته‌ای هند
نیروی اتمی هند تنها ۱۵ سال عمر دارد، اما این کشور تاکنون چهار نوع موشک هسته‌ای تولید کرده است. این موشک‌ها شامل موشک‌های با برد کوتاه پریتوی ۲ و آگنی ۱، موشک برد متوسط آگنی ۲ و موشک نیمه سنگین آگنی ۳ می‌باشند. این کشور همچنین در حال تولید دو موشک اتمی با برد بالا شامل آگنی ۴ و ۵  است.  
هند قوای سه گانه خود را در زمین، دریا و هوا مجهز به سلاح هسته‌ای کرده است. اولین قدم در این راستا ساخت سلاح هسته‌ای برای شلیک از هواپیماهای نیروی هوایی هند بود. امروزه این کشور دارای بیش از ۲۰۰ فروند جنگنده سوخوی ۳۰‌ام کی‌ای، ۶۰ میگ ۲۹ و ۵۱ میراژ ۲۰۰۰ می‌باشد. تعدادی از این جنگنده‌ها دارای توانایی حمل سلاح هسته‌ای هستند.  
 دهلی نو در بخش زمینی دارای یک سری از موشک‌های قاره پیما با قابلیت کلاهک هسته‌ای بوده و نیروهای مسلح این کشور اکنون دارای موشک‌های پریتوی ۲ با برد ۳۵۰ کیلومتر،  آگنی ۱ با برد ۷۰۰ کیلومتر، آگنی ۲ با برد دو هزار کیلومتر و آگنی ۳ و ۴ با برد سه هزار و ۵۰۰ کیلومتر و آگنی ۵ با برد بیش از ۵ هزار کیلومتر است.  
این قدرت آسیایی در سال‌های اخیر دور از توجه رسانه‌ها در حال ساخت ناوگان زیردریایی هسته‌ای خود به ارزش تقریبی ۱۴ میلیارد دلار بوده است. دهلی نو پیشتر اعلام کرد که توسعه زرادخانه هسته‌ای یک اقدام بازدارنده در مقابل دو کشور رقیب یعنی چین و پاکستان انجام می‌شود.  
هند تاکنون چهار آزمایش هسته‌ای انجام داده است. اولین آزمایش هسته‌ای این کشور در سال ۱۹۷۴ و سه آزمایش اتمی دیگر در سال ۱۹۹۸ انجام شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =