۲۶ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۲۰
کد خبرنگار: 3045
کد خبر: 83822407
۰ نفر

برچسب‌ها

بورس‌های آسیایی با ترس موج دوم کرونا قرمز شدند

تهران- ایرنا- شاخص‌های بورسی آسیا امروز (دوشنبه) سراسر قرمز شدند و قیمت نفت نیز کاهش یافت؛ چرا که ترس از شروع موج دوم ویروس کرونا در چین، سرمایه‌گذاران را به سمت پناهگاه‌های امن کشاند.

بر اساس گزارش رویترز، شاخص گسترده MSCI's در آسیا و اقیانوسیه ۰.۳ درصد فروریخت. ارزش بازار سهام استرالیا و کره‌جنوبی نیز به ترتیب ۰.۱ و ۰.۳ درصد کاهش یافت. شاخص نیکی ژاپن نیز ۰.۷ درصد از ارزش خود را از دست داد.

بازار سهام چین نیز امروز را با کاهش ۰.۱ درصدی شاخص بلوچیپ، قرمز شروع کرد.

زیان‌های روز دوشنبه در شرایطی اتفاق افتاد که در دو هفته اخیر، بازارهای سرمایه جهان بعد از چند ماه آشفتگی، به سامان موقتی رسیده بودند. سرمایه‌گذاران با لغو قرنطینه و محدودیت‌های رفت‌وآمد، و از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی، به بهبود اوضاع خوش‌بین شده بودند. اما حالا، با نگرانی از موج دوم شیوع گسترده ویروس در کشورهای آسیایی، وضعیت بازارها فرق کرده است.

«جیمز مک‌گلو»، تحلیل‌گر بازار به رویترز می‌گوید: «سرمایه‌گذاران هر شیوع جدیدی را بسیار بسیار محتاط و با دقت زیر نظر دارند. چشم‌انداز بازار به این شکل است که بحران کووید-۱۹ هنوز حل نشده است.» مک‌گلو انتظار دارد که بازارها از این هم بیشتر افت کنند، چرا که می‌گوید: «بازارها آنچه را که پیش روی ما قرار دارد، به اعداد تبدیل می‌کنند.»

احساس خطر در بازار، با شناسایی ده‌ها مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ در پکن پخش شد. تمام مبتلایان، در یک بازار عمده‌فروشی مواد غذایی حضور داشتند. مقامات این بازار را بستند و محله‌های اطراف آن را هم قرنطینه کردند.

در این شرایط، سرمایه‌گذارن به بازار دارایی‌های امن پناه بردند و ارزش ین ژاپن افزایش یافت و به ۱۰۷.۱۸ ین رسید. ارزش طلا نیز به عنوان بهشت امن دیگر، ۰.۲ درصد رشد کرد و به ۱۷۳۲ دلار در هر اونس رسید.

یوآن چین نیز به عنوان دارایی ریسک‌پذیر ارزش خود را در بازار «آف‌شور» از دست داد و به ۷.۰۸۸۳ دلار رسید.

اما با این وجود، بعضی از تحلیل‌گران هنوز به روند مثبت بازار امیدوار هستند. تحلیل‌گران مورگان استنلی در گزارشی اعلام کردند: «ما پیش‌بینی می‌کنیم که موج دوم کووید-۱۹ نسبت به موج اول با توجه به تجربه‌های کسب شده، قابلیت مدیریت بیشتری داشته باشد.»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =