۲۶ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۴۹
کد خبرنگار: 971
کد خبر: 83822356
۰ نفر

برچسب‌ها

رییس قوه قضاییه:‌ هیچ پرونده‌ای زیر میز نداریم

تهران - ایرنا - رییس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه بنای دستگاه قضایی برخورد بدون تبعیض بافساد است، گفت: هیچ پرونده‌ای زیر میز نداریم.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، ‌حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی روز دونشنبه در جلسه شورای عالی قوه قضائیه یکی از مهم ترین برنامه‌های دستگاه قضایی را مبارزه بدون تبعیض با فساد عنوان کرد و گفت که در اولین جلسه سران قوا بعد از تصدی مسئولیت قوه قضاییه و در تشریح برنامه‌های خود تأکید کرده که هر مستندی که درباره فساد به دستگاه قضایی ارجاع شود و هر پرونده‌ای که در این زمینه تشکیل شود، قاطعانه و عادلانه مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
رئیس قوه قضاییه، شایعه‌سازی و دروغ‌پراکنی و تهمت زدن را سَمّی مهلک برای مبارزه با فساد دانست که روند دادرسی عادلانه را مختل می‌کند و بر همین اساس از آحاد ملت خواست اگر گزارش یا مستنداتی درباره تخلف فرد یا افرادی دارند، به دستگاه قضایی ارائه دهند.
رئیسی بر همین اساس متذکر شد: گفتن مسائل به افراد غیرمسئول به‌جای اعلام آنها به دستگاه قضا و ایجاد سوءظن یا انگشت اتهام به سوی کسانی نشانه رفتن که مردم آنها را به عنوان فردی صالح می شناسند، حتماً نظام دادرسی را دچار اخلال می‌کند و هیچ دردی را دوا نمی‌کند.
وی، طرح اتهامات و شایعات در فضای حقیقی و مجازی را کاری غیرشرعی و غیر اخلاقی دانست و تصریح کرد: پرونده‌ای که در دادگاه‌ها مطرح می‌شوند، بر اساس یک سیر حقوقی و قانونی شکل می‌گیرند و هر اقدامی خارج از این چارچوب، حتماً به دادرسی عادلانه آسیب خواهد زد.

دولت متولی قیمت‌گذاری و کنترل بازار است
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت بازار و قیمت‌ها اشاره کرد و گفت: تسعیر، قیمت‌گذاری و کنترل بازار وظیفه دولت‌هاست و مسئولان اجرایی باید با انجام وظایف خود در این زمینه، نگرانی مردم خصوصاً اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه را برطرف کنند.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به گزارشات دریافتی درباره افزایش قیمت‌ها از شهرهای مختلف و گفتگوی خود با معاون اول رئیس جمهور در این زمینه، از مقامات دولتی خواست که برای ساماندهی قیمت‌ها و کنترل بازار اقدامی فوری و جدی انجام دهند و تأکید کرد هر جا لازم باشد، دستگاه قضایی نیز آماده همکاری با مسئولان اجرایی است.
رئیسی با اشاره به آشفته‌بازار مسکن گفت: وضعیت مسکن به ویژه برای مستاجران و اقشار کم درآمد غیر قابل تحمل است و باید با اجرای فوری سازوکارهایی همچون اخذ مالیات از خانه‌های خالی که بعد از ۴ سال تصویب قانون هنوز اجرایی نشده، بازار مسکن سامان یابد.

هجوم نقدینگی بازار مسکن را ملتهب کرده است
رئیس قوه قضاییه حرکت لجام گسیخته نقدینگی به سوی بازار مسکن را از عوامل بروز نابسامانی در این بازار عنوان کرد و گفت که اقتصاددانان پیش از این پیش بینی کرده و هشدار داده بودند که اگر نقدینگی به سمت تولید نرود، وارد بازار هر کالایی شود، موجب التهاب می‌شود.

رئیس جمهور بی‌خرد آمریکا نمی‌تواند فریاد حق‌خواهانه مردم را خاموش کند
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش به اعتراضات مردمی علیه نژادپرستی و بی‌عدالتی در آمریکا و اروپا اشاره کرد و آن را نتیجه ظلم تاریخی سردمداران غرب به ملت‌ها و خصوصاً رنگین‌پوستان دانست.
وی گفت: خشم مردم آمریکا و اروپا علیه ظلم و بی عدالتی مقطعی نیست و نمی‌توان با اقدامات جنایت‌بار پلیسی و امنیتی آن را سرکوب کرد.
رئیس قوه قضاییه ریشه این اعتراضات را ناکارآمدی و مفاسد ناشی از حاکمیت نظام لیبرال دموکراسی دانست و افزود: مردم آمریکا و اروپا با به زیرکشیدن نمادهای برده‌داری خواهان اجرای عدالت و پایان دادن به ظلم و تبعیض هستند اما رئیس جمهور بی‌خرد آمریکا با توسل به زور و نیروهای قهریه به‌دنبال سرکوب آنهاست.
رئیسی با دعوت از حقوقدانان و انسان‌های آزادیخواه برای حمایت از حرکت حق‌خواهانه مردم آمریکا و اروپا در برابر نظام سلطه، خاطر نشان کرد: یقین داریم این حرکت به فنای ظلم منجر خواهد شد و حتماً ظلم پایداری ندارد و ظالم خواهد رفت.

حضور مسئولان جدید در جلسه شورای عالی قوه قضاییه
در این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین حکمتعلی مظفری به‌عنوان معاون قضایی جدید قوه قضاییه، امیرحسین رحیمی به‌عنوان معاون جدید منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه، محمدمهدی حاجی‌محمدی به‌عنوان رئیس جدید سازمان زندان‌ها و حجت‌الاسلام هادی صادقی به‌عنوان رئیس جدید شوراهای حل اختلاف حضور داشتند.

گزارشی درباره میزان رضایت‌مندی مردم از دستگاه قضا: ۷۰درصد رضایت نسبی دارند
در این نشست زارع‌پور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه از راه‌اندازی سامانه نظرسنجی از مراجعه‌کنندگان به محاکم قضایی خبر داد و افزود: در مدت کوتاه راه‌اندازی این سامانه، برای ۲۸۰ هزار نفر از مراجه کنندگان به دستگاه قضایی پیامک نظرسنجی ارسال شده که از این تعداد ۱۲ هزار نفر در نظرسنجی شرکت کردند.
وی اضافه کرد: این نظرسنجی شامل ۶ سؤال کلی بوده و بنا داریم تا در ۴ مرحله دادسرا، جلسه رسیدگی، صدور حکم و اجرای احکام از مراجعه‌کنندگان نسبت به میزان رضایت‌مندی آنها نظرسنجی صورت پذیرد.
زارع‌پور گفت: در نظرسنجی اخیر به‌صورت میانگین ۷۰ درصد مراجعین از عملکرد همکاران قضا رضایت نسبی داشته که ۴۰ تا ۴۵ درصد آنها رضایت‌مندی خود را زیاد و خیلی زیاد اعلام کردند.

کشف و انهدام باند سازماندهی شاهدین دروغین
حجت‌الاسلام عبداللهی رئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه نیز به شناسایی و دستگیری یک باند سازماندهی شاهدان دروغین در استان گیلان اشاره کرد و گفت: این افراد با اجاره چند مغازه در اطراف دادگستری اسنان گیلان تحت‌پوشش ارائه خدمات کامپیوتری اقدام به سازماندهی شهود دروغین برای حضور در دادگاه‌ها کرده بودند که در مواردی موجب هتک آبرو و تضییع حقوق طرفین دعوای پرونده‌ها شده بود که با اقدامات صورت‌گرفته، ۱۹ نفر در این زمینه در دو مرحله دستگیر شدند.

تولید ۲۰۰ هزار محتوا درباره دستگاه قضا در فضای مجازی ظرف ۴ ماه
وی همچنین به گزارشی از بررسی محتوای تولیدشده در فضای مجازی در بازه زمانی اسفند ۹۸ تا خرداد ۹۹ اشاره کرده و افزود: در این بازه زمانی قریب ۲۰۰ هزار محتوا در فضای مجازی با موضوع قوه قضاییه منتشر شده که ۵۴ هزار مورد از آن اظهارات فردی بوده و جهت‌گیری کلی محتوای تولیدشده، رویکرد مثبت و استقبال از دستگاه قضایی در برخورد با مفاسد را شامل شده است.
به گفته رئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه، بخش مهمی از کاربران فضای مجازی نیز خواهان کشف و تلاش برای اصلاح فرایندهای فسادزا در کشور توسط دستگاه قضایی شده‌اند.

تلاش برای تبدیل زندان به آموزشگاه نیکی‌ها
در ادامه جلسه، محمد مهدی حاجی‌محمدی رئیس جدید سازمان زندان‌ها با اشاره به سیره شهید لاجوردی در اداره زندان‌ها به قرائت بخش‌هایی از فرامین رهبر معظم انقلاب درباره زندان‌ها پرداخت و این فرمایشات را «مانیفست عملیاتی دوره جدید مدیریت سازمان زندان‌ها» عنوان کرد.
وی ادامه داد: اصلاح وضعیت زندان‌ها نیازمند اقدام فوری است که بر این اساس کارگروه تخصصی از نزدیک به ۱۰۰ نفر از نخبگان، اعم از مدیران سازمان زندان‌ها و حقوقدانان تشکیل شده و مورد مصاحبه قرار گرفته‌اند تا چالش‌های این سازمان و رسیدن به راهکارهای عملیاتی برای تحقق مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه زندان‌ها شناسایی و برای اجرای آنها برنامه ریزی شود.
حاجی‌محمدی تحوّل در این حوزه را منوط به کار جهادی شبانه روزی و عالمانه دانست.
رئیس قوه قضاییه نیز با اشاره به حضور حاجی‌محمدی در مسئولیت جدیدش در سازمان زندان‌ها، گفت: آنچه ایشان از فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره سازمان زندان‌ها قرائت کرد، همان چیزی است که زندان‌ها باید به آن تبدیل شوند؛ چرا که کَلامُ الاِمام، اِمامُ الکَلام. زندان باید مبدل به آموزشگاه نیکی‌ها شود و شما که هم جوان و هم در مسئولیت‌های گذشته خوش‌سابقه هستید، انشاءالله با کمک از ارواح طیبه شهدا و شهید لاجوردی این هدف را محقق کنید.

گزارش دادستان تهران از آخرین وضعیت تحقیق و تفحص‌های مجلس
علی القاصی‌مهر دادستان تهران که در جلسه گذشته شورای عالی قوه قضاییه از سوی حجت الاسلام والمسلمین رئیسی مأمور رسیدگی به گزارش های تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی شده بود، در نشست امروز گزارشی از روند رسیدگی به ۲۹ پرونده تحقیق و تفحص مجلس که به دستگاه قضا ارجاع شده بودند ارائه کرد.
وی با اشاره به مفتوح بودن تعداد قابل توجهی از گزارش های یادشده توضیح داد: مشکل قابل توجهی که در پرونده‌های تحقیق و تفحص ارجاعی به قوه به چشم می خورد و مانع رسیدگی و صدور حکم قطعی برای آنها می شود، کلی بودن گزارش ها، ضمیمه‌نشدن مستندات کافی، عدم پیگیری جدی از طرف نمایندگان معرفی شده و تأخیر در ارائه این گزارش ها بوده است.
رئیسی در واکنش به این گزارش به دادستان تهران مأموریت داد تا ضمن مکاتبه به مجلس و درخواست برای ارائه مستندات تکمیلی گزارش های ارجاعی به دستگاه قضا، زمینه را برای رسیدگی قطعی و روشن به این گزارش ها فراهم نماید.

انهدام شبکه فساد در شهرداری پردیس
دادستان تهران در بخش دیگری از گزارش خود از رسیدگی به پرونده فساد تشکیلاتی در شهرداری و شورای شهر پردیس خبر داد و گفت که در این پرونده شهردار فعلی و سابق پردیس و همچنین تمام اعضای فعلی و سابق شورای این شهر بازداشت شده‌اند.
القاصی‌مهر افزود: با بررسی اقدامات مجرمانه متهمان از سال ۹۱ تا ۹۷، مشخص شد که تبانی در معاملات، رشاء و ارتشاء به صورت گسترده در این مجموعه رواج داشته و اکثر قراردادها با پیمانکاران با زدوبند منعقد شده است.
وی برخورد با این شبکه فساد در شهر پردیس را در افزایش اعتماد عمومی به روند مبارزه با فساد بسیار مؤثر دانست و خاطر نشان کرد: پرونده مشابهی در شهرداری لواسان تشکیل شده و تعدادی از متهمان این پرونده در بازداشت به سر می‌برند و بسیاری از اموال آنها که با زدوبند و رشوه به دست آمده، شناسایی و توقیف شده‌اند.

ماجرای یک دستور موقت برای جلوگیری از تخریب ملک غیرقانونی در لواسان
حجت‌الاسلام بهرامی رئیس دیوان عدالت اداری نیز طی سخنانی به صدور دستور موقت لغو تخریب یکی از املاک در منطقه لواسان که به‌صورت غیرقانونی بنا شده، اشاره کرد و گفت: پیش از این دیوان عدالت اداری حکم کمیسیون ماده ۱۰۰ مبنی بر تخریب یکی از پلاک‌های این بنا را تأیید کرده بود که صاحب پلاکی دیگر از این بنا در شعبه‌ای دیگر از دیوان اقدام و خواهان لغو موقت دستور تخریب شده بود که به‌دلیل عدم اطلاع قاضی از حکم قبلی، دستور موقت صادر شد اما صبح امروز و با توجه به رأی وحدت رویه صادر شده در دیوان عدالت مبنی بر رسیدگی به پرونده همه پلاک‌های یک واحد ساختمانی توسط یک شعبه، دستور لغو موقت تخریب ابطال شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =