بهبود ارزش افزوده صنعت کاشی با ایجاد خواص آنتی باکتریال نانویی

تهران- ایرنا- کاشی‌های آنتی‌باکتریال نانویی یکی از شرکت‌های دانش بنیان با توجه به شیوع کرونا در بسیاری از بیمارستان‌های کشور به بهره‌برداری رسید و از آنجا که ایران چهارمین تولیدکننده کاشی و سرامیک جهان است، اضافه کردن خواص جدید به آن می‌تواند ارزش افزوده و ظرفیت صادراتی کشور را افزایش دهد.

به گزارش روز دوشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، علی‌سید معصومی، عضو هیأت مدیره شرکت نانو پیشتاز پارس افزود: کاشی‌های آنتی‌باکتریال از محصولات فناورانه این شرکت است، در ماه‌های گذشته بیمارستان‌های مختلفی نظیر بیمارستان تامین اجتماعی در چند شهر مختلف و همچنین یک بیمارستان خصوصی در کرمانشاه از کاشی‌های آنتی باکتریال نانو استفاده کرده‌اند.

وی بیان کرد: پیش از این در بیمارستان‌های چابهار، خرم‌آباد، سمنان، تهران، ایلام، بندرعباس، ارومیه، سیستان و بلوچستان و کرج از این کاشی‌ها استفاده شده و دامنه استفاده از این فناوری در بخش بیمارستانی کشور رو به گسترش است.

معصومی با بیان اینکه تست‌های ضدویروسی این کاشی‌ها برای بررسی عملکرد آنها در برابر ویروس درحال انجام است، افزود: با توجه به اینکه پوسته ویروس‌ها از اغلب باکتری‌های ضعیف‌تر است، انتظار داریم این کاشی‌ها بتوانند ویروس‌ها را نیز از بین ببرند. بازار این کاشی‌ها در صورت تایید عملکرد ضدویروسی این محصول، با توجه به شیوع ویروس کرونا گسترش بیشتری خواهد یافت.

وی از تلاش‌هایی برای صادرات محصولات به کشورهای حوزه خلیج فارس خبر داد و گفت: این کاشی‌ها به دلیل عملکردی که دارند مورد توجه کشورهای مختلف بوده و بازار صادراتی قابل توجهی دارند که به دنبال استفاده از این پتانسیل‌ هستیم.

از آنجایی که استفاده از کاشی‌های آنتی‌باکتریال در بیمارستان‌ها، هتل‌ها، آشپزخانه‌های صنعتی، استخرها و مجموعه‌های ورزشی و همچنین اماکنی نظیر خانه سالمندان می‌تواند مزیت‌های بهداشتی قابل توجهی ایجاد کند، افزایش نفوذ این نانومحصولات امکان ارتقای کیفی پروژه‌های عمرانی کشور را فراهم خواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران با ظرفیت تولید ۷۰۰ میلیون مترمربع، عنوان چهارمین تولیدکننده کاشی و سرامیک جهان را یدک می‌کشد و در سال ۱۳۹۶ بیش از ۱۴۷ میلیون مترمربع کاشی به ارزش ۳۹۵ میلیون دلار به ۵۲ کشور صادر کرده‌ است. ایجاد خواص آنتی‌باکتریال می‌تواند ارزش افزوده‌ این محصولات را بهبود داده و شرایط بهتری برای فروش در داخل کشور و صادرات فراهم کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =