راه شیروان - اسفراین مانع ساماندهی بافت ارزشمند روستای اسطرخی

بجنورد- ایرنا- رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شیروان گفت: عبور مسیر پرتردد شیروان - اسفراین از محدوده بافت باارزش روستای اسطرخی شیروان، مانع اجرای طرح ساماندهی این منطقه شده است.

عزیز ابراهیمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای اجرای طرح مزبور در این روستای هدف گردشگری در بخش مرکزی شیروان، باید رفت و آمد مسیر مزبور قطع شود تا بتوان پروژه ساماندهی معبر اصلی روستا را اجرا کرد.

وی گفت: برای بستن مسیر یاد شده باید یک معبر فرعی جایگزین آن شود که با توجه به طولانی بودن، تسطیح و آماده سازی آن هزینه بالایی می طلبد.

ابراهیمی افزود: کوچه اصلی روستای اسطرخی که در حکم مسیر اصلی ارتباطی شیروان به اسطرخی است ۶۰۰ متر طول دارد که تاکنون به علت همین مشکل کاری در آن انجام نشده است و اگر در این مسیر، پل احداث شود مشکل حل و خیابان اصلی برای طرح روستای اسطرخی با موفقیت انجام خواهد شد.
رییس بنیاد مسکن شیروان گفت: طرح مطالعاتی بافت باارزش روستای اسطرخی ۲ سال قبل به اتمام رسیده و عملیات اجرایی آن آغاز شده است که اینک ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
ابراهیمی افرود: تاکنون سنگفرش، بدنه سازی، طرح کاهگل، جدول گذاری و دیگر اقدامات آن با بیش از ۱۰ میلیارد ریال اعتبار ملی اجرا شده که اعتبارات اجرای این طرح نامحدود است و با توجه به هدف گردشگری بودن روستا، طرح های بسیار خوبی برای آن طراحی و بافت تاریخی آن ساماندهی خواهد شد.
اسطرخی به دلیل برخورداری از بناهای خاص، نماها، چشم اندازها، آبشار و مکان های دیدنی و زیبا، به عنوان روستای نمونه گردشگری شهرستان شیروان برگزیده شده است.
این روستای زیبا در ۲۸ کیلومتری جنوب شیروان قرار دارد که طبیعتی کوهستانی دارد و در دره ای نسبتا ژرف واقع شده که امتداد آن از جنوب به شمال شرقی است و رودخانه ای از وسط دره و روستا می گذرد.
از جاذبه های گردشگری این روستا آبشار معروف به «شر شر»، مقبره امام زاده عبدالرحمان(ع) و درخت ارس کهنسال آن است که در ردیف آثار طبیعی ملی به ثبت رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =