مذاکرات مصر، اتیوپی و سودان درباره سد النهضه باز هم به بن بست رسید

تهران-ایرنا- برغم مذاکرات سه جانبه مصر و اتیوپی و سودان درباره پرونده سد النهضه اما مصر بار دیگر اعلام کرد که این گفت‌وگوها به بن بست رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، پس از روزها مذاکره میان مصر و اتیوپی و سودان  درباره پرونده سد النهضه اما  اتیوپی اصرا دارد که از ماه جولای آبگیری را آغاز کند اما مصر این اصرار اتپوپی را پس از مذاکرات، لجبازی این کشور دانسته و اعلام کرد که گفت و گوها به بن بست رسیده در حالی که آدیس آبابا  احداث این سد را برای محقق شدن توسعه و تولید برق در این کشور ضروری می داند اما مصر و سودان آن را تهدید منابع آب خود می دانند.

محمد السباعی سخنگوی وزارت آب مصر اعلام کرد که او به پیشرفت در این گفت و گو ها درباره سد النهضه خوشبین نیست و وی اصرار ها و تک روی های اتیوپی را دلیل عدم پیشرفت این مذاکرات می داند. 

وی افزود: موضع اتیوپی بر این اساس است که مصر و سودان را مجبور کنند تا سندی را امضا کنند که باعث اسارت آنها در اراده اتیوپی شود یا اینکه آنها را وادار به پذیرش  اقدامات یک طرفه مانند شروع آبگیری بدون توافق با دو کشور در پایین دست بکند.

وزارت امور خارجه سودان در بیانیه ای گفت: این بحث ها با هدف دستیابی به توافق یکپارچه انجام می شود و نظرات سه کشور در مورد بیشتر مسائل فنی به جز برخی از جزئیات محدود، به توافق رسیده اند.

مذاکرات بین وزرای آب و آبیاری در مصر ، اتیوپی و سودان روز سه‌شنبه  هفته گذشته  پس از وقفه چهار ماهه با حضور سه ناظر از ایالات متحده ، اتحادیه اروپا و جنوب آفریقا آغاز شد.

پس از چندین دور مذاکرات ناکام به درخواست عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، آمریکا و بانک جهانی حمایت مالی خود را از مذاکرات در نوامبر ۲۰۱۹ برای دستیابی به توافق جامع اعلام کردند .

خزانه داری ایالات متحده از اتیوپی خواست تا توافق نامه ای را امضا کند که مصر از آن حمایت کرد و آن را "عادلانه و متعادل" دانست. با این حال ، اتیوپی از قبول توافق سربازد و  رفتار واشنگتن را غیر دیپلماتیک و این کشور را به جانبداری میان طرف ها متهم کرد. 

وزارت آب اتیوپی روز پنجشنبه از مصر برای ارسال نامه ای به شورای امنیت بین المللی در ماه می انتقاد کرد. مصر می گوید که پر کردن و بهره برداری از سد امنیت آب و غذا مصر را به خطر می اندازد.

مصر بشدت به آب نیل نیاز دارد. حدود ۹۰ درصد از منابع آبی مصر از رود نیل تامین می شود. همین مساله اهمیت نیل را برای زندگی و اقتصاد مصر نشان می دهد. حدود ۸۶ درصد از آبی که به سد آسوان می رسد از ارتفاعات اتیوپی سرچشمه می گیرد.

رودخانه نیل با سطح حوزه ۳ میلیون کیلومتر مربع، طولانی‌ترین رودخانه جهان است. نیمی از آن در مناطق پر بارش بالای خط استوا در کشورهای تانزانیا و کنیا و نیمی دیگر در مناطق کاملاً خشک مصر واقع شده است. مصر در طول تاریخ خود با کسب بیشترین منافع از این رودخانه و داشتن یک تمدن رودخانه‌ای، رابطه‌ای ناگسستنی با رود نیل داشته است. منافع استراتژیک، ژئوپلیتیک و اقتصادی مصر به دلیل نیاز به آب برای کشاورزی، صنعت و تأمین آب شرب ۹۰ میلیون نفر ، همواره اهمیت نیل به عنوان شاخص امنیت ملی این کشور را به روشنی نمایان کرده است .

از سوی دیگر ، اتیوپی از اینکه طی دهه‌ها و سده‌های گذشته نتوانسته از موقعیت ژئواستراتژیک خود به عنوان یک کشور بالادستی به لحاظ در اختیار داشتن منابع آبی فراوان  بهره گیرد بسیار ناراضی و حتی خشمگین است.

در گذشته دولت آدیس‌آبابا به دلیل در اختیار نداشتن منابع مالی لازم و نیز وضعیت سیاسی ناپایدار نتوانسته بود زیر ساختهای مربوط به مدیریت منابع آبی خود را  ایجاد کند . اکنون که اتیوپی در زمینه ایجاد زیر ساختهای لازم به توانمندی نسبی رسیده است به هیچ وجه حاضر نیست از حق خود در مدیریت آبی رود نیل صرفنظر کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =