دریافت وام ۹.۲ میلیون دلاری تاجیکستان برای مقابله با تغییرات آب و هوایی

تهران- ایرنا - تاجیکستان برای راه اندازی پروژه‌ای با هدف معرفی یک رویکرد بلند مدت به منظور افزایش مقاومت کشاورزان و دامداران در برابر تغییرات آب و هوایی، یک وام ۹.۲ میلیون دلاری از برنامه عمران ملل متحد دریافت کرد.

به گزارش خبرگزاری "خبر" تاجیکستان، برای اجرای این پروژه ۹.۲ میلیون دلار وام از "صندوق سازگاری" دریافت شده که هدف آن حمایت از جوامع آسیب پذیر در کشورهای در حال توسعه با موضوع سازگاری با تغییرات آب و هوایی است.

برنامه پیشرفت و توسعه ملل متحد یا برنامه عمران ملل متحد (UNDP) و به عبارتی شبکه‌های جهانی توسعه ملل متحد، بزرگترین مرجع کمک‌کننده برای توسعه این کشورها در سطح جهان است. UNDP، هیئت اجرایی در داخل انجمن‌های اقتصادی و اجتماعی این ملل است. مدیر اجرایی برنامه این سازمان UNDP سومین عضو ارشد سازمان ملل متحد پس از معاون سازمان ملل متحد و جانشین وی است.

UNDP در سال ۱۹۶۵ به وجود آمد تا برنامه‌های گسترده مربوط به کمک‌های تکنیکی و کمک‌های مالی (صندوق) مخصوص ملل متحد را با هم تلفیق کند. در سال ۱۹۷۱، این دو سازمان تلفیق شدند و UNDP را شکل دادند.

تاجیکستان آسیب پذیرترین کشور در برابر اثرات تغییرات آب و هوایی در آسیای میانه است. فراوانی و شدت بارندگی های شدید بسیار افزایش یافته اما این در حالی است که مدت زمان بارندگی فصلی در بسیاری از مناطق کشور رو به کاهش است. از همین رو میانگین دمای هوا بطور چشمگیری افزایش یافته و روند ذوب یخچالهای طبیعی سرعت گرفته است.

از اهداف اجرای این پروژه می توان به اجرای یک رویکرد یکپارچه بلند مدت در جهت بهبود مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی برای کشاورزان و دامداران خرد در تاجیکستان، کاهش میزان تخریب محیط زیست در نتیجه دلایل طبیعی و تأثیرات انسانی در جهت حفظ آب و هوا و گسترش آمادگی ساکنان حوضه رودخانه در کشور در مقابله با شوک های آب و هوایی اشاره کرد.

پهناوری تاجیکستان ۱۴۳٬۱۰۰ کیلومتر مربع (۹۵ ام در جهان) است و جمعیت آن ۹،۵۱۵،۰۰۰ تن (۹۸ ام در جهان) است (آمار ۲۰۲۰). تراکم جمعیت در این کشور ۵۷ نفر در هر کیلومتر مربع است. تاجیکستان کشوری کوهستانی و سرسبز با بارندگی فراوان است که می‌تواند صادرکننده آب و برق به سایر کشورها باشد. تاجیکستان کشوری مرتفع است که رشته‌کوه پامیر آن را پوشانده‌ ولی در شمال کشور، منطقه پست فرغانه وجود دارد.

این کشور رودهای بسیاری دارد که شمار رودهایی که طول آن‌ها از ۱۰ کیلومتر تجاوز می‌کند به ۹۴۷ می‌رسد.

در مجموع طول ۹۴۷ رودخانه تاجیکستان بیش از ۲۸٫۰۰۰ کیلومتر است. همچنین در تاجیکستان ۱٫۳۰۰ مرداب، جمعاً به مساحت ۷۰۵ کیلومتر مربع وجود دارد. بزرگترین مرداب کشور قراگول نام دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

سرخط اخبار جهان