۲۵ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۲۲:۰۴
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 83821890
۰ نفر

برچسب‌ها

رییس پلیس فتا یزد: شهروندان مواظب رمالان باشند

یزد- ایرنا - ریس پلیس فتا یزد گفت: طی روزهای اخیر برخی افراد متخلف در قالب رمالی با جمع‌آوری اطلاعات شهروندان از طریق شماره تلفن همراه به دنبال سوء استفاده هستند که به هوشیاری همگان نیاز است .

به گزارش یکشنبه‌شب پایگاه خبری پلیس فتا یزد، سرهنگ مرتضی ابوطالبی افزود: مراجعه شهروندان به افراد رمال و فالگیر باعث شده شاهد تبلیغات فراوان این دست افراد در فضای مجازی به خصوص شبکه‌های اجتماعی باشیم.

وی ادامه داد: این افراد شیاد با راه‌اندازی کانال یا صفحه‎‌ای در شبکه‌های اجتماعی با تبلیغات اغواکننده اقدام به جذب مخاطب و انتشار مطالبی از علوم ماورایی خود را طالع‌بین و آینده‌نگر معرفی کرده و از شهروندان سوءاستفاده می‌کنند.

این مسوول با بیان اینکه بخش عمده‌ای از اطلاعات رمالان و فالگیران از همین فضای مجازی جمع شده و به فرد گفته می‌شود گفت: با داشتن شماره تلفن همراه شما این افراد به راحتی می‌توانند افراد را در شبکه‌های اجتماعی جستجو کرده و در صورتی که دسترسی به صفحه خود را محدود نکرده باشند اطلاعات زیادی از آن جمع کرده و به عنوان پیشگو تحویل دهند.

ابوطالبی با اشاره به اینکه در پی ارائه اطلاعات جمع‌آوری شده از کاربر در فضای مجازی اعتماد وی را جلب کرده و اهداف مجرمانه خود را عملی می‌کنند خاطر نشان کرد: شهروندان باید دقت کنند و فریب این دست اطلاعات را نخورند و به هیچوجه دستورات و فرامین این افراد را انجام ندهند.

رییس پلیس فتا یزد تصریح کرد: فقر فرهنگی بعضی از کاربران در فضای‌ مجازی سبب شده که کاربران علاوه بر متحمل شدن خسارات مالی در اکثر مواقع بر مشکلاتشان افزوده و گرفتاری‌های دیگری از جمله هتک‌حیثیت و اخاذی  نیز برای آنها به وجود بیاید.

ابوطالبی گفت: افراد کلاهبردار با ترفندهای خاص و شیوه وشگردهای خود در قالب علم روانشناسی و طرح سوال‌های خاص به اطلاعات هویتی و اسرار خصوصی کاربران دست پیدا کرده و اقدام به اخاذی و باجگیری از طریق فضای مجازی می‌کنند که عواقب غیرقابل جبرانی درپی دارد.

وی در پایان با  معرفی سایت پلیس فتا به آدرس www.CyberPolice.ir گفت: کاربران فضای‌مجازی، در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه درفضای‌ مجازی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha