صالحی: خاطره‌هامان لبریز از عطر ماندگار استاد کشاورز است

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت درگذشت استاد «محمدعلی کشاورز» هنرمند پیشکسوت کشور، در شبکه اجتماعی توییتر، نوشت: از نخستین حضور در تئاتر تا امروز، خاطره‌هامان از عطر ماندگار اوست.

«سیدعباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توییتر، با گرامی‌ داشتن یاد محمدعلی کشاورز، نوشت: ۶۰ سال با مردم و برای مردم. از نخستین حضور در تئاتر تا امروز. خاطره‌هامان لبریز از عطر ماندگار اوست. دل‌مان برای اسطوره‌های نمایش و سینما تنگ می‌شود: رشیدی، انتظامی، مشایخی و از امروز #کشاورز. خداوند #نصیریان را به سلامت دارد! به ایشان و خانواده استاد کشاورز تسلیت می‌گویم.

محمدعلی کشاورز، یکی از چند بازیگر مطرح و نسل اول تئاتر ایران و فعال در حوزه های دیگر نمایشی از جمله سینما و تلویزیون در ۲۶ فروردین ۱۳۰۹ در اصفهان متولد شد. این هنرمند که دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر بود، در سینما، تئاتر و تلویزیون بارها در نقش‌ها و ژانرهای گوناگون حضور داشته است.

او در بازیگری، همراهِ علی نصیریان، زنده‌یاد جمشید مشایخی، زنده‌یاد داود رشیدی و زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی پنج بازیگر مرد ماندگار تاریخ تئاتر و سینما و تلویزیون ایران به‌شمار می‌آیند.

از آثار ماندگار استاد کشاورز، به مجموعه‌های تلویزیونی دایی‌جان ناپلئون، آتش بدون دود، هزاردستان (در نقش شعبان استخوانی)، سربداران (در نقش خواجه قشیری)، افسانه سلطان و شبان (در نقش خوابگزار اعظم)، پدرسالار و گرگ‌ها می‌توان اشاره کرد.

این هنرمند ایفاگر نقش‌های ماندگاری در تاریخ سینما بوده است که از جمله آنها فیلم‌های «خشت و آینه»، «آقای هالو»، «رگبار»، «صادق کرده»، «شطرنج باد»، «کمال‌الملک»، «مردی که موش شد»، «کفش‌های میرزا نوروز»، «مادر»، «پول خارجی»، «دلشدگان»، «روز واقعه»، «ناصرالدین شاه اکتورسینما»، «خسوف»، «زیردرختان زیتون»، «غزال» بوده است.

استاد کشاورز اوایل خرداد جاری به دلیل عارضه کلیوی و بالا رفتن سطح کراتین خون در بیمارستان بستری شد و بلافاصله مراحل درمانی خود را زیر نظر تیم پزشکی آغاز کرد. پس از آن، وی به دلیل عفونت ریه در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و امروز یکشنبه ۲۶ خرداد، دار فانی را وداع گفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha