هشدار درباره آتش‌سوزی در مناطق حفاظت شده خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی درباره احتمال وقوع آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی به ویژه مناطق چهارگانه تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان هشدار داد.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی این اداره کل، حسن اکبری گفت: با توجه به افزایش میزان بارندگی طی ماه‌های پایانی سال گذشته و به تبع آن افزایش پوشش گیاهی یکساله در سال جاری و با توجه به گرمای شدید هوا، وزش بادهای شدید و نیز پیش بینی تردد حجم قابل توجهی از گردشگران و طبیعت دوستان برای حضور در سطح عرصه‌های طبیعی به ویژه مناطق چهارگانه تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان، احتمال وقوع آتش‌سوزی پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست در راستای پیشگیری از این موضوع اقداماتی را در سطح استان انجام داده که فعال کردن ستاد واکنش سریع و ایجاد گشت‌های سیار و پایش مستمر در سطح استان، شناسایی نقاط حساس به آتش‌سوزی در مناطق تحت مدیریت استان، ایجاد گشت‌های سیار و مستمر در مناطق حساس به آتش‌سوزی از جمله آنها است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی همکاری با رسانه‌های استان در جهت اطلاع‌رسانی برنامه‌های آموزشی پیشگیرانه و مقابله با حریق، ایجاد حساسیت درخصوص پرهیز از هرگونه ایجاد آتش در مناطق تحت مدیریت و عرصه‌های طبیعی توسط گردشگران و طبیعت دوستان (جز اماکن خاص که برای اسکان مسافران و گردشگران تعبیه و پیش‌بینی شده است) با رعایت حفظ اصول ایمنی و بهداشتی، اقدام و هماهنگی برای جمع‌آوری شیشه‌ها و ظروف فلزی از مناطق مستعد حریق را از دیگر اقدامات ذکر کرد.

وی گفت: همچنین هماهنگی با ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری به منظور ایجاد همکاری در زمان بروز حریق و برگزاری مانور حریق در منطقه حفاظت شده شاسکوه انجام شده است.

اکبری بیان کرد: برای مقابله با آتش‌سوزی‌های احتمالی تجهیزات و امکانات خاصی برای اطفای حریق مورد نیاز است که براساس اعتبارات اختصاصی به این اداره کل تجهیزاتی شامل آتشکوب، دستگاه اطفای حریق فشار قوی با قابلیت توزیع فوم (پورتابل)، دستگاه رکتی فایر موتوری بنزینی با قابلیت نصب روی وانت، فشار قوی بالانس بلند، کوله پشتی حریق ۲۰ لیتری با پمپ دستی، لباس کامل ضد حریق خریداری و همچنین ۲ مخزن آب بزرگ در مناطق مستعد برای تامین آب اطفای حریق با ظرفیت‌های ۱۰۰ و ۱۵۰ متر مکعب احداث شده است.

وی از تمامی علاقه‌مندان و دوستداران طبیعت و محیط زیست خواست با مشاهده هرگونه آتش‌سوزی در مناطق، مراتب را بسرعت از طریق تلفن رایگان ۱۵۴۰ یا ادارات حفاظت محیط زیست در استان اطلاع دهند تا اقدامات لازم به موقع صورت گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =