امنیت آبی، تروریسم و بحران اقتصادی چالش مشترک عراق و کویت

بغداد - ایرنا - نخست‌وزیر عراق و وزیر امور خارجه کویت در مذاکرات امروز (یکشنبه) خود در بغداد، امنیت آبی، تروریسم و بحران اقتصادی را چالش مشترک دو کشور دانستند.

دفتر نخست‌وزیری عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر این کشور و «احمد الناصر المحمد الاحمد الصباح» وزیر خارجه کویت، امنیت آبی و تروریسم به علاوه بحران اقتصادی و افت قیمت جهانی نفت را چالش‌های پیش‌روی دو کشور دانستند.

به نوشته این بیانیه، وزیر خارجه کویت در این دیدار گفت که بحران اقتصادی با تلاش و کمک نهادهای بین‌المللی و همپیمانان مشترک در حوزه همکاری توسعه‌ای و سرمایه‌گذاری و تلاش منطقه‌ای از طریق همکاری با شورای همکاری خلیج فارس قابل حل است.

احمد الناصر الصباح افزود که می‌توان با بهره‌گیری از شورای همکاری خلیج فارس، شبکه برق و دیگر بخش‌ها را به عراق هم پیوند داد.

بیانیه نخست‌وزیری عراق حاکی است که در این دیدار نامه امیر کویت تقدیم مصطفی الکاظمی شد.

به نوشته بیانیه دفتر نخست‌وزیر عراق، احمد الناصر الصباح بر عمق روابط دو کشور اشاره کرد و گفت که امیر کویت به گسترش روابط با عراق و ضرورت مصون کردن نسل‌های آینده (دو کشور) از مشکلات گذشته و حاضر اهمیت می‌دهد.

پیشتر خبرگزاری کویتی «کونا» نوشته بود که «احمد الناصر الصباح وزیر امور خارجه این کشور پیام مکتوب «شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت را در خصوص گسترش مناسبات دو جانبه تقدیم نخست‌وزیر عراق کرده است .

امیر کویت در این نامه، خواستار روابط دو جانبه و راهکاری‌های گسترش آنها در همه بخش‌ها شد و تعدادی از مسائل مورد اهتمام مشترک را مطرح کرده است.

وزیر کویتی امروز در بدو ورود به بغداد مورد استقبال «فواد حسین» وزیر امور خارجه عراق قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کویت امروز در راس هیاتی وارد بغداد شد و قرار است با «برهم صالح» رییس جمهوری عراق نیز دیدار کند.

طبق اعلام رسانه‌های کویتی قرار است احمد الناصر الصباح در این سفر، سفیر جدید کویت در عراق را معرفی کند.

با وجود تنش‌هایی که عراق و کویت در زمینه تعیین مرزهای آبی در دهانه خلیج فارس دارند، اما در سالهای اخیر دو کشور به توسعه مناسبات دو جانبه اهتمام ویژه‌ای داده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =