مبارزه با قاچاق با اولویت کالاهای سلامت‌محور انجام شود

کرمانشاه- ایرنا- مدیر نظارت بر فرآورده‌های طبیعی، سنتی، مکمل و بازرسی ویژه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، خواستار اولویت‌بندی در مقوله مبارزه با قاچاق کالا شد و گفت: در مبارزه و مقابله با کالاهای قاچاق اولویت با کالاهای سلامت‌محور باشد.

«بهرام فاضلی» روز یکشنبه در جلسه کارگروه فرهنگی، تبلیغات و پژوهش کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمانشاه در سرسرای اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: کالاهای سلامت محور به صورت مستقیم بر سلامت افراد و جامعه تاثیر می گذارد و از این رو نباید اجازه ورود کالاهای قاچاق سلامت محور به کشور را داد.

او با بیان اینکه کالاهای قاچاق ضربات زیادی به اقتصاد و فرهنگ کشورمان وارد می کند، گفت: قاچاق کالاهای سلامت محور علاوه بر تهدید سلامت افراد و جامعه، از بُعد فرهنگی نیز کشور را تهدید می کند.

رحیمی تصریح کرد که برخی از کالاهای قاچاق سلامت محور، سلامت و نسل ایرانی را به صورت جدی تهدید می کند و بر روی ژن ایرانی اثر می گذارد.

وی خواستار توجه جدی به مقوله آموزش و فرهنگ‌سازی در ارتباط با مصرف نکردن کالاهای قاچاق در کشور شد و گفت: با آموزش می توان فرهنگ و نگرش مردم را تغییر داد اگرچه این اعمال تغییرات بسیار سخت و زمان بر است.

او آموزش را مقدمه اصلی فرهنگ سازی دانست و افزود: مقوله آموزش باید از سطوح پایه توسط دستگاه های مرتبط از جمله آموزش و پرورش دنبال شود. 

استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با ۲ بخش کُرد و عرب نشین کشور عراق و داشتن ۶ مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص می دهد.

کالاهای قاچاق در این استان از مبادی غیررسمی وارد کشور می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =