نخستین کارگاه رنگرزی سنتی در کهگیلویه و بویراحمد راه اندازی شد

یاسوج- ایرنا -سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد از راه اندازی نخستین کارگاه رنگرزی و ریسندگی سنتی این استان با ۳۲۶ نوع رنگ در یاسوج خبر داد.

به گزارش ایرنا، مجید صفایی روز یکشنبه در آیین بهره برداری از این کارگاه رنگرزی گفت: در این کارگاه بدون دخالت عوامل صنعتی و مواد شیمیایی کار رنگرزی صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در کهگیلویه و بویراحمد گیاهان با رنگینه‌های با ثبات عالی و متوسط فراوان است،  اظهار کرد: روناس،  گل بابونه، برگ انگور عسگری، برگ درخت توت، وسمه، گل رنگ، برگ انجیر، پوست انار، بلوط، پوست گردو،  سماق، زعفران، جا شیر و غیره از گیاهانی هستند که در این استان به وفور یافت می شود.

صفایی اظهار کرد: با افتتاح این کارگاه برای ۱۵ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شده است.

وی عنوان کرد: این کارگاه تولیدی از سوی دانش آموختگان صنایع دستی و با حمایت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایجاد شده است.

صفایی ابراز داشت:در این کارگاه پس از آزمایش انواع گیاهان، رنگ‌های استاندارد تولید و برای رنگرزی به کار گرفته می‌شود.

وی گفت: در این کارگاه تولیدی در کنار رنگ‌رزی به کار ریسندگی و تولید نخ با کیفیت هم پرداخته می‌شود.

استان کهگیلویه و بویراحمد با ۳۵ هزار هنرمند صنایع دستی و تولید سالانه ۲۱۸ هزار متر مربع انواع صنایع دستباف، یکی از مناطق فعال در حوزه صنایع دستی است.

جاجیم بافی، سفره بافی، نمدمالی، نی چیت بافی، مشته بافی، رندبافی، گچمه بافی، ریسندگی، سوزن دوزی، سبد بافی، رودوزی‌های سنتی و سیاه چادر بافی از مهمترین دست بافته‌های سرپنجه هنرمندان کهگیلویه و بویراحمد است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =