پارسال حدود ۹۰۰ روستا در سیستان‌و بلوچستان به اینترنت پر سرعت متصل شدند

زاهدان- ایرنا- مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات سیستان و بلوچستان گفت: پارسال حدود ۹۰۰ روستا در این استان به کمک ۲ اپراتور ایرانسل و همراه اول به اینترنت فور جی(۴G) و تری جی (۳G)متصل شدند.

نیک‌محمد بلوچ‌زهی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: سیستان و بلوچستان سه هزار و ۴۴۲ روستا بالای ۲۰ خانوار دارد که با این اقدامات پارسال ۲۶ درصد این روستاها به شبکه ملی متصل شدند.

وی گفت: در چند روز گذشته اپراتور ایرانسل در کشور هزار و ۳۴ روستا را با ساخت ۳۱۲ سایت به شبکه ملی اطلاعات وصل کرده که از این تعداد ۱۲۸ روستا در سیستان و بلوچستان قرار دارد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات سیستان و بلوچستان افزود: این تعداد روستا با سرمایه گذاری ۲۱ میلیارد تومانی وزارت ارتباطات و چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی شرکت ایرانسل به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند.

وی بیان کرد: ۲۸ اردیبهشت نیز با حضور معاون اول رییس جمهوری پروژه‌های مربوط به همراه اول در کشور افتتاح شد و هزار و ۵۰۰ روستا به شبکه ملی وصل شدند که از این تعداد ۶۸۰ روستا در این استان قرار داشت.

بلوچ‌زهی ادامه داد: مجموع سرمایه گذاری صورت گرفته برای این پروژه ۴۹ میلیارد تومان بوده است.

وی با اشاره به استقرار اپراتور کوه نور در سیستان و بلوچستان گفت: حدود ۷۰ روستای مرزی و دور دست ۳۰ تا ۴۰ خانواری استان به کمک این اپراتور و از محل منابع وزارت ارتباطات به شبکه تارتباطی دسترسی پیدا کرده اند و دسترسی به شبکه به کمک سیم کارتهای هر ۲  اپراتور همراه اول و ایرانسل با برقراری رومینگ مقدور است که هزینه زیادی نیز ندارد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: وجود پنج هزار و ۵۰۰ کیلومتر فیبر هوایی موجب شده تا عده ای افراد مغرض هر از گاهی اقدام به قطع آن و ایجاد اختلال در سامانه ارتباطی کنند که برای رفع این معضل پروژه دیگری از سال گذشته به اجرا در آمده و در مرحله نخست ۳۷۶ کیلومتر فیبر زمینی در حال اجراست.  

بلوچ‌زهی اظهارداشت: اجرای پروژه فیبرزمینی سال گذشته از منابع سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به سیستان و بلوچستان مصوب شد که تاکنون ۵۰ درصد پیشرفت داشته است و در جهت پایدار ساختن ارتباطات شهرستانهای تازه تاسیس نیز نقش مهمی خواهد داشت.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =