فالکون ۹ سر وقت پرتاب شد

تهران-ایرنا- راکت فالکون ۹ که حامل ۵۸ ماهواره استارلینک و سه ماهواره کوچک شرکت Planet Labs است روز گذشته (شنبه) سر وقت از فلوریدا در آمریکا به فضا پرتاب شد.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، شرکت فضایی اسپیس ایکس با پرتاب ۵۸ ماهواره اینترنتی استارلینک دیگر ، صورت فلکی تاریخی استارلینک خود را گسترش داده است.

فالکون ۹ همچنین حامل سه ماهواره کوچک Planet Labs متعلق به شرکت Planet بود. شرکت Planet در سال ۲۰۱۰ توسط محققان سابق ناسا «ویل مارشال» ، «روبی سچینگلر» و «کریس بوشوایزن» با هدف استفاده از فضا برای تقویت زندگی در کره زمین تأسیس شد.

این محموله سر ساعت ۵:۲۱ دقیقه بامداد شنبه به وقت منطقه زمانی شرفی از پایگاه نیروی هوایی «کیپ کاناورال» در فلوریدا پرتاب شد. این پرتاب درست دو هفته پس از آن صورت گرفت که شرکت اسپیس ایکس در اولین پرواز تاریخی خود،  دو فضانورد سازمان فضایی آمریکا (ناسا)  را به ایستگاه بین‌المللی فضایی منتقل کرد.

ماموریت روز گذشته که به Starlink V۱.۰ L۸ معروف است، نهمین پرتاب مداری امسال شرکت اسپیس ایکس تا به امروز و هشتاد و هفتمین پرواز راکت دو طبقه فالکون ۹ از زمان شروع پرتاب های فضایی این شرکت در ژوئن ۲۰۱۰ است.

این پرتاب همچنین چهل و دومین تلاش برای پرتاب مداری بود که در سال ۲۰۲۰ توسط شرکت های فضایی انجام شده است.

از سوی دیگر ماموریت دیروز اولین پرتاب از برنامه SpaceX’s SmallSat Rideshare Mission بود که هدف آن ارایه روشی انعطاف پذیر و کم هزینه برای حمل و نقل چندین ماهواره کوچک با استفاده از راکت فالکون ۹ به مدار پایین زمین است.  

ستاره شناسان و دیگر شکارچیان آسمان شکایت کرده اند که انعکاس نور از ماهواره‌ها ، رصدهای آنان از آسمان را خراب می‌کند.  شرکت Planet اعلام کرده است که بیش از ۱۰۰ ماهواره در مدار زمین دارد که برخی از آنها به اندازه یک جعبه کفش هستند و روزانه تقریبا ۱۰۰ میلیون مایل مربع تصویر جمع آوری می کنند. 

شرکت اسپیس ایکس الون ماسک نیز به طور مرتب ۶۰ ماهواره اینترنتی استارلینک را سر وقت پرتاب می کند اما این بار افزودن سه ماهواره شرکت  Planet در محموله راکت فالکون ۹ باعث شد که به جای ۶۰ ماهواره استارلینک دو ماهواره کمتر یعنی ۵۸ ماهواره استارلینک به مدار زمین ارسال کند.

فضاپیمای SkySat بخشی از صورت فلکی شرکت Planet برای تصویربرداری از زمین است. این شرکت تصاویری را از سطح زمین را ارایه می دهد که اغلب برای ارائه دهندگان خدمات اضطراری ، امنیت و سایر مشتریان به روز می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha