تندباد لحظه‌ای با سرعت ۱۵۸ کیلومتر بر ساعت قصرقند را درنوردید

زاهدان-ایرنا- مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: تندباد لحظه‌ای با سرعت ۱۵۸ کیلومتر بر ساعت شامگاه دیشب قصرقند در جنوب این استان را در نوردید.

محسن حیدری روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این تندباد شدید در نتیجه همرفت شدید هوا و انرژی بالای ابرهای همرفتی در ارتفاعات جنوب استان روی داده است.

وی با بیان اینکه تندبادهای لحظه‌ای در مدت کوتاهی روی می‌دهد افزود: شدت تندباد قصرقند به حدی بود که بر اساس گزارش‌ها خسارت‌هایی به بخش کشاورزی و باغداری، تأسیسات شهری و روستایی و برخی خانه‌های مسکونی این شهرسان وارد شده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: این تندباد همراه با بارش پراکنده باران نیز بود به طوریکه از ایستگاه خودکار قصرقند ۶.۱ بارندگی گزارش شده است.

وی ادامه داد: همچنان در ارتفاعات جنوبی و نوار ساحلی، رشد ابر و احتمال رگبار پراکنده گاهی رعد و برق و وزش تندباد موقتی دور از انتظار نیست.

حیدری خاطرنشان کرد: تندباد لحظه‌ای، رگبارهای پراکنده و نقطه‌ای باران و تگرگ و وقوع صاعقه از ویژگی‌های بارش‌های همرفتی بوده که به طور معمول در فصل بهار و تابستان  روی می‌دهد و بازه زمانی و مکانی رخداد آن بسیار محدود و محلی است.

به گزارش ایرنا قصرقند با جمعیت ۶۱ هزار نفر در حدود ۵۷۰ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان وبلوچستان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =