بیش از ۸۰۰ اثر در جشنواره تئاتر دانشگاهی ثبت نام کردند

تهران- ایرنا- دبیر بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران گفت: این دوره از جشنواره برخلاف پیش بینی‌ها، با استقبال خوب شرکت‌کنندگان روبه رو شد و تاکنون حدود ۸۰۰ اثر در بخش‌های مختلف ثبت نام کرده‌اند.

به گزارش روز شنبه جشنواره تئاتر دانشگاهی، مجتبی جدی اظهار داشت: امسال علاوه بر بخش‌هایی که در گذشته در جدول جشنواره حضور داشتند، بخش رادیوتئاتر و ماکت‌صحنه به فراخوان جشنواره اضافه شد.

دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی ادامه داد: این دوره از جشنواره برخلاف پیش بینی‌های انجام شده با استقبال خوبی از سوی شرکت کنندگان روبه رو شد و حدود ۸۰۰ اثر در بخش های مختلف ثبت نام کرده اند که پیش بینی می‌شود با توجه به اینکه هنوز فرصت ثبت‌نام در بعضی بخش ها وجود دارد، تعداد شرکت کنندگان در این دوره نسبت به سال های گذشته بیشتر باشد.

جدی در خصوص شیوع بیماری کرونا و آسیب آن به جشنواره‌ها گفت: انگیزه شرکت‌کنندگان در این دوره از جشنواره بیشتر شده و تعداد ثبت‌نامی‌های جشنواره رقمی قابل توجه است.

جدی در ادامه گفت: تصور می‌کردیم تعداد شرکت‌کنندگان نسبت به سال‌های گذشته ریزش داشته باشد، اما علاوه بر اینکه این اتفاق رخ نداد، تعداد شرکت‌کنندگان بیشتر هم شد.

وی در خصوص بخش بین‌الملل جشنواره گفت: فعلا در حال رایزنی هستیم تا چند اثر خوب و چند تن از اساتید خوب را برای بحث آموزش جشنواره دعوت کنیم. رابط‌های ما در کشورهای فرانسه، آلمان و دیگر کشورهای فرانسوی زبان در حال مذاکره و بررسی رزومه این گروه‌ها هستند.

دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی ادامه داد: اگر کارهای خوب و با کیفیتی را در بخش بین‌الملل داشته باشیم، قطعا به دانشجویان کمک قابل توجهی خواهد کرد، ولی اگر سطح این آثار پایین‌تر از کارهای ایرانی باشد، نه تنها کمکی نخواهد کرد بلکه از لحاظ مالی و هزینه‌های انسانی به ما آسیب خواهد زد. بنابراین در بخش بین الملل قبل از انتخاب، حتما ارزیابی و فیلم‌های آثار قبلی آنها مشاهده می‌شود و اگر دارای کیفیت مورد نظر باشند از آنها برای شرکت در جشنواره دعوت خواهد شد.

جدی با اشاره به اینکه در ۲ سال گذشته تلاش شده یک تیم داوری جوان در جشنواره حضور داشته باشند، گفت: در ۲ دوره قبلی این اتفاق افتاد و داورانی از جنس تئاتر دانشگاهی و برگزیده‌های ادوار قبل بودند. امید است امسال هم بتوانیم همین روند را ادامه دهیم و از حضور جوان‌ترها برای داوری استفاده کنیم.

وی در خصوص حضور تماشاگران در سالن ها اظهار داشت: سالن‌های تئاتر از اول تیر ماه اجراهای خود را آغاز می‌کنند و به روال قبل برمی‌گردند. فکر می کنم با توجه به تعطیلی چند ماهه و بهبود نسبی اوضاع تا زمان شروع جشنواره تئاتر دانشگاهی، استقبال خوبی از اجراهای دانشجویی در ایام جشنواره صورت گیرد.

بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران آبان ماه سال ۱۳۹۹، به همت اداره کل فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری در بخش های مختلف الف: مناطق «تئاتر صحنه» و ب: سراسری و بین‌المللی «تئاتر صحنه»، «تجربه های اجرا»، «نمایشنامه نویسی (جایزه استاد اکبررادی)، «پژوهش (جایزه فرهاد ناظر زاده کرمانی)»، «ترجمه»، «رادیو تئاتر»، «ماکت صحنه، عکس، پوستر»، و در بخش غیر رقابتی «کارگاه ها و درس گفتارها»، «اساتید»، «بین الملل»، «جشنواره جشنواره ها» و «پایان نامه های برگزیده» ویژه دانشجویان و فارغ التحصیلان برگزار خواهد شد.
فراخوان و اطلاعات تکمیلی در سایت اختصاصی جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی به آدرس اینترنتی  www.iiutf.ir قابل دسترسی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش