پیشنهاد ایجاد ۲ قرق اختصاصی در خراسان شمالی

بجنورد-ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: ایجاد و راه‌اندازی قرق اختصاصی در ۲ شهرستان این استان ۲۸ هزار کیلومتر مربعی واقع در شمال شرق کشور پیشنهاد داده شده است.

مهدی اله پور روز جمعه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای خراسان شمالی، تاکنون مصوبه ای از سوی شورای عالی حفاظت محیط زیست برای قرق اختصاصی صادر نشده است اما پیشنهاد داریم تا این مهم در شهرستان اسفراین و جاجرم، اجرایی شود.  

وی افزود: با توجه به نامگذاری سال‌جاری به نام جهش تولید،  در حال بررسی مناطق پیشنهادی و تهیه مستندات مورد نیاز برای تقدیم به سازمان حفاظت محیط زیست کشور هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی تصریح کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان از سرمایه گذاری بخش خصوصی واجد شرایط در خصوص حفاظت از مناطق مستعد و نیز طرح های تکثیر و پرورش حیات وحش استقبال می کند.  

اله پور با تاکید بر اینکه هنوز در استان قرق اختصاصی، در اختیار کسی نیست و بر اساس مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست، قرق اختصاصی تاکنون واگذار نشده است افزود: البته مناطق مستعد برای واگذاری به بخش خصوصی شناسایی شده است و متقاضیان سرمایه گذاری در زمینه قرق اختصاصی، می توانند در این زمینه وارد عرصه شوند اما هنوز مصوبه ای در این باره ابلاغ نشده است.

وی اظهار داشت: برای واگذاری مناطق به سرمایه گذار بخش خصوصی و راه اندازی قرق اختصاصی، باید اهلیت سرمایه گذار به لحاظ مالی، فنی احراز شود، برای واگذاری مناطق به عنوان قرق اختصاصی، مکاتبه لازم با سازمان حفاظت محیط زیست انجام شده است و حمایت های لازم از سرمایه گذار انجام می شود.  

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: مناطق مستعد برای واگذاری به عنوان قرق اختصاصی، در شهرستان های اسفراین و جاجرم شناسایی شده و در شهرستان بجنورد هم موارد در دست بررسی است.  

در خراسان شمالی ۶۵ گونه پستاندار از ۱۹۷ گونه موجود در کشور زیست دارد و ۱۴۱ گونه پرنده از ۵۳۲ گونه موجود در کشور، ۶۸ خزنده از ۲۲۸ گونه موجود کشور، چهار گونه خزنده دوزیست از ۲۰ گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع ۱۶۰ گونه آبزی موجود در کشور زیست می کنند که برخی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست پلنگ ها می باشد، با گستره ۱۹۷ هزار هکتار مدیریت می کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =