دستگیری ۴۹ شکارچی در خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۹ شکارچی غیرمجاز در استان دستگیر شدند و از اقدام ۲۳ نفر قبل از شکار جلوگیری شد.

مسعود مستقیم روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از شکارچیان غیرمجاز لاشه ۳۰ راس و سر انواع پستانداران شامل جبیر، قوچ وحشی، کل وحشی و خرگوش کشف و ضبط شده است.

وی گفت: یکی از مهمترین مسایل در حوزه محیط زیست در این فصل از سال زنده‌گیری نوزادان وحوش است که ضمن خطر انقراض گونه‌های جانوری ضربه سهمگینی به طبیعت و محیط زیست وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه در این مدت ۹۷ قطعه انواع پرندگان وحشی و ۱۴۳ پرنده زینتی از شکارچیان کشف و ضبط شد اظهار داشت: قاچاق پرنده احتمال انتقال بیماری‌هایی نظیر آنفلوآنزای فوق حاد را افزایش می‌دهد و سلامت حیات وحش را به خطر می‌اندازد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی تصریح کرد: در این مدت از شکارچیان غیرمجاز ۹۶ مورد ادوات و وسایل انجام شکار و ۱۲ قبضه سلاح شکاری، ساچمه زنی و گلوله زنی کشف و ضبط شد.

وی با بیان اینکه پایش مناطق، کنترل و گشت و نظارت بر مقررات شکار و صید با جدیت کامل اجرا می‌شود افزود: خراسان جنوبی محلی امن برای شکارچیان غیرمجاز نیست و طبق قوانین شکار و صید با آنان رفتار خواهد شد.

مستقیم گفت: مردم به عنوان حامیان محیط زیست هرگونه تخلف زیست محیطی را به اداره کل حفاظت محیط زیست اطلاع دهند و سامانه تلفن گویای ۱۵۴۰ برای مقابله با این گونه تخلفات در خدمت مردم است.

۱۲.۵ درصد خاک خراسان جنوبی در تملک مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست قرار دارد و منطقه حفاظت شده نایبندان طبس زیستگاه یوزپلنگ و منطقه حفاظت شده شاسکوه ویژه گربه‌سانان شرق کشور است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =