۲۴ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۵۴
کد خبرنگار: 757
کد خبر: 83819662
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اندونزی و مالزی به دلیل شیوع کرونا امسال زائر حج ندارند

تهران – ایرنا – اندونزی و مالزی در بحبوحه شیوع جهانی کرونا تصمیم گرفتند که امسال هیچ زائری را برای شرکت در مراسم حج تمتع به عربستان اعزام نکنند؛ این درحالی است که عربستان نیز در حال بررسی احتمال لغو مراسم حج برای اولین بار در تاریخ است.

به گزارش روز شنبه جاکارتاپست ، حج امسال از حدود ۲۸ ژوییه ( ۷ مرداد مصادف با ۷ ذی‌الحجه)‌ آغاز می‌شود و قرار بود مالزی هم حدود ۳۱ هزار و ۶۰۰ زائر به حج اعزام کند.

طبق این گزارش  وزارت امور مذهبی اندونزی در ابتدای ماه جاری اعلام کرد که به دلیل شیوع کرونا در جهان و  عربستان امسال هیچ زائری برای شرکت در مراسم حج به عربستان اعزام نخواهد کرد. پیش از این قرار بود امسال ۲۲۰ هزار نفر از بزرگترین کشور مسلمان جهان به عربستان برای اعمال حج اعزام شوند.

تصمیم به لغو مراسم حج از سوی دولت مالزی نیز بر اساس رایزنی با وزارت بهداشت و سازمان "حج" مالزی و نیز جلسه ویژه کمیته شورای ملی امور دینی مالزی در روز ۹ ژوئن (سه‌شنبه ۲۰ خرداد) ، اتخاذ شده است.

دکتر ذوالکفلی محمد البکری (Zulkifli Mohamad Al-Bakri) وزیرامور مذهبی دفتر نخست وزیر مالزی روز پنجشنبه در کنفرانس خبری اعلام کرد: زیارت حج سال ۱۴۴۱ هجری به سال آینده موکول می‌شود.

وی تاکید کرد افرادی هم که "روادید فرادا" به طور مستقیم از سفارت عربستان هم دریافت کرده‌اند مجاز به سفر به کشور عربستان برای شرکت در مراسم حج در سال جاری نخواهند بود.

به گزارش فایننشال تایمز ، در حالی که موارد ابتلا به کرونا در عربستان از ۱۰۰ هزار نفر فراتر رفته است دولت این کشور در حال بررسی لغو مراسم حج امسال برای اولین از زمان تاسیس پادشاهی سعودی در سال ۱۹۳۲ تا کنون است.

یک مقام ارشد وزارت حج و عمره عربستان گفت: این موضوع به دقت بررسی شده و سناریوهای مختلفی در حال بررسی است و تصمیم رسمی در این خصوص ظرف یک هفته آینده اعلام خواهد شد.

سال گذشته قریب به 2.5 میلیون نفر از مسلمانان سراسر جهان در مراسم حج شرکت کردند.

پیش از شیوع کرونا قرار بود که زیارت‌های مذهبی حج ۱۲ میلیارد دلار برای عربستان درآمد ایجاد کند.شیوع جهانی کرونا تاکنون ۷.۴ میلیون نفر را مبتلا ساخته و به مرگ بیش از ۴۱۸ هزار نفر منجرشده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha