٢١١ هزار نفر در زندان‌های کشور هستند

تهران - ایرنا - رئیس سابق سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی گفت: ٢١١ هزار زندانی موجود در زندان‌های کشور هستند که در ٢۶٨ مرکز نگهداری می‌شوند.

اصغر جهانگیر روز شنبه در مراسم تکریم و معارفه رئیس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه و غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه برگزار شد، افزود: ٢٠١٠ روز طول کشید و ١٠ اولویت برای مدیریت زندانها درنظر گرفتیم و اقداماتی انجام شد.

وی ادامه داد: ایران در میان کشورهای اسلامی چهارمین، در آسیا هفتمین و در جهان چهل وهفتمین کشور به لحاظ تعداد زندانی است.

جهانگیر اضافه کرد: در سال ٩٣، ٢٢۴ هزار نفر در زندانها بودند که اکنون تعداد زندانیان ۶ درصد کاهش یافته است.

وی اظهارداشت: آمار ورودی زندانیان در سال ١٣٩٣، ۵۴٧ هزار بود که در پایان اردیبهشت سال جاری ۴٧٩ هزار نفر شده و ١٢ درصد کاهش یافته، همچنین موجودی متهمان ۵۶ هزار و ٨٠٠ نفر است که اکنون ١٨ درصد کاهش یافته است.

جهانگیر افزود: آمار محکومان ١۵٣ هزار نفر بود که اکنون ١۵١ هزار نفر است.

رئیس سابق سازمان زندان‌ ها گفت: جرایم اموال و مالکیت در سال ٩٩، ٢٣ درصد رشد داشته همچنین جرایم مواد مخدر ١٩ درصد کاهش یافته است. 

وی ادامه داد: ٢٣ هزار نفر از زندانیان عفو رهبری را داشتیم و در سال ٩٧ با پیشنهاد ١١٧ هزار نفر مشمول عفو شدند که بیش از ۶٠ هزار نفر آزاد شدند.

کاهش ۶٨ درصدی زندانیان مهریه
وی درباره محکومان مهریه افزود: زندانیان مهریه ۶٨ درصد کاهش یافته اند و اکنون هزار و ٢١٩ محکوم مهریه در زندان هستند.
جهانگیر اظهار داشت: در سال گذشته با دستور رئیس قوه قضاییه، بازرسی تیم های ویژه از زندانها انجام شد و ١۵ هزار و ۵۵۵ نفر  آزاد شدند، هفت هزار نفر تعیین تکلیف و ٧١٢ نفر مشمول تخفیف شدند.
رئیس سابق سازمان زندان‌ ها گفت: ١٨٧ هزار نفر کمتر از ١٠ روز در زندان بودند همچنین پرونده محکومان مالی ١٢ درصد کاهش یافته است.
جهانگیر اظهار داشت: ٣٨ درصد از زندانیان در جرایم مواد مخدر، ٣٠ درصد جرم سرقت و ١٠ درصد جرایم علیه اشخاص در زندان به سر می برند.
رئیس سابق سازمان زندانها افزود: با شیوع کرونا در زندان ها از هفتم اسفند، مرخصی زندانیان شروع شد تا پایان اردیبهشت ماه  ۱۲۸ هزار زندانی مرخصی گرفتند و خواهشمندم که در بازگشت آنها هم مراقبت شود. کسانی که شرور نیستند و امکان تجدید مرخصی هست این اتفاق بیفتد زیرا ممکن است موج دوم بیماری را داشته باشیم. 
وی اظهار داشت: سیستم هوشمند در زندان ها برای انبار دارو و اعزام و بستری ایجاد شده، همچنین راه اندازی سیستم آرشیو الکترونیک پرونده زندان ها و راه اندازی سیستم اشتغال و حرفه آموزی زندانیان انجام شده است. 
جهانگیر اضافه کرد: ساماندهی کارت های بانکی زندانیان و نصب و هوشمند سازی هشت هزار تلفن در زندان نصب شده تا از کلاهبرداری زندان ها جلوگیری شود.

٨٠٠ زندانی پابند الکترونیک دارند
وی افزود: اکنون ۸۰۰ زندانی از پابندالکترونیک استفاده می کنند و چهار هزار پابند داریم که این رقم باید به ۴۰ هزار افزایش یابد. 

رئیس سابق سازمان زندانها با بیان اینکه ۱۳ پایگاه سلامت در زندان‌ها فعال است، گفت: با همکاری سازمان پزشکی قانونی تهیه بانک ژنتیک زندانیان خطرناک از سال ۹۵ انجام شده و اکنون ۵۲ هزار اطلاعات نگهداری می شود.

۲ هزار زندانی مبتلا به اچ آی وی  

جهانگیر گفت: در سال های گذشته ۲۴۰ هزار تست HIV در زندان‌ها انجام و دو هزار بیمار مبتلا به اچ آی وی شناسی و جداسازی شدند. در همین ارتباط کیت تست سریع این بیماری را از کره جنوبی خریدار و ۵۰ هزار کیت نیز از وزارت بهداشت سهمیه دریافت کردیم.

شناسایی ۷۱۳۲ زندانی مبتلا به هپاتیت سی

وی با اشاره به انجام غربالگری شناسایی بیماران هپاتیت سی افزود: هفت هزار و ۱۳۲ زندانی مبتلا به هپاتیت سی شناسی شدند و از این تعداد ۳۰۰ نفر با موفقیت درمان شدند. همچنین در حوزه بیماران مبتلا به هپاتیت بی نیز ۷۰۰ هزار واکسن را بین افراد ۲۵ تا ۴۰ سال توزیع کردیم.
جهانگیر اضافه کرد: در زمینه بیماری های غیرواگیردار نیز ۳۸ هزار زندانی مبتلا به بیماریهای غیرواگیر مانند چربی‌خون، فشار خون و سایر بیماری ها شناسایی شدند.
وی همچنین با اشاره به برنامه‌های حرفه‌آموزی در سازمان زندان‌ها اظهارداشت:‌ در سال ۹۳، ۱۴ هزار نفر در برنامه حرفه‌آموزی شرکت کردند که این در سال ۹۸ به ۶۲ هزار نفر رسید.
جهانگیر یادآور شد: در ارتباط با برنامه حوزه ورزش نیز زمانی که سازمان زندان‌ها آمدم متوجه شدیم دستگاه های پرورش اندام در زندان‌ها گذاشته شده که زندانیان با استفاده از این دستگاه‌ها عضلات خود را پروار می‌کردند به طوری که زندانبان‌ها و سربازها با دیدن هیکل آنها می‌ترسیدند به هیمن دلیل این دستگاه‌ها را جمع کردیم و ورزش همگانی را که مفرح نیز هست در زندان‌ها توسعه دادیم.
به گزارش ایرنا، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه هفته گذشته در نشست خبری اعلام کرد: محمدمهدی حاج محمدی که تاکنون معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان تهران بود به عنوان رئیس سازمان زندان‌ها منصوب شد و اصغر جهانگیر به عنوان مشاور رئیس قوه قضاییه و مسئول دفتر بازرسی قوه قضاییه انجام وظیفه می کند.
مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی صبح امروز با حضور غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه، غلامحسین اسماعیلی رئیس حوزه ریاست قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین بهرامی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح، حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق معاون حقوقی قوه قضاییه، ذبیح الله خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دادستان تهران و جمعی از مسئولان قضایی برگزار شد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha