نشاندن خودرو جای درخت صدای دامغانی‌ها را در آورد

سمنان- ایرنا- ایجاد پارکینگ بدون مجوز در ضلع شرقی امامزادگان جعفر (ع) و محمد (ع) در مرکز شهر دامغان به جای کاربری فضای سبز، موجبات نارضایتی جمع زیادی از مردم این شهر را فراهم کرده است.

بنای امامزادگان جعفر(ع) و محمد (ع) دامغان در سال ۱۳۱۰ به شماره ٨۲ به ثبت ملی رسید که قدمت آن به قرن پنجم هجری قمری می‌رسد. این مجموعه در مرکز شهر دامغان قرار دارد و شامل بقعه امامزاده محمد (ع)، امامزاده جعفر(ع)، آرامگاه شاهرخ و بنای چهل دختران است.

توسعه و ساخت و ساز مجموعه امامزادگان طبق شرایط و ضوابط خاص به عنوان یک امر مهم، خواسته اساسی مردم و مسوولان شهرستان دامغان است. 

اجرای طرح توسعه ضلع شرقی امامزادگان، در ابتدای سال ۹۶ با تخریب بیمارستان جنب امامزاده که به نام زایشگاه ۱۱ محرم معروف بود، مهیا و با تخریب این زایشگاه، چهار هزار و ۵۰۰ متر زمین به نام موقوفه امامزادگان جعفر و محمد (ع) اخذ سند شد.

تخریب این واحد درمانی موجب شد که مجموعه تاریخی و مذهبی امامزادگان نمایان شود ولی تبدیل شدن این زمین با کاربری فضای سبز به پارکینگ خودروها موجبات نارضایتی بسیاری از شهروندان و مجموعه‌های مردم نهاد شده است. 

با وجود مکاتبه اتاق اصناف و مصوبه شورای ترافیک به تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۹۸ و نامه فرماندار در تاریخ ۶ آذرماه سال گذشته مبنی بر غیرقانونی بودن دریافت هزینه پارک خودرو در زمین واقع در ضلع شرقی امامزادگان جعفر و محمد(ع)، همچنان رویه قبل ادامه دارد.

با گذشت بیش از سه سال از تخریب بیمارستان ۱۱ محرم، هنوز طرح فضای سبز این محل اجرا نشده است و امید است با خروج این مکان از وضعیت نابسامان موجود بزودی شاهد اجرای طرح زیبا و چشم‌نوازی در این محل باشیم.

عزم بیشتر مسوولان شهر را می‌خواهیم

شهروند دامغانی به ایرنا گفت: ایجاد پارکینگ در ضلع شرقی امامزادگان علیرغم کاربری فضای سبز، سبب ایجاد چهره نامناسب شهری در مرکز شهر و آلودگی منظری برای بناهای تاریخی موجود در این محل (امامزادگان، برج چهل دختر، شاهرخیه و کاروانسرای شاه عباسی) شده است. 

ابوالفضل اقبالیه ادامه داد: این زمین کاربری فضای سبز دارد و هیات امنای امامزادگان با وجود تذکر، اخطارهای متعدد و مصوبه های شورای ترافیک، نامه فرمانداری و اصناف، همچنان از این زمین به عنوان پارکینگ استفاده می‌کند. 

وی اظهار داشت: در مقطعی شورای شهر طی مصوبه ای به شهرداری اجازه داد که برای ایجاد پارکینگ طبقاتی سرمایه گذار جذب کند که ایجاد این سازه چهره خوبی از مجموعه نمایان نمی‌کند. 

وی بیان کرد: از مسوولان انتظار داریم با عزم بیشتری برای اجرای این طرح و تغییر وضعیت نابسامان مرکز شهر اقدام کنند.

هزینه دریافتی پارکینگ صرف بقعه امامزادگان می شود

مسوول هیات امنای امامزادگان جعفر (ع) و محمد (ع) دامغان گفت: کاربری ضلع شرقی مجموعه به صورت قانونی متعلق به طرح‌های فرهنگی است که در راستای طرح توسعه امامزادگان، به صحن مجموعه تبدیل می‌شود. 

رضا ناصری ادامه داد: برای ایجاد پارکینگ طبقاتی در این محل نظریه شورای اسلامی شهر دامغان گرفته شد، بخش خصوصی نیز در این زمینه اعلام مشارکت داشت اما با توجه به عدم همکاری و دریافت نظریه از سوی میراث فرهنگی، این طرح بلوکه شد.

وی اضافه کرد: در طرح جامع امامزادگان جعفر (ع) و محمد (ع) برای این قسمت، کاربری فضای سبز در نظر گرفته شده است که طرح برای دریافت اعتبار در حال بررسی است. 

ناصری خاطرنشان کرد: هیات امنای امامزادگان، هزینه دریافتی حاصل از پارکینگ را صرف بقعه می‌کند. 

وی اظهار داشت: این مکان برای تغییر کاربری و خروج از حالت پارکینگ و تبدیل به فضای سبز منتظر تخصیص اعتبار لازم و تصویب شورای شهر است. 

مسوول هیات امنای امامزادگان جعفر (ع) و محمد (ع) دامغان گفت: اجرای طرح فضای سبز و صحن در ضلع شرقی امامزادگان منتظر تصویب شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است و  پس از دریافت اعتبار ایجاد فضای سبز، فعالیت پارکینگ متوقف می‌شود. 

شهردار دامغان: پارکینگ ایجاد شده موقتی است

شهردار دامغان بیان کرد: پارکینگ ضلع شرقی امامزادگان با توجه به رها بودن زمین، موقتا در حال فعالیت است و پس از تخصیص اعتبار لازم جهت ایجاد فضای سبز، فعالیت پارکینگ متوقف می‌شود.

مسلم نصرتی اضافه کرد: مالکیت این فضا متعلق به امامزادگان جعفر (ع) و محمد (ع) و کاربری این محل در آینده نزدیک جزو فضای سبز شهر خواهد بود.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه، مکان مورد نظر بلا استفاده رها شده بود با استفاده از زمان باقیمانده تا فضاسازی و تامین اعتبار، این محل به فعالیت پارکینگ پرداخت.

نصرتی خاطرنشان کرد: قرار داشتن فضای خالی در مرکز شهر، سهولت در رفت و آمد مردم، دسترسی آسان به مراکز تجاری و خدماتی و رفع مشکل کمبود پارک خودروها در سطح شهر، از جمله دلایل اصلی استفاده موقت از این مکان به منظور پارکینگ بوده است که هزینه حاصل از آن نیز صرف امامزادگان می‌شود.

شهردار دامغان تصریح کرد: طرح صحن امامزادگان و مراحل تایید و تخصیص اعتبار در حال انجام است و در ۶ ماه دوم امسال فعالیت اجرایی آغاز می‌شود.

ایجاد سازه در حاشیه مجموعه امامزادگان نیازمند تصویب میراث فرهنگی است

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دامغان گفت: کاربری ضلع شرقی مجموعه امامزادگان فضای سبز است و هرگونه تغییر کاربری، باید در کمیسیون ماده پنج استان مطرح شود. 

مهدی قاسمی اظهار داشت: ایجاد سازه در حریم آثار تاریخی منوط به تایید میراث فرهنگی است و تا زمانی که در این مکان ساخت‌ و سازی انجام نشود میراث ورود نمی‌کند.

وی تصریح کرد: اجرای سازه در اطراف هر بنای تاریخی به منظور رعایت قوانین، ضوابط و دستورالعمل‌ها به تایید کمیته فنی میراث فرهنگی استان نیازمند است.

قاسمی بیان کرد: نوع سازه و چگونگی انجام ساخت و ساز به منظور هماهنگی سازه با مجموعه از جمله درخواست‌های میراث فرهنگی است.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دامغان گفت: تاکنون طرحی برای شرق امامزادگان به این اداره ارسال نشده است و تا زمانی که طرحی ارائه نشود، میراث نسبت به ضلع شرقی مجموعه هیچ اظهار نظری نخواهد داشت. 

پارکینگ مجموعه امامزادگان فاقد مجوز است

رییس اتحادیه املاک و نمایشگاه‌های خودرویی گفت: هر مکانی اعم از دولتی و غیردولتی که برای نقل و انتقال مالی فعالیتی انجام دهد، نیازمند دریافت مجوز از اتاق اصناف است. 

مجید خدابخش اضافه کرد: در ابتدای فعالیت پارکینگ امامزادگان باتوجه به عدم دریافت مجوز، درخواست و تذکر از سوی اتاق اصناف به هیات امنا ارسال شد که فرد مورد نظر جهت دریافت مجوز اقدام کرد.  

وی افزود: باتوجه به فراهم نبودن شرایط لازم و اجرا نشدن برخی شرایط زیرساختی، دریافت مجوز پارکینگ به سرانجام نرسید. 

وی ادامه داد: پس از آن با توجه به ادامه فعالیت پارکینگ، با استناد به ماده ۲۷ قانون نظام صنفی، اعمال قانون و توقف فعالیت پارکینگ مجاور امامزادگان تاکنون طی ۲ مرحله از مجموعه درخواست شده است.

خدابخش عنوان کرد: توقف فعالیت پارکینگ از خواسته‌های اتاق اصناف است که امیدواریم هرچه زودتر اجرایی شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =