سال جدید مالی پاکستان و چالش کاهش بودجه بر اثر کرونا

اسلام‌آباد - ایرنا - دولت پاکستان در حالی بودجه سال جدید مالی خود را تقدیم مجلس این کشور کرد که چالش‌های شدید اقتصادی ناشی از ویروس همه گیر کرونا میزان بودجه سال آتی را نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد کاهش داده و طی ماه‌های اخیر نیز نرخ رشد پاکستان از ۳.۳ درصد به منفی ۰.۴ کاهش پیدا کرد.

به گزارش رسانه‌های دولتی پاکستان، بودجه سال جدید مالی پاکستان امروز (جمعه) در پارلمان ملی این کشور توسط وزیر امور اقتصاد این کشور ارائه شد درحالی که نمایندگان اپوزیسیون ضمن مخالفت شدید با لایحه بودجه سال آتی، دولت پاکستان را به برداشتن گام‌های غیرواقعی و بی‌فایده در مقابله با چالش‌های معیشتی و بهبود زندگی مردم در وضعیت شیوع کرونا متهم کردند. 

در سال مالی جدید پاکستان که از ابتدای ماه ژوئن ۲۰۲۰ آغاز شده بودجه کل این کشور ۷. ۱۳ تریلیون روپیه اعلام شده و بودجه نظامی پاکستان برای سال آتی نیز ۱۲۹۰ میلیارد روپیه مقرر شده است. 

بودجه سال جدید مالی پاکستان قبل از ارائه به مجلس ملی، در نشست اعضای دولت این کشور به ریاست «عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان بررسی و تصویب شد. 

«حماد اظهر» وزیر امور اقتصاد دولت پاکستان در هنگام خواندن متن بودجه سال جدید مالی این کشور از عدم اعمال مالیات‌های جدید با هدف کمک به بهبود وضعیت زندگی مردم در این کشور خبر داد در حالی که پیش بینی‌های اخیر بانک جهانی حاکی است که پاکستان سال آینده را نیز با رشد منفی ۲ تجربه خواهد کرد. 

ضربه کرونا به معیشت پاکستان

دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان در امور دارایی یک روز قبل از ارائه لایحه بودجه این کشور به مجلس اعلام کرد:  کرونا بیش از ۳ هزار میلیارد روپیه به اقتصاد کشور ضربه زده و مانع بزرگی در رشد اقتصادی و فقرزدایی و کاهش بیکاری شده است. 

به نظر می‌رسد فرآیند بررسی بودجه سال جدید مالی پاکستان و تصویب آن در مجلس برای دولت «عمران خان» نخست وزیر این کشور و همزمان با اعتراض شدید جناح مخالف با دشواریهایی همراه شود. نمایندگان مجلس ملی پاکستان وابسته به احزاب مخالف در هنگام ارائه بودجه سال جدید، اعتراض شدیدی نسبت به بحران مالی و اقتصادی در کشورشان کردند. 

اعضای حزب مسلم لیگ نواز و حزب مردم از اصلی‌ترین مخالفان دولت عمران خان در زمان پیشنهاد بودجه لایحه بودجه را رد کرده و خواستار پایان دادن به روند بحران‌های اقتصادی شدند. 

این دومین بودجه دولت عمران خان در پاکستان از زمان روی کار آمدن آن در خرداد ۹۷ محسوب می‌شود. سال گذشته ارتش پاکستان به دلیل وضعیت نه چندان مساعد معیشت این کشور و در راستای کمک به بهبود دولت به صورت داوطلبانه از افزایش بودجه دفاعی صرف نظر کرد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =