۲۴ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۹:۲۰
کد خبرنگار: 2099
کد خبر: 83819233
۰ نفر

برچسب‌ها

کرونامهمترین رصد خبری یک هفته گذشته در هرمزگان

بندرعباس- ایرنا- اختصاص یک هزار میلیارد ریال اعتبار به کریدور ساحلی جنوب کشور، احداث ۱۰ هزار واحد مسکونی جدید، آتش سوزی ۱۱ فروند شناور، افزایش شمار مبتلایان به کرونا، تعطیلی یک هفته ای بازار طلافروشان بندرعباس، اتصال ۳۰۲ آموزشگاه روستایی به اینترنت، ایجاد ۹ مرکز نیکوکاری جدید، اعمال محدودیت های جدید در شهرهای با وضعیت قرمز از مهمترین اخبار هرمزگان در هفته گذشته است.

هرمزگان در هفته گذشته (۱۷ تا ۲۳ خردادماه) شاهد رخدادها و انتشار اخبار مختلفی در حوزه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و دیگر بخش ها بود که در این گزارش مهمترین این موارد مرور می شود.

سیاسی

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه، ۲۳ خردادماه در شهرهایی با وضعیت سفید از نظر ابتلا به کرونا از جمله سیریک، هرمز، پارسیان و بشاگرد برگزار شد.

دعوت به امر به معروف و نهی از منکر، تاکید بر  تلاش بیشتر مسوولان برای رفع مشکلات معیشتی مردم، توجه بیشتر شهروندان به رعایت پروتکلهای بهداشتی بخشی از صحبتهای امامان جمعه در خطبه های این هفته بود.

اقتصادی

استاندار هرمزگان گفت: یکهزار میلیارد ریال اعتبار از سوی وزارت و راه وشهرسازی برای تکمیل کریدور ساحلی جنوب کشور در این استان اختصاص یافت.

فریدون همتی روز چهارشنبه گذشته در نشستی با معاون وزیر راه وشهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل ونقل کشور، افزود: در این نشست تکمیل پروژه بزرگ و مهم کریدور ساحلی جنوب کشور در هرمزگان (از پارسیان تا بندرعباس) مورد پیگیری قرار گرفت.

وی بیان داشت: بیش از ۸۰۰ کیلومتر از این کریدور مهم در استان هرمزگان قرار دارد که تکمیل آن تا پایان سالجاری در دستورکار است و باید به بهره برداری برسد.

همتی روز سه شنبه گذشته در نشست با مهدی عبوری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران نیز اظهار داشت: به منظور تامین مسکن و کاهش تقاضا، ۱۰هزار واحد مسکونی در شهرک ۳۵۰ هکتاری بندرعباس احداث می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی این شهرک مسکونی در آینده نزدیک با حضور وزیر راه وشهرسازی در بندرعباس آغاز می‌شود.

طلافروشان بندرعباس در اقدامی داوطلبانه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، واحدهای صنفی خود را از پنج‌شنبه ۲۲ خرداد به مدت یک هفته تعطیل کردند.

رییس اتحادیه صنف طلاوجواهر بندرعباس با اعلام این خبر به رسانه ها گفت: طبق هماهنگی های انجام شده در هیات مدیره این اتحادیه برای حفظ سلامت شهروندان، اعضای صنف و خانواده‌هایشان تمامی واحدهای صنفی زیر پوشش این اتحادیه از صبح پنج‌شنبه ۲۲ تا جمعه۳۰ خرداد در همه‌ رسته‌ها تعطیل شده است..

خلیل رمضان‌حلاج یادآور شد: این دومین تعطیلی داوطلبانه طلافروشان است و در روزهای آغازین شیوع ویروس کرونا نیز در حرکتی خودجوش فعالیت اعضای این اتحادیه فعالیت صنفی خود را تعطیل کردند.

قائم مقام مدیرعامل آب وفاضلاب هرمزگان گفت: امسال یکهزارو ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار ملی از محل تقسیم بودجه آبفای کشور برای آبرسانی به روستاهای استان اختصاص یافته است.

احمد شاکری روز یکشنبه گذشته در جمع خبرنگاران افزود: همچینن یکهزارو۳۶۰ میلیارد ریال اعتبار استانی نیز امسال  برای آبرسانی به ۶۵ روستای بدون شبکه آب یا نداشتن منابع آبی پایدار استان در  دستورکار قرار گرفته است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس گفت: یک هزار و ۲۰۰میلیارد ریال اعتبار امسال برای تکمیل طرح های عمرانی و نیمه تمام این منطقه نیاز است.

خلج طهرانی روز یکشنبه گذشته در جمع خبرنگاران افزود: تامین این مقدار هزینه و جذب سرمایه گذار برای تکمیل پروژه ها موجب توسعه و جهش بزرگی در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس خواهد شد.

رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش از سرعت بخشیدن به پروژه باند جنوبی فرودگاه کیش خبر داد و پیش‌بینی کرد تا ۲۲ بهمن امسال این پروژه به اتمام رسد.

مدیرعامل این سازمان پنجشنبه گذشته در بازدید از پروژه های باند جنوبی و ترمینال فرودگاه بین المللی کیش با اعلام این مطلب گفت: با ارتقای کیفیت و سرعت که دو عامل اصلی تغییر و تحول در اتمام پروژه های عمرانی است می توانیم به عنوان یک الگو در کشور مطرح شویم.

معاون صنایع کوچک شهرک های صنعتی هرمزگان گفت: شرکت تولیدی پلیمرهرمزبرکه در خصوص تکنولوژی دورانی و ساخت بویه های اقیانوسی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاییدیه دانش بنیان را دریافت کرد.

احسان بخرد روز جمعه گذشته در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: محصول فناورانه بویه های اقیانوسی علایم جهت یابی دریایی هستند که دریانوردان از آنها به منظور پیدا کردن مسیر مطمئن حرکت خود استفاده می‌کنند.

روند تکمیل نیروگاه برق قشم مشهود است و ۲ واحد گازی نیروگاه برق قشم دهم تیرماه سال جاری به شبکه سراسری متصل می‌شود.

مدیرعامل شرکت توسعه ۳ مپنا روز جمعه گذشته در بازدید از روند تکمیل نیروگاه برق قشم گفت: با اتمام طرح ۲ واحد گازی نیروگاه دهم تیرماه می‌توان هر ۲ واحد را به شبکه سراسری سنکرون کرد.

محمدحسین میری افزود: با وجود مشکلات ناشی از تحریم‌های ظالمانه آمریکا و دشواری در تامین تجهیزات و دسترسی به تسهیلات بانکی، پیشرفت طرح ۲ برابر شده است.

بهداشت و درمان

با وجود توصیه های بسیار نسبت به رعایت پروتکلهای بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، بسیاری در استان هرمزگان نسبت به این مقوله همچنان بی توجه هستند که در نتیجه این بی توجهی ها، روند ابتلا به ویروس کرونا در این استان صعودی بوده و وضعیت هرمزگان قرمز اعلام شده است.

براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در روز پنجشنبه ۲۲ خردادماه بیش از شش هزار و ۲۰۰ نفر در این استان مبتلا به ویروس کرونا شدند که از این شمار ۸۹ نفر جان خود را از دست دادند.

مدیر خدمات پرستاری مجتمع پیامبر اعظم (ص) بندرعباس گفت: بخش مراقبت های ویژه (آی.سی.یو) با ظرفیت ۱۳ تخت و بخش بستری کووید ۱۹ با ظرفیت ۱۶ تخت راه اندازی شد.

یاسر خوانچه مهر روز پنجشنبه گذشته اظهار داشت: با توجه به افزایش آمار بستری بیماران مبتلا به کرونا و نیاز به افزایش تختدر استان، با دستور رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان جهت افزایش تخت های بستری و مراقبتهای ویژه اقدام شد.

حوادث

بامداد جمعه ۲۳ خردادماه ۱۱ فروند شناور در غرب استان هرمزگان در شهرستان بندرلنگه دچار حریق شدند و هر کدام از آنها بیش از ۶۰ درصد خسارت دیدند.

این حادثه تلفات جانی نداشته و متاسفانه طبق اعلام مسوولان هیچ کدام از شناورها بیمه نبوده اند.

 اتصالی برق در یکی از شناورها و آشپزی خدمه یکی از شناورها  احتمال علت شروع آتش سوزی اعلام شده است.

آموزش و پرورش

آزمون نهایی ۱۴هزار و ۲۳۰ دانش آموز پایه دوازدهم استان از شنبه گذشته ۱۷ خرداد به صورت حضوری آغاز شد.

۲۴۶ حوزه امتحانی در سراسر هرمزگان تا ۱۷ تیرماه میران دانش آموزان پایه دوازدهم در آزمون نهایی هستند.

مدیرکل آموزش وپرورش هرمزگان گفت: مدارس بویژه غیردولتی در استان تا مشخص شدن وضعیت چگونگی فعالیت‌های آموزشی وپرورشی درسال تحصیلی آینده، حق گرفتن هزینه فعالیت‌های فوق برنامه را ندارند.

موسی دادی زاده سرخایی عصر پنجشنبه گذشته در نشست پروژه مهر آموزش وپرورش استان افزود: دریافت هزینه فوق‌برنامه‌ها تحت هر عنوان همچون فوق‌برنامه آموزشی، پرورشی یا غیرآموزشی وخدمات ویژه (غذا وسرویس) در مدارس دولتی و غیردولتی ممنوع است.

وی دوشنبه گذشته نیز در جمع خبرنگاران اعلام کرد: ۷۳۴ معلم جدید از محل آزمون استخدامی سال ۹۹ جذب آموزش وپرورش استان می‌شود.

دادی زاده سرخایی گفت: جذب این تعداد نیرو با پیگیری‌های صورت گرفته با وزارت آموزش و پرورش و نشست‌های مختلف پیرامون کمبود نیروی انسانی بومی در استان می‌باشد.

تفاهم نامه ساخت سه فضای آموزشی خیرساز روز چهارشنبه گذشته همزمان با نخستین سالگرد درگذشت زنده یاد حافظی بنیانگذار جامعه خیران مدرسه ساز در مناطق محروم استان هرمزگان به امضا رسید.

محمد رضا حافظی بنیان‌گذار جامعه خیران مدرسه‌ساز کشور ۲۱ خرداد سال ۹۸ درگذشت. 

این فضاهای آموزشی درقالب ۱۳ کلاس درس با اعتباری افزون بر ۳۳ میلیارد ریال با مشارکت خیر نیک اندیش «حاج محمد زارعی» و نوسازی مدارس استان احداث می‌شود.

این سه مدرسه شامل دبستان ۶ کلاسه دشت جیحون خمیر، دبستان ۶ کلاسه حضرت ولیعصر(عج) در میناب و مدرسه یک کلاسه در روستای محروم و آسیب دیده از سیل «میسکینک» جاسک می‌باشد.

نخستین دبیرستان دخترانه تخصصی فرهنگ هرمزگان شامگاه سه شنبه گذشته در بندرعباس راه اندازی شد.

معاون آموزش متوسطه آموزش وپرورش هرمزگان در حاشیه بهره برداری از این فضای آموزشی گفت: دبیرستان تخصصی فرهنگ برای سال تحصیلی( ۱۴۰۰-۱۳۹۹) در مقطع متوسطه دوره دوم نظری رشته علوم انسانی در استان ایجاد شده است.

محمد قویدل افزود: هدف از راه اندازی دبیرستان فرهنگ کیفیت بخشی به رشته های ادبیات و علوم انسانی و با استناد به برنامه های سندتحول بنیادین درخصوص راه اندازی این گونه مدارس بوده است.

دبیرستاد پروژه مهر آموزش وپرورش هرمزگان پیش بینی کرد: درسال تحصیلی آینده (مهر۹۹) آموزش وپرورش استان میزبان بیش از ۴۲۱ هزار دانش آموز باشد که این تعداد نسبت به مهر پارسال سه درصد افزایش نشان می‌دهد.

احمد رحیمی پور عصر سه شنبه گذشته با اعلام این خبر افزود: با توجه به افزایش جمعیت دانش آموزی در سال تحصیلی پیش روی، باید در این راستا تدابیر لازم جهت افزایش کلاس و مدرسه باید صورت پذیرد.

هفته گذشته در راستای توسعه عدالت آموزشی و کیفیت بخشی به مدارس روستایی کمتر برخوردار ، طرح اتصال ۳۰۲ آموزشگاه روستایی استان هرمزگان به شبکه اینترنت آغازشد.

برای اجرای این طرح افزون بر چهار میلیارد و پانصد میلیون ریال اعتبار تخصیص یافته است.

اجتماعی

مجتمع تجاری زیتون بندرعباس که شامگاه سه شنبه ۲۰خرداد به دلیل رعایت نکردن الزام های بهداشتی کرونا  از سوی بازرسان مرکز بهداشت پلمب شده بود ،صبح چهارشنبه گذشته توسط مدیران این مجتمع و بدون اطلاع و  هماهنگی با مرکز بهداشت، فک پلمب شد.

رییس مرکز بهداشت شهرستان بندرعباس در این باره گفت: به همین دلیل شکایتی به مراجع قضایی ارسال شده و مرکز بهداشت منتظر حکم دادگاه  است.

دکتر یحیی میرزاده افزود:در چندین بازدید بازرسان از مرکز تجاری زیتون رعایت نکردن فاصله اجتماعی و استفاده نکردن از ماسک گزارش شد که به تعطیلی و پلمب این مجتمع منجر شد.

رییس سازمان مدیریت آرامستان شهرداری بندرعباس از شهروندان خواست با توجه به افزایش ابتلای افراد به ویروس کرونا و به دلیل لزوم رعایت مسائل بهداشتی وسلامتی، از حضور در بهشت زهرای باغوی این شهر خودداری کنند.

علیرضا بهمن‌نژاد روز چهارشنبه گذشته با اعلام این خبر به رسانه‌ها اظهارداشت: تجمع انسانی یکی از اصلی‌ترین بسترهای شیوع ویروس کرونا بشمار می‌رود که باید شهروندان برای حفظ سلامت خود، اطرافیان و سایر همشهریان از تجمع در آرامستان بندرعباس در زمان تدفین اموات و زیارت اهل قبور تا اطلاع ثانوی بپرهیزند.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره) هرمزگان گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون با همکاری مردم و خیران، ۹ مرکز نیکوکاری جدیددر استان راه اندازی شده است.

سیاوش عامری روز چهارشنبه گذشته با اعلام این خبر افزود: این مراکز نیکوکاری در شهرستان‌های بندرعباس، میناب، پارسیان و بشاگرد ساخته شده است.

وی، هدف از ایجاد مراکز نیکوکاری را توسعه‌ ونهادینه سازی فرهنگ انفاق، احسان ونیکوکاری، شناسایی خیران محلی، شناسایی نیازمندان واقعی درمحله‌ها و رسیدگی به مسائل و مشکلات این خانواده‌ها با همکاری ومشارکت نیکوکاران و معتمدان محلی دانست.

معاون استاندار و فرماندار ویژه میناب گفت: به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا وسلامتی مردم، برگزاری مراسم های عروسی و عزا در این شهر ستان ممنوع است.

محمد احمدی روز شنبه گذشته به ایرنا اظهار داشت: با توجه به وضعیت هشدار در این شهرستان ناشی از ویروس کرونا و برای کنترل بیماری، در صورت تخلف، برگزارکنندگان چنین مراسم هایی به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند.

منابع طبیعی و محیط زیست

هفته گذشته از سوی مسوولان اداره کل حفاظت از محیط زیست هرمزگان اعلام شد: چهار هکتار از مراتع زیستکره و منطقه حفاظت شده گنوی استان در آتش سوخته است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان روز شنبه ضمن تایید این خبر  اظهار داشت: آتش‌سوزی در حد فاصل تفرجگاه تا چاهو گنو آغاز شد.

 به گفته میثم قاسمی این آتش‌سوزی قبل از غروب  روز جمعه ۱۶خرداد، با همکاری نیروهای حفاظت محیط زیست و اهالی منطقه، آتش‌نشانی، منابع طبیعی، کوهنوردان و جمعیت هلال‌احمر خاموش  شد.

یونسکو از مدیر ژئوپارک جهانی قشم برای تدریس دوره فشرده مدیریت ژئوپارک‌های جهانی دعوت کرد.

مدیر ژئوپارک جهانی قشم روز چهارشنبه گذشته در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: دوره فشرده مدیریت ژئوپارک‌های جهانی یونسکو مهم ترین دوره آموزشی رسمی این نهاد در حوزه ژئوپارک است که همه ساله در جزیره لسووس کشور یونان برگزار می‌شود.

علیرضا امری کاظمی افزود: امسال دوازدهمین دوره این آموزش‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت آنلاین و در فضای مجازی برگزار می‌شود.

فرهنگی

مراسم رونمایی از "پوستر پنجمین جایزه ادبی و داستان صوتی جنوب کتاب کیش در آئینه شعر" سه شنبه گذشته با حضور غلامحسین مظفری رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل و برخی از معاونان و مدیران سازمان منطقه آزاد کیش، اهل ادب، هنرمندان، شاعران و اصحاب رسانه در سالن همایش های بین المللی برگزار شد.

قضایی، نظامی، دفاعی

رییس کل دادگستری هرمزگان گفت: ۴ هزار مترمربع از اراضی ملی و دولتی به ارزش افزون بر ۳ میلیارد ریال در جزیره قشم رفع تصرف شد.

علی صالحی روز دوشنبه گذشته به رسانه‌ها اعلام کرد: این اراضی در خارج از محدوده طرح هادی بندرلافت جزیره قشم و به صورت غیرقانونی تصرف شده بود.

اوایل هفته گذشته در درگیری مسلحانه مرزبانان جاسک با قاچاقچیان ۶۳۰ کیلوگرم موادمخدر از نوع تریاک کشف شد.

شنبه گذشته با تلاش نیروهای مرزبانی شهرستان میناب ۱۲۰ هزار لیتر گازوئیل قاچاق در مرزهای آبی این شهرستان کشف شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =