درخواست پوتین از مردم روسیه برای شرکت در همه پرسی اصلاح قانون اساسی

مسکو- ایرنا- رئیس جمهوری روسیه از مردم این کشور خواست به صورت گسترده در همه پرسی برای اصلاح قانون اساسی روسیه شرکت کنند.

به گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، ولادیمیر پوتین روز جمعه در مراسمی به مناسبت روز ملی روسیه که در پارک پیروزی مسکو برگزار شد، گفت: اکثریت مردم روسیه پیشنهادها برای اصلاح قانون اساسی کشور را تایید می‌کنند.

رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد: ویژگی‌های تاریخی مردم روسیه احترام به والدین، خانواده، مدافعان میهن و کارگران زحمتکش و دفاع از ارزش‌های فرهنگی و سنت‌ها را شامل می‌شود.

وی افزود: این اصول، شخصیت و سرنوشت مردم ما را شکل می‌دهد. طبیعی است که پیشنهاد شد این موارد به اصول اساسی در قانون اساسی کشور تبدیل شود.

پوتین در ادامه مراسم روز ملی روسیه، مدال‌هایی به قهرمانان کار در روسیه داد که در کارهای مختلف به عنوان افراد برجسته انتخاب شده‌اند. 

گفتنی است روز ۱۲ ژوئن سال ۱۹۹۰ میلادی، بیانیه استقلال دولتی روسیه تصویب شد و پس از یک سال، انتخابات مردمی برگزار شد که در آن "بوریس یلتسین" به پیروزی رسید و نخستین رئیس جمهور روسیه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شد و از آن زمان همه ساله این روز به عنوان روز ملی روسیه شناخته می‌شود و تعطیل رسمی است.

رای گیری اصلی همه پرسی اصلاح قانون اساسی روسیه از ۲۵ ماه ژوئن تا اول ماه جولای (۱۱ تیرماه) برگزار خواهد شد و روز اول جولای به عنوان روز رسمی رای گیری تعطیل عمومی خواهد بود.

دادگاه قانون اساسی روسیه اسفند ماه سال ۹۸ در بیانیه ای اعلام کرد که طرح اصلاح قانون اساسی روسیه، ازنظر محتویات و مراحل تصویب با قانون اساسی مطابقت دارد و قاضی های دادگاه به این نتیجه رسیدند که طرح اصلاح قانون اساسی روسیه با فصل‌های اول، دوم و نهم این قانون مغایرت ندارد. 

با اصلاح قانون اساسی روسیه ازجمله به پوتین امکان برای ادامه ریاست جمهوری پس از سال ۲۰۲۴ داده می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha