امامان جمعه: جهش تولید مورد توجه همه مسوولان و مردم قرار گیرد

استانها- ایرنا- امامان جمعه برخی مراکز استانی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه با اشاره به نام‌گذاری امسال به سال "جهش تولید" از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی اظهارداشتند: انتخاب این شعار بیانگر دغدغه رهبری نسبت به مسائل اقتصادی و معیشتی است که باید از سوی همه مسوولان و مردم مورد توجه قرار بگیرد.

 به گزارش خبرنگاران ایرنا از مراکز استان‌ها، خطیبان جمعه امروز۲۳ خردادماه در آیین عبادی سیاسی نمازجمعه افزودند: یکی از موانع تحقق اقتصاد مقاومتی معضل خام فروشی مواد نفتی، معدنی و کشاورزی است که اقتصاد کشور را تحت الشعاع قرار داده است.
آنان گفتند: کاهش خام فروشی سبب افزایش تولید و ایجاد ارزش افزوده می شود و سپری در برابر تهاجم اقتصادی و تحریم ها ایجاد می‌کند.

امامان جمعه با اشاره به اینکه امنیت و آرامش مردم یکی از راهبردهای نظام اسلامی است، اظهار داشتند : عزت و سربلندی کنونی کشور نتیجه مقاومت و پایداری در برابر دشمنان است.

آنان افزودند: امروز کشور ما به اقتداری رسیده است که کشتی‌های نفت‌کش توانستند از میان تحریم‌ها عبور کنند و این امر اقتدار نظام اسلامی را به گوش جهانیان رساند.

خطیبان جمعه همچنین بابیان اینکه اعتراض‌ها و قیام‌ها در آمریکا، نشان می‌دهد، ابرقدرتی این کشور روبه افول و سقوط است،گفتند: ابرقدرتی آمریکا زیر سووال رفته است، مجسمه هایی که نمادهای نژاد پرستی اند، توسط مردم معترض در کشور آمریکا زمین می خورد، در ۵۰ ایالت و ۵۸۰ شهر شورش و اعتراض فراگیر است و این قیام ابرقدرتی آمریکا را زیر سووال برده است.

امامان جمعه افزودند: چهره پنهان آمریکا آشکار شد، خوی وحشی گری و ستمگری و غارت حقوق مردم نمایان شده است اما قدرت ایران به رخ عالم کشیده شده، کشتی های غول پیکر ایران به بیخ گوش آمریکا رفت  و در عمل گفتیم که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند، بکند.

امامان جمعه در ادامه به مناسبت‌ ۲۳ خرداد سالروز تشکیل انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۵۹ اشاره کردند و به متولیان شورای انقلاب فرهنگی توصیه  کردند، بیش از پیش در این حوزه فعال باشند.

خطیبان جمعه همچنین به سالروز تشکیل جهادسازندگی و جهادکشاورزی اشاره کردند و گفتند: این مجموعه نقش بی‌بدیل و عمیق در راستای تولید مایحتاج مردم و رونق بخشیدن به اقتصاد کشور، خودکفا کردن کشور و کوتاه کردن دست بیگانه از اقتصاد کشور دارد.

آنان به سالروز شهادت امام صادق‌(س) نیز اشاره کردند و گفتند: با توجه به شرایط موجود در جهان امروز، از مکتب امام صادق(س) به خوبی استفاده می‌شود به گونه‌ای که امروز مردم کشور نشان داده‌اند که پیرو مکتب بندگی خداو مکتب خدمت به بندگان خدا هستند.

نمایندگان ولی فقیه در استانها به اجرای رزمایش مواسات و کمک مومنانه ، همدلی و همراهی مردم در این شرایط بحران که برگرفته از مکتب امام صادق(س) است، نیز اشاره کردند و گفتند:ایران در مقابله با ویروس کرونا نسبت به ابرقدرت‌های دیگر ،با همراهی و همدلی مردم کمتر صدمه و آسیب را خورد.

امامان جمعه  در ادامه از  مردم خواست تا دستورالعمل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند و از برپایی آیین‌ها، مراسم‌ها مختلف خودداری کنند تا زمینه انتقال کاهش پیدا کند.

چند روز پس از تائید رسمی شیوع ویروس جدید کرونا در ایران و با شدت گرفتن روند گسترش آن برگزاری مراسم نماز جماعت از دومین جمعه اسفند ماه (۹اسفندماه) در مرکز اغلب استان‌ها و شهرهای بزرگ متوقف شد.

تعطیلی نمازجمعه به معنای توقف فعالیت ائمه جمعه نبود و آنها در طول این مدت، هر روز فعالیت های مختلف فرهنگی، دینی و اجتماعی را در شهرهای حوزه ماموریت خود پیگیری کردند و در سه محور تامین سلامت مردم، حمایت های معیشتی و برگزاری مراسم معنوی و مذهبی متناسب با شرایط جدید و با بهره گیری از نرم افزارهای نوین فعال بودند و به جامعه خدمت رسانی کردند.

از نیمه اردیبهشت ماه امسال موضوع برگزاری نماز جمعه در شهرهایی با وضعیت سفید در ستاد ملی کرونا مورد تایید قرار گرفت و به این ترتیب نخستین نماز جمعه پس از شیوع ویروس کرونا نوزدهم اردیبهشت ماه با رعایت دستورالعمل های بهداشتی مورد تایید وزارت بهداشت در برخی شهرها برگزار شد.

بر اساس آخرین تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، تاریخ رسمی آغاز اقامه نمازهای جمعه در مناطق زرد، اعم از مراکز استان‌ها، شهرها و بخش‌ها، اول تیرماه تعیین شده است اما بر اساس اطلاعیه شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، طی هماهنگی انجام شده با وزارت بهداشت، پایگاه‌های نمازجمعه ای که با تشخیص و اجماع نمایندگان ولی فقیه، ائمه جمعه و مسئولان مرتبط استانی و شهرستانی، برای اجرای دقیق دستورالعمل بهداشتی و اقدامات صیانتی برای حفظ سلامتی مردم شریف از آمادگی لازم برخوردارند، می‌توانند با استقبال از روند بازگشایی، از امروز (۲۳ خرداد) مراسم عبادی – سیاسی نمازجمعه را برگزار نمایند.

در مناطقی که بر اساس تشخیص تخصصی، میدانی و محلی دستگاه‌های مسئول در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها، اجماع برای بازگشایی وجود ندارد، تاریخ قطعی اقامه اولین نمازجمعه، ۶ تیرماه خواهد بود و در مناطق قرمز، اقامه نمازجمعه تا اطلاع ثانوی متوقف خواهد ماند.

گزارش‌های دریافتی نشان می‌دهد دستورالعمل‌های بهداشتی در محل‌های برگزاری نماز جمعه شهرهای سفید تا حد قابل قبولی رعایت شده است. به همین جهت مقرر شد کمیته‌های مرتبط برای برگزاری نماز جمعه در شهرهای با سطح خطر متوسط یا زرد پیشنهادهای خود را به جلسات آینده ستاد ملی ارائه کنند.

چکیده خطبه‌های نمازجمعه مراکز استان‌ها در پی می‌آید:

تهران (لواسان،ورامین،دماوند)

 امام جمعه لواسان با بیان اینکه محاکمه «اکبر طبری» اهمیت بسیاری دارد، گفت: صیانت از عدالت و قانون برپایۀ احکام و مقررات اسلامی استوار است و این تحول بزرگ و امیدبخش باید ادامه داشته باشد.

حجت‌الاسلام سیدسعید لواسانی در خطبه‌های این هفته نماز عبادی سیاسی جمعه لواسانات اذعان داشت: این محاکمه مهم است زیرا محاکمه تیمی است که بلا را در «کلاک» لواسان به وجود آورد و اعضای آن چنان در مفسدۀ خود جرات داشتند که هشدار صریح رهبری معظم انقلاب را هم زیرپا گذاشتند و از اعتبار قوۀ قضائیه برای آن استفاده کردند. 
وی اضافه کرد: «کلاک» نماد بی‌عدالتی است اما بزرگ‌ترین خیانتی که شد؛ فقط آن نبود که ۵۲ ویلا در آن منطقه ساخته و رشوه و ارتشاء گرفته ‌شود، بلکه بزرگترین خیانت، ناامیدی از عدالت و از اهداف انقلاب اسلامی است و این فساد، ناامیدی از عدالت را به همراه داشت.

امام جمعه موقت ورامین گفت: جمعیت کشور بر اساس آمارها در حال حرکت در مسیر پیری بوده و این امر آینده کشور را تهدید می‌کند؛ بر همین اساس لازم است تا دلسوزان کشور برای رفع آن چاره‌ای اساسی بیاندیشند.

حجت‌الاسلام سیدمحسن محمودی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه ورامین که در مصلای صاحب‌الزمان(عج) اقامه شد، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب طی سال‌های اخیر در خصوص کاهش رشد جمعیت هشدار داده‌ و به مسئولان توصیه کرده‌اند که برای گذر از این بحران چاره‌اندیشی کنند.
امام جمعه موقت ورامین با اشاره به شعار جهش تولید و لزوم عملی کردن فرمایشات رهبر معظم انقلاب از مسئولان خواست تا به دستورالعمل و برگزاری جلسات اکتفا نکنند و از نزدیک با مسائل و مشکلات تولیدکنندگان آشنا شوند و در صدد رفع این مشکلات برآیند.

امام جمعه دماوند گفت: مسائل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی به هم مرتبط و در هم تنیده است و برای اصلاح این امور باید به رکن مهم اقتصاد توجه خاص و ویژه شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم فتاح دماوندی در نخستین خطبه نماز جمعه سال ۱۳۹۹ که در مسجد جامع شهر با حضور نمازگزاران و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، اظهار داشت: متاسفانه اقتصاد ایران در طول 40 سال گذشته به نقطه مطلوب نرسیده است.

این مقام مسئول ضمن درخواست از قوای سه‌گانه برای نظارت فعال، مستمر و اقدام قاطع در رهایی مردم از شر مفاسد اقتصادی، تصریح کرد: دولت نباید به گونه‌ای عمل کنند که مردم فکر کنند در سال پایانی خود کارها را رها کرده است.

یزد(مهریز ،ابرکوه ،بهاباد)

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: یکی از مهمترین ابعاد جهش تولید مورد تاکید مقام معظم رهبری در سال‌جاری، خودکفایی در ابزار و ماشین‌آلات مورد نیاز کشور است .

آیت‌الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته یزد به نامگذاری امسال از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: باید ابزار مورد نیاز در واحدهای تولیدی و صنعتی از داخل کشور تامین شود.

امام جمعه یزد تاکید کرد: اگر جهش تولید مورد نیاز کشور بر اساس منویات مقام معظم رهبری ایجاد شود دیگر هیچ کشوری نمی‌تواند ملت و دولت ما را تهدید و تحریم کند.

امام جمعه مهریز گفت: حل مشکلات اقتصادی و تامین نیازهای زندگی و معیشت مردم و طبقات آسیب‌پذیر جامعه باید هدف اصلی و محور تصمیم نمایندگان جدید مجلس شورای اسلامی باشد.

حجت‌الاسلام عبدالرضا محی‌الدینی در خطبه‌های نمازجمعه امروز این شهر افزود: مردم به خاطر تداوم تحریم‌های ظالمانه دشمنان در فشار اقتصادی و معیشتی زیادی هستند و چاره کار، رسیدگی به آنها توسط مجلس و همکاری سایر مسوولان است .

وی ادامه داد: مسوولان باید همواره قدردان مردم مومن و انقلابی باشند و برای حل مسائل و برون‌رفت از مشکلات مالی و اقتصادی آنها با برنامه‌های مناسب وظایف خود را درست و جدی انجام دهند.

امام جمعه ابرکوه گفت: ویروس کرونا خادم و مخدوم و فقیر و غنی و روستائی و شهری و زن و مرد نشناخت و همه را درگیر کرد.

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی در خطبه های نماز جمعه اظهار کرد: ویروسی که  سکه ای دو رو شد و روی مثبتش کم شدن گناهان در جامعه و نشان دادن قدرت الهی در برابر قدرت های کاذب و عاجزانه شیطانی بود.

وی اضافه کرد: روی دیگرش خاطرات ایثارگرانه دوران دفاع مقدس با حضور فرزندان عزیز جهادی در کمک رسانی به آسیب دیدگان آبرومند از کرونا و همکاری بسیجیان و نیروهای جوان مردمی در رزمایش مواسات ، همدلی و کمک های مومنانه  و حمایت خیران و مراکز امدادی را احیاء کرد .

 امام جمعه بهاباد با تبریک هفته جهاد کشاورزی به جهادگران عرصه تلاش و کوشش گفت: این هفته فرصتی برای انتقال ظرفیت ها و پتانسیل های بخش کشاورزی است و این فرصت را باید مغتنم شمرد .

حجت‌الاسلام علی اکبر ابراهیمی بشکانی در خطبه های نماز جمعه افزود : خدمات صادقانه جهاد کشاورزی هیچ گاه از ذهن ملت ایران پاک نخواهد شد .

امام جمعه بهاباد با بیان اینکه جهاد سازندگی از شجره های طیبه ای است که امام راحل آن را در کنار سایر نهادهای انقلابی برای توسعه کشور ایجاد کردند افزود : اقدام برای توسعه، دفاع از کشور و حرکت در مسیر تولید، از اقدامات موثر این نهاد مقدس است که در ابتدای شروع به کار با حضور در روستاها و انجام اقداماتی از جمله راه سازی در راستای توسعه کشور انجام شد.

چهارمحال وبختیاری (شهرکرد)

 نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد گفت: موضع‌گیری منفعلانه برخی افراد و گروه‌ها در کشور ما و نظام اسلامی جایگاه ندارد.

حجت‌الاسلام محمدعلی نکونام در خطبه‌های نماز جمعه شهرکرد با اشاره به برپایی نماز جمعه این هفته پس از ۱۶ هفته وقفه به دلیل شیوع ویروس کرونا، به جایگاه سیاسی و اقتدار نظام اسلامی ایران در جهان اشاره کرد و افزود: امروز با توجه به وضعیت حاکم در آمریکا، دیگر کسی این کشور را به عنوان یک ابرقدرت نمی‌شناسند.

وی اظهار داشت: امروز در کشور ، برخی در عرصه سیاست خارجی منفعلانه حرف می‌زنند و عمل می‌کنند که این امر موجب نگرانی در جامعه را افزایش می‌دهد و باید این گروه از موضع‌گیری منفعلانه کنار بیایند.

خراسان رضوی(مشهد،تربت حیدریه ،سبزوار،گناباد)

امام جمعه مشهد اعلام کرد: نمایندگان انقلابی مجلس به‌عنوان یک طرح دوفوریتی، مساله اجاره مسکن را به‌عنوان یکی از موارد ضروری و رفع اضطرار از مردم بررسی کنند و قوه قضاییه نیز با توجه به موارد شرعی و قانونی، راهکاری برای مردم و اقشار آسیب‌پذیر در نظر بگیرد که مساله تخلیه و خالی کردن منازل و بالا رفتن اجاره متوقف شود.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در مطلبی که تحت عنوان خطبه مکتوب نماز جمعه مشهد منتشر کرد آورده است: قوای مقننه، مجریه و قضاییه دست‌به‌دست هم بدهند و با یک هماهنگی، مساله اجاره مسکن که به نقطه اضطراب مردم ما تبدیل شده است را برطرف کنند.
وی در خصوص ادامه اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا هم گفت: وقتی انسان‌ها در بینش‌های خودشان این معیار را دارند که معیار کرامت را در پول، ثروت و قدرت می‌بینند و معیار خواری و ذلت را در فقر، ناداری و ناتوانی اقتصادی احساس می‌کنند، انسان‌های در زندگی مرفه و موسع قرار گرفته و جریان‌های قدرت و ثروت برای خودشان امتیاز کرامت‌گونه بر انسان‌های مستضعف و قشر آسیب‌پذیر قائل می‌شوند و همین، منشأ پیدایش استکبار است.

امام جمعه تربت‌حیدریه در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان گفت: یکی از ابعاد توصیه به تقوا در این ایام و شرایط خاص همه‌گیری بیماری کرونا، عمل به توصیه‌های پزشکان و کادر درمان است.

حجت الاسلام محمدرضا عصمتی افزود: در این شرایط سخت و دشوار که سلامت آحاد مردم مورد هجوم این بیماری خطرناک قرار گرفته اند باید قدردان تلاش‌های شبانه‌روزی این عزیزان باشیم.

وی همچنین با اشاره به تعطیلی یا ضعیف شدن برخی کسب و کارها به واسطه همه‌گیری کرونا ادامه داد: در این شرایط مردم باید مومنانه نسبت به دستگیری و احوال پرسی از هموطنان خود آستین همت بالا بزنند همچنین مردم و مسوولان باید با افراد سودجو و گرانفروش و محتکران نیز برخورد جدی کنند.

امام جمعه موقت سبزوار گفت: نمایندگان مجلس یازدهم برای رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم که یکی از اولویت های کنونی آنهاست وارد عمل شوند.

حجت الاسلام محمود شرفی در خطبه های نماز جمعه سبزوار افزود: انتظار مردم از مجلس جوان و انقلابی گره گشایی از مشکلات اقتصادی و  معیشتی مردم از طریق کار کارشناسی است.  
وی در ادامه با اشاره به نام‌گذاری امسال به سال "جهش تولید" از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: انتخاب این شعار بیانگر دغدغه رهبری نسبت به مسائل اقتصادی و معیشتی است که باید از سوی همه مسوولان و مردم مورد توجه قرار بگیرد.
امام جمعه موقت سبزوار گفت: یکی از موانع تحقق اقتصاد مقاومتی معضل خام فروشی مواد نفتی، معدنی و کشاورزی است که اقتصاد کشور را تحت الشعاع قرار داده است.

خطیب نماز جمعه گناباد هم با اشاره به این که گرانی زمین و مسکن و اجاره بهای واحدهای مسکونی مشکلات زیادی برای مردم و جوانان ایجاد کرده است توجه بیشتر مسوولان ذیربط به ریشه یابی و رفع این معضل را خواستار شد.

حجت الاسلام حسن صادقی نسب افزود: افزایش دو برابری اجاره بها و زمین و مسکن از معضلات بزرگ شهرستان گناباد است.

وی با اشاره به این که این مساله شرعی و قانونی نیست از دادستان و شورای تامین گناباد خواست به فوریت به این معضل رسیدگی کنند.

سمنان (شاهرود،میامی)

 امام جمعه شاهرود گفت: امروزه نشانه‌های افول در آمریکا با آتش زدن پرچم این کشور به دست مردم و همچنین تعرض پلیس به مردم بی‌دفاع پدیدار شده است.

حجت الاسلام والمسلمین عباس امینی در خطبه های این هفته در حسینیه اعظم قلعه شاهرود گفت: برخی افراد که در داخل از کشورهای غربی حمایت می‌کنند و نسخه‌ غربی‌ها را برای ملت ما می‌پیچند، امروزه به باور افول تمدن غرب رسیده‌اند.

خطیب جمعه شاهرود ادامه داد: دولت آمریکا با تحریم تسلیحاتی می خواهد فشار بیشتر به ایران بیاورد و همچنین از این موضوع به عنوان یک امتیاز مثبت برای انتخابات آبان ماه این کشور استفاده کند.

 امام جمعه میامی گفت : مسوولان حل مشکلات معیشتی ،مهار گرانی، ایجاد اشتغال و رفع بیکاری را در اولویت های برنامه های خود قرار دهند.

حجت الاسلام والمسلمین قربانعلی صفایی پور در خطبه های نماز جمعه این هفته میامی درمسجدجامع این شهر افزود : مسئولان قوای سه گانه کشور در کنترل قیمت ها و مهار گرانی با قدرت عمل کنند.

صفایی پور گفت: مشکلات اقتصادی کشور با تکیه بر ظرفیت‌ها و داشته‌های داخلی رفع شدنی است.

اردبیل (خلخال)

امام جمعه خلخال گفت: وضعیت راه های اصلی،فرعی و روستایی این منطقه مناسب و در شان نظام اسلامی ایران نیست .

حجت الاسلام کریم اسدی در خطبه های  نماز جمعه خلخال افزود:با وجود گذشت  41 سال از عمر با برکت انقلاب ونظام اسلامی ایران خدمات راه سازی در این منطقه به خصوص آسفالت راه روستایی مناسب نبوده و زیبنده خدمات شایسته نظام اسلامی ایران نیست .

وی اظهار کرد:در حالی که راه بیشتر روستاهای این شهرستان فاقد پوشش آسفالت است بسیاری از پروژه های راه سازی این منطقه همانند راه خلخال به منجیل ، خلخال به مسوله و خلخال به ماسال و هشجین به سه راهی اردبیل به سرچم از پیشرفت مناسبی برخوردار نیستند.

 استان مرکزی(اراک،ساوه،خمین)

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک گفت: ملت ایران در اقدامات مقابله با کرونا نسبت به سایر کشورهای جهان موفق‌تر عمل کرد و از این آزمایش بزرگ سربلند بیرون آمد.

آیت الله«قربانعلی دری نجف آبادی » در خطبه‌های نماز عبادی، سیاسی جمعه اراک ضمن تشکر از مردم، کادر درمان، نیروهای مسلح، بسیج و سپاه در مقابله با کرونا افزود: مردم، نیروهای مسلح، طلاب و کادر درمان کشور در چهار ماه اخیر در مقابله با کووید ۱۹ جهادی و عاشقانه خدمت کردند و افتخار آفریدند.

وی ادامه داد: مقرر بود ۱۰۰ هزار بسته حمایتی با لبیک به فرمایشات مقام معظم رهبری در بین نیازمندان و ایتام استان مرکزی توزیع شود که تا کنون ۱۲۰ هزار بسته معیشتی توزیع شده‌ است.

 امام جمعه ساوه رویه دستگاه قضائی در برخورد با مفسدان را قابل تقدیر ارزیابی کرد و گفت: زمانی که قوه قضائیه مبارزه با فساد را با شفافیت، و قاطعیت در دستور کار قرار داد ابتدا از بدنه این دستگاه آغاز کرد.

حجت الاسلام «سید ابراهیم حسینی» افزود: اراده دستگاه قضایی برای محاکمه و مجازات اختلاسگران در هر منصب و مقامی باعث افتخار و تقدیر است.

وی در ادامه اظهار داشت: مسئولان و نمایندگان مجلس با بررسی جامع ضمن ریشه یابی مشکلات موجود کشور، در صدد رفع آنها برآیند.

 امام جمعه خمین نیز  با بیان اینکه جهش تولید با حمایت از تولید داخلی  محقق می شود، گفت: خرید کالای ایرانی کلید ایجاد اشتغال است .

حجت‌الاسلام سید علی حسینی پور در خطبه های نماز عبادی  و سیاسی جمعه خمین افزود : مبارزه با قاچاق کالا وظیفه مسئولان در تحقق جهش تولید است.
وی با بیان اینکه فرهنگ سازی برای تولید ضروری است، اظهار داشت: تولید کنندگان هم باید با تلاش بیشتر نگرانی مردم درباره کیفیت کالا را برطرف کنند تا جهش تولید به طور عملی در جامعه دیده شود.

خراسان شمالی (بجنورد)

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد گفت: اعتراض‌ها و قیام‌ها در آمریکا، نشان می‌دهد، ابرقدرتی این کشور روبه افول و سقوط است.

حجت الاسلام  والمسلمین ابوالقاسم یعقوبی در خطبه های آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه بجنورد اظهار داشت: ابرقدرتی آمریکا زیر سووال رفته است، مجسمه هایی که نمادهای نژاد پرستی اند، توسط مردم معترض در کشور آمریکا زمین می خورد، در ۵۰ ایالت و ۵۸۰ شهر شورش و اعتراض فراگیر است و این قیام ابرقدرتی آمریکا را زیر سووال برده است.

امام جمعه بجنورد افزود: در این قیام گسترده حیثیت آمریکا در هم شکسته شد، دیگر نمی تواند به عنوان ابرقدرت ابراز وجود کند، اوضاع اقتصادی فلج و اوضاع اجتماعی‌اش، نابسامان است.

گیلان(رشت، آستارا، بندرانزلی)

 امام جمعه رشت گفت : زمان افول دولت آمریکا و سیاست های خصمانه آن فرا رسیده است.

آیت الله رسول فلاحتی در خطبه های نماز جمعه رشت که بعد از حدود ۴ ماه برای نخستین بار حضوری برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به قتل یک شهروند سیاهپوست در آمریکا، تظاهرات گسترده ای این کشور را فرا گرفته و دولت آمریکا هم اینک منفور سایر کشورها و نیز ملت خود است و تمامی روسای جمهور این کشور نیز به دلیل سیاست های خصمانه و سلطه گرانه در طول تاریخ منفور بوده و هستند.

امام جمعه بندر آستارا گفت: افزایش قیمت خرید و اجاره واحدهای مسکونی و تجاری و برخی کالاهای اساسی قدرت خرید مردم را کاهش داده‌است و مسئولان امر با هدف حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، برای تنظیم بازار تلاش کنند.

حجت الاسلام کاظم حافظ نیا در خطبه های آئین عبادی سیاسی نماز جمعه در مصلای آستارا اظهار کرد: این آئین بعد از حدود ۱۴ هفته تعطیلی در این شهرستان برگزار می شود و مومنان و نمازگزاران با رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در مساجد حضور پررنگ داشته باشند.

وی با اشاره به فرا رسیدن هفته صنایع دستی، بر حمایت از هنرمندان این رشته برای ایجاد بسترهای جهش تولید و اشتغالزایی تاکید کرد.

 امام جمعه شهرستان انزلی تاکید کرد:با توجه به اینکه بیشتر فعالیت ها در شهرستان انزلی در بخش دام و طیور و کشاورزی است جهاد کشاورزی با تامین نیازهای کشاورزان در تحقق شعار جهش تولید بیش از پیش تلاش کند.

حجت الاسلام و المسلمین سیدعبدالجواد شمس الدین در نماز سیاسی عبادی جمعه شهرستان گفت: ۲۷ خرداد سالروز تشکیل جهاد سازندگی به فرمان بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی بود که به عنوان یکی از نهادهای بسیار مهم انقلابی به شمار رفته و منشا آثار و برکات فراوانی در کنار سپاه پاسداران ازخود برجای گذاشت.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری امسال را سال "جهش تولید" نامگذاری کرده‌اند، افزود: یکی از بخش های بسیار مهم و ضروری جامعه ما که باید به آن پرداخته شود بخش کشاورزی و دام و طیور است و از آن جایی که بیشتر فعالیت‌های شهرستان بندرانزلی به این معطوف می شود باید جهاد کشاورزی در کمک و تامین نیازهایی که بتوانند کشاورزی شهرستان را به شعار سال نزدیک کند، تلاش نماید.

اصفهان (اصفهان،کاشان، اردستان ،آران و بیدگل، سمیرم، نائین )

امام جمعه موقت اصفهان گفت: باید به تخلفات برخی مسوولانی که بر کرسی نشسته و خیانت ‌کردند و بعنوان مُفسد شناخته شدند، رسیدگی شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمجتبی میردامادی در نماز جمعه این هفته اصفهان با اشاره به رسیدگی رییس قوه قضاییه به تخلفات اقتصادی و احتکار و اختلاس در کشور افزود: آیت‌الله رییسی نباید از دشمنی‌ها و انتقادها بترسد و کوتاه بیاید.

وی خطاب به مسوولان تاکید کرد: باید دید چرا کار و تلاش در راستای تامین معیشتی مردم و کاهش فاصله طبقاتی کم شده است تا جایی که مستاجران قدرت پرداخت اجاره خود را هم ندارند.

نماینده ولی‌فقیه در شهرستان و امام‌جمعه کاشان بیماری کرونا را آزمونی الهی دانست و گفت: ملت بزرگ ایران در این آزمون خوب درخشید، اگرچه به ظاهر حادثه‌ای بود اما برکت‌های فراوانی برای انقلاب، مردم و نظام داشت.

آیت‌الله عبدالنبی نمازی در خطبه‌های نمازجمعه کاشان بیان کرد: ویروس کرونا پیامی برای دشمنان و ابرقدرت‌ها که توطئه نابودی و سرکوب ملت ایران را در سر می‌پروراندند، داشت به این معنا که این بیماری توانایی، اقتدار، اتحاد، وحدت، برادری، نوع‌دوستی و بسیج همه امکانات مردم ایران را به دنبال داشت.

امام‌جمعه اردستان گفت: دنیا بداند که تشت رسوایی آمریکای جنایتکار بزودی از بام خواهد افتاد.

حجت‌الاسلام حسن دهشیری در خطبه‌های نمازجمعه در مسجد جامع اردستان افزود: امروز آمریکا از همه کشورهای جهان در برابر ویروس کرونا ضعیف‌تر است و آن قدرت پوشالی که کشورها را از آن می‌ترساند، در حال نابود شدن است.

وی خطاب به رییسان جمهوری پیشین آمریکا اظهار داشت: آنهایی که‌ دم از قدرت و اقتدار می‌زدند، کجا هستند که امروز کشورشان و مسوولان آن در برابر ویروسی کوچک چنین ناتوان و شکست خورده هستند.

امام جمعه آران و بیدگل نیز با اشاره به شیوع کرونا در جهان و کشور و مشکلات ناشی از آن یادآور شد: شیوع کرونا مشکلات زیاد اقتصادی در جهان و ایران به همراه داشته است، چنانکه افزون بر هشت هزار نفر ایرانی جان خود را از دست دادند.

حجت‌الاسلام ابوالفضل سلیمانی در خطبه‌های نمازجمعه افزود: واکنش دولت و مردم ایران در برابر این ویروس منحوس بسیار هوشمندانه بود، کمااینکه به دنبال فراخوان رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر برگزاری رزمایش مومنانه و کمک به محرومین، سیل کمک‌ها به راه افتاد.

وی بیان کرد: مردم شهرستان آران و بیدگل همانطور که در دفاع مقدس پرچم‌دار بودند و رتبه نخست ایثار را کسب کردند، در اجرای رزمایش مومنانه و کمک به نیازمندان هم رتبه اول را داشتند و هزاران بسته معیشتی به دست نیازمندان رساندند.

 امام جمعه سمیرم گفت: جهاد و کار جهادی باید ترویج شود و باقی بماند چرا که بدون کار و تلاش جهادی، وضعیت موجود بهبود نمی‌یابد.

حجت‌الاسلام سیف‌الله دهقانی فیروزآبادی در نمازجمعه این هفته سمیرم در حسینیه انقلاب اسلامی این شهر اظهار داشت: مشکلات زیادی گریبان معیشت و اقتصاد عمومی را گرفته که با کار و مجاهدت در فعالیت‌ها می‌توان این مسائل را حل کرد و به نتیجه رساند.

به گفته وی، مدیریت و کار جهادی اقدامی برخاسته از ایمان است تا جایی که انسان همه ظرفیت خود را پای کار می‌آورد و از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند.

 امام جمعه نایین گفت: اعتراض‌ها و قیام‌ها در آمریکا، نشان می‌دهد، ابرقدرتی این کشور روبه افول و سقوط است.

حجت‌الاسلام سیدعلی سجادی در نمازجمعه  نایین در رواق فاطمیه این شهر با اشاره به رخدادهای جاری در آمریکا گفت: جنبش ضد نژادپرستی یکی از عوامل تسریع در افول آمریکا است و زوایای این فروپاشی اکنون در حال نمایان شدن است.

 وی اظهار داشت: ابرقدرتی آمریکا زیر سووال رفته و مجسمه‌هایی که نمادهای نژاد پرستی‌اند، توسط مردم معترض این کشور  زمین می‌خورد، در ۵۰ ایالت و ۵۸۰ شهر شورش و اعتراض فراگیر است و این قیام، ابرقدرتی آمریکا را زیر سووال برده است.

لرستان(پلدختر)

امام جمعه پلدختر گفت: مسوولان ارشد استان به طور جدی پیگیر مطالبات کشاورزان آسیب دیده از سیل پلدختر باشند.

حجت الاسلام سید محسن موسوی در خطبه های نماز جمعه پلدختر با تبریک هفته جهادکشاورزی اظهارداشت: با وجود خدمات و تلاش های سخت کوشانه مسوولان جهادکشاورزی تا کنون خسارات پرحجم سیل ویرانگر به کشاورزان پلدختر جبران نشده است.

وی افزود: هزینه ها، خسارات و آسیب های سنگینی که در جریان سیل ۱۳۹۸ به کشاورزان پلدختری وارد شد در تاریخ کشاورزی این شهرستان بی سابقه است.

فارس (شیراز، صدرا، بیضا، مرودشت)

نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز، با اشاره به سفر روز گذشته رییس قوه قضائیه به استان فارس گفت: مباحث مطرح شده در این سفر از سوی مسئولان و دستگاه‌های ذی‌ربط تا رسیدن به نتیجه مطلوب با جدیت دنبال شود.

آیت‌الله لطف دژکام، در خطبه‌های نماز جمعه شیراز افزود: در این سفر با وجود محدودیت زمان و همچنین محدودیت‌هایی که به دلیل ویروس کرونا وجود داشت مسائل و مشکلات استان در بخش‌های مختلف به شکل ویژه مورد بررسی قرار گرفت و امیدواریم با همکاری سایر قوا مسایل و مشکلات مطرح شده به سرعت رسیدگی شود.

وی گفت: البته در این بین باید بین تورم و گران فروشی تفکیک قائل بود، تورم یک بیماری اقتصادی است اما گران‌فروشی یک بی‌انصافی و مساله اخلاقی است که توسط برخی افراد انجام می‌شود.

امام جمعه شهر صدرا در خطبه های نماز جمعه این هفته، آمریکا را امپراطوری دروغ و جنایت دانست و گفت: افزون بر دو هفته از قتل فجیع سیاهپوست ۴۶ ساله آمریکایی می گذرد و آمریکا گرفتار بی‌سابقه‌ترین اعتراضات نیم قرن اخیر شده است.
حجت‌الاسلام غلامعلی حسین‌نژادیان افزود: کشته و بازداشت شدن عده‌ای از معترضان، اعلام حکومت نظامی در چندین شهر و ایالت، پایین کشیدن مجسمه‌های نماد قدرت و برده‌داری در آمریکا و برخی کشورهای اروپایی، طرز فکر نژادپرستی دنیای غرب را برای همه روشن ساخت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، خواستار مقابله جدی مسئولان با گرانی افسارگسیخته شد.
امام جمعه شهر بیضا نیز، با اشاره به ناآرامی‌های شکل گرفته در آمریکا گفت: این بیداری در حقیقت تداوم راه انقلاب و مبارزه با استکبار است.
حجت الاسلام مراد درویشی افزود: با کفر شاید حکومتی پایدار بماند ولی با ظلم نه، انقلاب اسلامی و بیداری مردم زمینه ساز ظهور خواهد بود. 
وی، در بخش دیگری از خطبه‎های خود، رفع محرومیت‌ها را نیازمند همکاری و همیاری مردم و مسئولان دانست و ادامه داد: مدیران باید با تدبیر، برنامه‌ریزی و شجاعت در این مسیر گام بردارند.
امام جمعه مرودشت نیز، با اشاره به کشته شدن فردی سیاهپوست به دست پلیس آمریکا گفت: فرهنگ قتل، زورگویی و سلطه‌جویی در حکومت آمریکا همواره وجود داشته است.
حجت‌الاسلام مهدی آقایی افزود: امروزه شاهد یک انفجار از درون آمریکا هستیم و همین قیام مردم در خصوص اعتراض به قتل سیاهپوست آمریکایی مقدمه‌ای برای تحقق وعده الهی در عدم پایداری ظلم است.
وی، همچنین خواستار حمایت از تولید کنندگان با هدف ایجاد اشتغال پایدار و تحقق شعار جهش تولید شد.
امام جمعه زرقان نیز، ضمن تاکید بر لزوم رعایت شان و جایگاه خانواده معظم شهدا، از برخورد و بی‌احترامی یکی از مسئولان این شهرستان نسبت به خانواده شهید انتقاد کرد.
حجت‌الاسلام محمد هادی ربانی شیرازی افزود: ما نوکر و خدمتگزار مردم هستیم و هرچه داریم از شهداء، امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب است.
وی ادامه داد: باید به گونه‌ای عمل کنیم که بعد از اینکه از این مسئولیت رفتیم مردم بگویند آدم خوب و متواضع و خدمتگزاری بود یا اینکه اگر دستمان از دنیا کوتاه شد برای ما طلب رحمت کنند و همین برای ما کافی خواهد بود.

هرمزگان (کیش)

خطیب نمارجمعه کیش در خطبه‌های این هفته با انتقاد از وضعیت حجاب گفت: اکنون حجاب وضعیت مناسبی در جامعه ندارد و بسیاری از مردم و خانواده‌ها نگران این وضعیت هستند و آن را شایسته نظام اسلامی نمی‌دانند.

حجت‌السلام‌والمسلیمن حسن‌زاده در ادامه با خطاب قراردادن مسئولان جزیره خاطرنشان کرد: از آنها می‌خواهم قدم‌های جدی در این زمینه بردارند. رسیدگی به وضعیت حجاب در ردیف وظایف حاکمیتی است. وقتی مسئولیتی را قبول می‌کنید باید قانون را ملاک عمل قرار دهید و آن را پیاده کنید.

کرمان (رفسنجان ، ریگان ، سیرجان و جیرفت)

امام جمعه رفسنجان ضمن دعوت همگان به رعایت تقوای الهی اظهار کرد: برای جهش تولید؛ باید سیستم بانکی کشور اصلاح شود در غیر این صورت جهشی در تولید در چشم انداز آینده نخواهیم دید همچنین باید جلوی قاچاق کالا گرفته شود، کیفیت محصولات بالا برود تا در دنیا قابل عرضه و رقابت شود.

حجت الاسلام اصغر عسکری افزود: همچنین در راستای جهش تولید باید از خام فروشی جلوگیری شود اگر نفت و سنگ معدن به فرآورده تبدیل شود ارزش افزوده بالایی دارد پالایشگاه کک و قطران در زرند راه اندازی شده به همین منظور است که صدها محصول را می تواند از زغال سنگ فرآوری کند.

وی تصریح کرد: در این راستا همچنین باید قوانین دست و پاگیر تولید حذف و واردات در حد نیاز باشد نه واردات مسرفانه، اگر این ها انجام شود رونق و جهش تولید را خواهیم داشت و مشکلات اقتصادی کاهش می یابد.

امام جمعه سیرجان نیز به ضرورت عملیاتی شدن شعار سال یعنی جهش تولید پرداخت و اظهار داشت : الزامات تحقق این شعار  در  رونق تولید و حمایت از کالای داخلی است  .

حجت الاسلام سید محمود حسینی  اضافه کرد : عمل به جهش تولید یعنی فرصت ها را از دست نداد و از همه راهکارهای موجود و همراه یکدیگر به این امر مهم اقتصادی رسید.

امام جمعه سیرجان به جنگ اقتصادی استکبار علیه ایران از ابتدای انقلاب اسلامی و به ویژه درسال های اخیر اشاره  کرد و افزود:  امروز دشمن در برابر همبستگی و عزم ملت ایران ناتوان است و همیشه مولفه‌های قدرت یعنی اتحاد و انسجام مردم را هدف قرار می دهد که همچنان شکست خورده و مایوس است.

امام جمعه ریگان حجت الاسلام علی رنجبر ماهانی نیز با اشاره به اعتراضات مردمی در امریکا بیان داشت: اعتراضات مردمی در آمریکا گرچه جنبه انسانی و مخالفت با ظلم و تبعیض دارد اما در واقع تاریخ مصرف انتخاباتی داشته است .

وی تصریح کرد : تظاهرات و خشونت ها اکثریت در ایالاتی است که طرفداران حزب دموکرات هستند .

وی با اشاره به اینکه سیاهپوستان کنونی  امریکا فرزندان نسلی هستند که پس از کوچ اجباری از افریقا به امریکا به بدترین وجهی شکنه وازار واذیت شدند بیان داشت : آمریکائی های اولیه کسانی بودند که با شعار یک سرخپوست خوب،یک سرخوپوست مرده است نسل سرخپوستان را محو کردند و بعدها با شعار زشت منع ورود سگ و سیاهپوست  به اماکن عمومی دولت خود را تثبیت کردند .

 امام جمعه جیرفت  در نماز این هفته با اشاره به صدور غرورآفرینانه‌ بنزین به ونزوئلا گفت: ارسال سوخت آن هم با کشتی‌هایی که توسط آمریکایی‌ها تحریم شده‌ بودند و وارد شدن طلا به ازای این سوخت‌ها توسط هواپیماهایی که توسط آمریکا تحریم شده بودند اتفاق بزرگی بود.

حجت‌الاسلام رضا سعادت‌فر گفت: ثمره‌ دیپلماسی لبخند، برجام می‌شود و اکنون آژانس با مدیریت جدید صهیونیستی به دنبال نبش قبر گذشته است و می‌خواهد ایران را متهم به انجام فعالیت‌های مشکوک و تولید سلاح هسته‌ای کند و ارجاع پرونده ایران به صحن شورای حکام را در دستور کار قرار دهد.

وی افزود: تجربه‌ تاریخی ما طی ۴۱ سال نشان داده است که هر جا هزینه‌ مقاومت را پرداختیم، آسایش، امنیت، آرامش و عزت در حوزه‌ فردی و اجتماعی را حفظ و تقویت کردیم و هرجا که از مواضع انقلابی کوتاه آمدیم به جز رسیدن به سراب موفقیت و سرمایه سوزی و فرصت سوزی ارمغان دیگری نداشتیم.

کهگیلویه وبویراحمد(یاسوج)

 نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج گفت: لازم است که همت مضاعفی از سوی متولیان امر و مسؤولان اجرایی این استان برای تکمیل و افتتاح طرح های عمرانی و اقتصادی متعدد نیمه تمام استان در حوزه های مختلف شود.

حجت الاسلام و المسلمین سید نصیر حسینی در خطبه های نماز جمعه این هفته یاسوج از طولانی شدن روند اجرا و تکمیل برخی طرح های عمرانی و اقتصادی در کهگیلویه و بویراحمد انتقاد کرد و گفت:یکی از مهمترین موانع و مشکلات اجرای طرح ‌های عمرانی و اقتصادی در این استان پراکنده کاری و نبود تمرکز بر روی یک طرح است.

وی اظهار داشت: کهگیلویه و بویراحمد ظرفیت‌ های چشمگیری در بخش کشاورزی دارد که در صورت حمایت جدی تر متولیان امر و مسؤولان اجرایی این استان و تأمین زیرساخت های لازم می تواند به توسعه اقتصادی استان کمک کند.

البرز(کرج)

نماینده ولی فقیه دراستان البرز و امام جمعه کرج گفت: آمریکا به‌جای دخالت در امور کشورها به مسایل داخلی خود اعم از فقر و بی‌عدالتی و نژادپرستی و فروپاشی اخلاقی و خانوادگی و شکاف طبقاتی بپردازد. 

آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی درخطبه مکتوب نماز جمعه این هفته شهرستان کرج افزود: دراین روزها و اتفاقاتی که در آمریکا می‌افتد به‌خوبی نشان می‌دهد که چگونه با استفاده از ابزار رسانه افکار عمومی را به دست می‌گیرند و هدایت می‌کنند.

وی گفت: جامعه آمریکا از بدو تأسیس از تبعیض نژادی به خصوص علیه سیاه‏پوستان رنج می‏ برد.

کرمانشاه(قصرشیرین)

امام جمعه موقت قصرشیرین گفت: اعتراضات سراسری در آمریکا علیه خشونت و نژادپرستی نتیجه بی‌عدالتی و نابرابری در این کشور است که ازخلأ روحی، اخلاقی و افول دین نشات می‌گیرد.

 حجت الاسلام اسماعیل شامحمدی در خطبه های نمازجمعه این هفته قصرشیرین با اشاره به اعتراضات گسترده در نتیجه رفتار وحشیانه پلیس در آمریکا و قتل جورج فلوید که به سراسر این کشور سرایت کرد، افزود: مردم جهان به این نتیجه رسیده اند که شکل گیری این اعتراضات و سوءاستفاده پلیس آمریکا نشان از سقوط قریب الوقوع و نابودی آمریکا دارد.
وی اظهار داشت: آمریکا مجموعه ای از تضادهاست که از طرفی ندای آزادی و برابری سر می دهد و ازطرف دیگر به نقض حقوق بشر و محرومیت نظامند جامعه رنگین پوستان اقدام می کند از این رو قتل جورج فلوید به فرموده رهبر معظم نشان انقلاب اسلامی، نشان دهنده ذات پلید آمریکا است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =