۲۳ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۱۲
کد خبرنگار: 3081
کد خبر: 83818906
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اعتراف مقامات کانادا به نژادپرستی سیستماتیک در این کشور

تهران-ایرنا- وزیر امور خارجه کانادا در مصاحبه­ ای با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ با اشاره به شوک جهانی از مرگ جورج فلوید، شهروند سیاهپوست آمریکایی به دست یک پلیس سفیدپوست، از نژادپرستی سیستماتیک در کانادا  خبر داد.

شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ به نقل از «فرانسوا فیلیپ شامپانی» وزیر امور خارجه­ کانادا از بهت و وحشت مردم کانادا از انتشار تصاویر جورج فلوید در حالی که زانوی پلیس آمریکا بر گردن او قرار داشت، گزارش داد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کانادا تصریح کرد: در کانادا نیز به رغم شهرت آن در برخورداری از چندین فرهنگ و مزیت تلقی شدن این تنوع فرهنگی، نژادپرستی سیستماتیک وجود دارد.

وی افزود: نژادپرستی نظام مند در کانادا، پیام تاسف باری است که باید ما را علاوه بر انتقاد، به واکنش عملی در برابر آن وادار نماید.

وزیر امور خارجه­ کانادا در ادامه مصاحبه خود با فرانس ۲۴ از متقاعد شدن نخست وزیر این کشور در قبال اتخاذ اقدامات عملی افزون بر انتقادات علیه نژادپرستی خبر داد.

روزنامه فرانسوی لوفیگارو نیز به نقل از «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا بیان داشت: نژادپرستی سیستماتیک تمام نهادهای کانادا، دولت و تشکیلات پلیس را فرا گرفته است.

 ترودو  روز جمعه هفته گذشته با شرکت در تظاهراتی در اوتاوا به نشانه­ همدردی زانویش را به مدت ۸ دقیقه و ۴۶ ثانیه (مدت زمان قتل جورج فلوید) بر زمین گذاشته بود.

به گزارش تارنمای کانادایی سی بی سی،  جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا پیش از این به دنبال قتل یک زن بومی کانادایی توسط پلیس این کشور تأکید کرده بود که تبعیض پلیس علیه بومیان باید پایان یابد.

وی گفت: کانادایی‌های زیادی هستند که در مقابل مأمور اجرای قانون، احساس ترس و نگرانی می‌کنند. در هفته‌های گذشته شمار زیادی از مردم کانادا ناگهان به این باور رسیده‌اند که تبعیض، یک واقعیت آشکار است.

وی افزود: تبعیض باید تمام شود. ما روی این مسأله کار می‌کنیم.

پلیس کانادا چند روز پیش یک فرد بیست و شش ساله به نام «شانتل مور» را در خانه‌اش به ضرب گلوله به قتل رساند.

در یک حادثه دیگر، ویدیویی منتشر شده که نشان می‌دهد پلیس کانادا عمداً با خودرو با یکی از بومیان این کشور برخورد کرده و او را دستگیر می‌کند.  

«گلن هر» از رهبران بومیان کانادا با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد: نژادپرستی بیش از ۲۰۰ سال است که در اینجا حضور دارد.

تارنمای کانادایی سی بی سی همچنین گزارش داد هزاران نفر از مردم کانادا  در اعتراض به قتل جورج فلوید شهروند آمریکایی توسط پلیس این کشور و همچنین تبعیض‌نژادی در چند شهر کانادا دست به تظاهرات زدند.

این تظاهرات به دنبال اعتراض‌های اخیر در آمریکا به دنبال خشونت پلیس علیه جورج فلوید برگزار شد.

معترضان در شهرهای کانادا خواستار اصلاحات در پلیس آمریکا و پایان تبعیض‌نژادی سیستماتیک شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha