حاصل 1900 روز تجاوز سعودی ها به یمن؛ 43 هزار شهید و زخمی

تهران – ایرنا – مرکز حقوق بشر و رشد و توسعه « عین الانسانیه » با انتشار گزارشی در ارتباط با آمار تلفات حاصل از ۱۹۰۰ روز تجاوز سعودی آمریکایی علیه یمن اعلام کرد که طی مدت یاد شده حدود 42 هزار و 751 تن از غیرنظامیان یمنی، شهید و یا زخمی شده اند که از این میان 6 هزار زن و کودک به شهادت رسیده اند.

شبکه تلویزیونی المسیره یمن به نقل از مرکز عین الانسانیه که یک سازمان جامعه مدنی مستقل است، توضیح داد: از ابتدای تجاوز ائتلاف سعودی صهیونیستی آمریکایی علیه یمن ۱۶ هزار و ۶۷۲ غیرنظامی به شهادت رسیدند که ۳ هزار و ۷۴۲ تن از آنان را کودکان و ۲ هزار و ۳۶۴ تن از آنها را زنان تشکیل می دهند.

همچنین طی مدت یاد شده ۲۶ هزار و ۷۹ غیرنظامی مجروح شدند که در این میان کودکان ۳ هزار  و ۹۹۲ تن  و زنان ۲ هزار و ۷۴۲ تن را به خود اختصاص داده اند.  

مرکز عین الانسانیه ( چشم انسانیت) تاکید کرد: دشمن متجاوز طی حملات هوایی ، زمینی و دریایی خود ۵۷۳ هزار و ۱۰۲ مرکز خدمات رسانی از جمله ۵۶۲ هزار و ۶۸۷ منزل ، یک هزار و ۸۵ مدرسه ، ۳۸۷ بیمارستان و مرکز بهداشت و ۱۷۵ دانشگاه و مرکز آموزش عالی و ۶ هزار و ۶۳۲ قطعه زمین کشاورزی و یک هزار و ۳۵۵ مسجد و ۴۷ مرکز رسانه ای و ۲۴۲ مرکز باستانی و ۳۶۱ مرکز توریستی را هدف قرار داد.

این مرکز همچنین مورد هدف قرار گرفتن ۸ هزار و ۸۴۳ تاسیسات زیربنایی از جمله ۱۵ فرودگاه و ۱۶ بندر و ۲ هزار و ۶۷ تانکر و شبکه آبرسانی و ۳۰۰ ایستگاه برق رسانی و ۳ هزار و ۹۶۹ جاده و پل و ۵۲۵ شبکه مخابراتی توسط ائتلاف عربی صهیونیستی آمریکایی را به طور مستند به ثبت رسانده است.

این گزارش علاوه بر موارد یاد شده نشان می دهد که ۲۱ هزار و ۸۶۸ موسسه اقتصادی از جمله ۳۹۰ کارخانه و ۱۰ هزار و ۹۹۸ موسسه تجاری و ۶۷۱ بازار و ۴۰۰ مزرعه پرورش مرغ و چهارپایان و ۸۶۹ انبار مواد غذایی و ۳۸۸ پمپ بنزین و ۶ هزار و ۶۳۸ وسیله نقلیه و ۲۸۶ خودرو سوخت رسان و ۷۶۸ محموله مواد غذایی و ۴۶۰ قایق صید ماهی مورد هدف ائتلاف مزبور قرار گرفته اند.

عربستان همراه با امارات، بحرین، کویت، سودان و مصر از ششم فروردین ۹۴ اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور به منظور بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت کرد.
کشورهای همپیمان عربستان در این جنگ به دنبال مشاهده بی‌نتیجه بودن آن به تدریج خود را از ائتلاف عربی کنار کشیدند و فقط امارات به دلیل داشتن اهداف توسعه‌طلبانه و طمع ورزی‌های خاص خود در یمن، به حضور نظامی‌اش در این جنگ تا به امروز ادامه داده است.
این تجاوز نظامی تاکنون جز کشته و زخمی شدن ده ها هزار یمنی و همچنین آواره شدن میلیون‌ها تن از شهروندان محروم و ویرانی زیرساخت‌ها و قحطی و گرسنگی و بیماری‌های واگیردار در این کشور، نتیجه‌ای به همراه نداشته است.

عربستان در تجاوز خود علیه یمن از حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم مالی، نظامی، سیاسی، امنیتی و اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی بهره‌مند بوده است.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =