آیا گل گاوزبان در مهار کرونا موثر واقع خواهد شد؟

شیراز - ایرنا- گل گاوزبان حاوی مقدار زیادی ویتامین C است که مصرف آن می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند ، گمانه زنی‌های مختلفی در باره تاثیر احتمالی این داروی گیاهی برای مهار کرونا مطرح است ، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز اکنون این موضوع را در حال مطالعه و پژوهشگری دارند و به زودی تازه های علمی در این زمینه را مطرح خواهند کرد.

دکتر یونس قاسمی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز پنجشنبه در وبینار نادانسته های کووید ۱۹  که با حضور استادان دانشگاه و پژوهشگران علوم پزشکی در شیراز برگزار شد اظهار داشت : بررسی مطالعاتی پیرامون گیاه گل گاوزبان و تاثیر آن در درمان مبتلایان به کرونا از سوی پژوهشگران در این دانشگاه در حال انجام است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این همایش علمی از تصویب نهایی ۱۹۳ طرح از ۲۹۰ طرح تحقیقاتی بررسی شده با موضوع بیماری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد و افزود: ۲۹۰ طرح به معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه ارسال شده که ۱۹۳ طرح به تصویب نهایی رسیده و عقد قرار داد شده اند و ۴۶ طرح نیز در دست بررسی و تصویب است.

وی ضمن ارایه گزارشی از طرح های تحقیقاتی بررسی شده با فراخوان های انجام شده پیرامون پژوهش های مرتبط با این بیماری در دانشگاه، از انجام ۲۷ طرح تحقیقاتی آزمایی بالینی با موضوع بیماری کرونا در دانشگاه نیز خبر داد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز  هم با اشاره به تاثیراتی که بیماری کرونا  بر نظام سلامت و بهداشت عمومی گذاشته، درباره فعالیت های اجرایی دانشگاه برای مدیریت این بیماری توضیح داد.

 عبدالرسول همتی  انجام واکسیناسیون کودکان، مراقبت از مادران باردار، کودکان و سالمندان و همچنین خدمات دندانپزشکی و فرسودگی شغلی کارکنان درگیر با کرونا را از جمله تاثیرهای بیماری کرونا بر نظام سلامت برشمرد.

وی  از مردم و دستگاه های اجرایی خواست تا با رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، مجموعه سلامت فارس را در شکست کرونا یاری رسانند.

میزان کشندگی، میزان بروز تجمعی موارد جدید و مرگ بیماران کرونا در صد هزار نفر و منحنی همه گیری بیماری کرونا از ابتدای شیوع تا کنون در استان و کشور دیگر محور این نشست بود که  بررسی شد.

این نشست روز پنجشنبه، بیست و دوم خرداد در سالن اخلاق پزشکی دانشکده پزشکی شیراز از سوی پژوهشکده سلامت، مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت، مرکز تحقیقات ایدز و مرکز تحقیقات علوم بهداشتی دانشگاه و با حضور اعضای کمیته کنترل بیماری کرونا  در دانشگاه، معاونان، اساتید، دانشجویان، مدیران و مسوولان ارشد دانشگاه برگزار شد.

اخبار مرتبط