انتخاب چالدران به عنوان طرح الگوی پیشرفت و آبادانی

ارومیه- ایرنا- استاندار آذربایجان‌غربی با قدردانی از نگاه ویژه بنیاد مستضعفان و بنیاد علوی به خاطر هموارسازی مسیر توسعه در این استان، گفت: با توجه به انتخاب چالدران به عنوان هدف طرح الگوی پیشرفت و آبادانی از سوی بنیاد مستضعفان، بخشی از محرومیت‌های این منطقه با مشارکت بنیاد علوی رفع می‌شود.

محمدمهدی شهریاری روز پنج‌شنبه در جلسه راهکارهای حل مشکلات شهرستان چالدران با استفاده از ظرفیت‌های بنیاد علوی، از برنامه‌ریزی برای تحرک بخشی به اقدامات زیرساختی از جمله راه، مدرسه سازی و بهداشت و درمان و محرومیت زدایی خبر داد و افزود: با توجه به اهتمام جدی بنیاد علوی در کمک به دولت برای رفع محرومیت از چهره چالدران، انتظار می‌رود با تحقق این برنامه‌ها شاهد تغییرات محسوسی در روند توسعه چالدران باشیم.

وی بیان کرد: چالدران ظرفیت‌های ویژه‌ای از جمله گردشگری دارد که می‌تواند در آبادانی منطقه نقش مهمی ایفا کند.

استاندار آذربایجان‌غربی به دستگاه‌های اجرایی دستور داد تا نسبت به پیگیری موافقتنامه‌های منعقد شده با بنیاد علوی اهتمام جدی داشته باشند.

مدیرعامل بنیاد علوی نیز در این جلسه گفت: امسال بیش از۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح پیشرفت و آبادانی چالدران اختصاص داده شده است.

محسن منصوری گفت: این میزان اعتبار برای اجرای طرح‌های عمرانی در مناطق شهری و روستایی و ایجاد اشتغال برای افراد جویای کار اختصاص داده شده است که به صورت مستقیم، مشارکتی و نیز توافقنامه‌های ملی برای چالدران هزینه می‌شود.

وی افزود: از مجموع اعتبارات اختصاص داده شده ۳۵۰ میلیارد ریال جهت اشتغال‌زایی و ۳۵۰ میلیارد ریال برای اجرای پروژه عمرانی هزینه خواهد شد.

وی تاکید کرد: بنیاد علوی در ساخت واحدهای مسکونی ویژه معلولان تحت پوشش بهزیستی، ساخت کلاس‌های آموزشی و مراکز جامع سلامت به صورت مشارکتی همکاری‌های لازم را با ادارات مربوطه انجام می‌دهد.

وی بیان کرد: برای ساخت هر مرکز جامع سلامت ۴۵ میلیارد ریال، برای ساخت هر واحد مسکونی برای خانوارهای معلول تحت پوشش بهزیستی ۹۰۰ میلیون ریال و برای هر کلاس درس یک میلیارد ۵۰۰ میلیون ریال هزینه می‌کند.

وی همچنین بر توانمند سازی اقشار محروم جامعه بر اساس تاکیدات رهبری تاکید کرد و گفت: در جهت لبیک به فرامین رهبری در این روزهای کرونایی بسته‌های معیشتی در بین نیازمندان کشور توزیع می‌شود.

چالدران یکی از محروم‌ترین شهرستان‌های آذربایجان‌غربی است که برای بهبود وضعیت این شهرستان و ارتقای شاخص‌های آن، دولت، وزارت کشور، بنیاد مستضعفان و بنیاد علوی با یکدیگر همکاری دارند.

این شهرستان حدود ۱۲۰ روستا دارد که در ۲ بخش مرکزی و دشتک نزدیک به ۲۰ هزار نفر را در خود جای داده‌ است.

چالدران با ۵۰ هزار نفر جمعیت در شمال آذربایجان‌غربی واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha