خسارت بیش از ۴ میلیارد ریالی کرونا به سینمای خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- معاون هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: شیوع کرونا چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال به سالن‌های سینمایی و نمایشی این استان خسارت زد.

ابوالحسن حیدری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به شیوه نامه های سازمان امور سینمایی، سمعی و بصری کشور، تاکنون ۶ سالن سینمایی و نمایشی استان در سامانه تسهیلات بنگاه‌های آسیب‌دیده از کرونا ثبت نام کرده اند، که فعالان این بخش برای دریافت تسهیلات به بانک ها معرفی خواهند شد.

وی با بیان اینکه کرونا در بهترین زمان فعالیت سالانه، یعنی ماه‌های فروردین و اردیبهشت به سینماداران خسارت زد، افزود: یکی از خسارت‌های وارده به سینماهای استان مربوط به سودی است که قرار بود در ماه فروردین به دست بیاورند، که به علت کرونا در این ماه محقق نشد.

حیدری افزود: بخش دیگری از این خسارت متعلق به هزینه‌های جاری نظیر حقوق کارکنان،  پرداخت کرایه و قبوض سینما است.

معاون هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد خراسان شمالی با اشاره به حمایت از هنرمندان آسیب دیده در حوزه موسیقی، نمایش، سینما و نویسندگان استان تصریح کرد: تاکنون ۲۶۰ نفر از هنرمندان عضو صندوق اعتباری هنر استان، از معافیت پرداخت سه‌ماهه حق بیمه در ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد برخوردار شده اند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی در اوایل اریبهشت ماه گفته بود که شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری، بیش از ۲۴۰ میلیارد ریال زیان به بخش فرهنگ و هنر این استان زیان وارد کرده است.

با درخواست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا، سالن های سینما، تئاتر و موسیقی از ابتدای تیرماه فعالیت خود را از سرخواهند گرفت و آموزشگاه‌های قرآنی، هنری، ادبی و سینمایی نیز از ۲۴ خردادماه فعال خواهند شد.

البته بازگشایی این اماکن مشروط به رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی و حفظ فاصله گذاری اجتماعی است و از جمله فروش بلیت تنها تا سقف ۵۰ درصد ظرفیت سالن ها مجاز است.

استان خراسان شمالی با ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارای هفت سالن سینمایی و ۱۰ سالن نمایش است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =