اکتشافات معدنی در دولت دوازدهم به ۶۵۰ هزار کیلومترمربع افزایش یافت

گناباد- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: میزان اکتشافات معدنی در دولت دوازدهم به ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع افزایش یافته است.

خداداد غریب پور روز پنجشنبه در حاشیه افتتاح طرح‌های معدنی سنگان خواف طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مهم با ۲۵۰ هزار کیلومترمربع اکتشاف معدنی محقق شده است.

وی با اشاره به رویکرد مهم دولت دوازدهم در توجه به طرح‌های تولیدی و اکتشافات معدنی ادامه داد: افتتاح واحد تولیدی توسعه فراگیر سناباد چهارمین بهره برداری طرح‌های معدنی در این دولت در سنگان خواف است که در شرایط تحریم و با توان متخصصان ایرانی محقق شد.

رییس سازمان نوسازی و توسعه معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: با راه‌اندازی کارخانه گندله سازی توسعه فراگیر سناباد، مجموع سرمایه گذاری‌های این بخش در مجتمع سنگان خواف به بیش از ۱.۴ میلیارد دلار افزایش یافت.

وی افزود: با راه‌اندازی بقیه واحدهای تولیدی فرآوری سنگ آهن، در مجموع ۱.۹ میلیارد دلار سرمایه در این بخش جذب می‌شود.

غریب‌پور ادامه داد: یک واحد تولیدی دیگر برای تولید کنسانتره سنگ آهن تا پایان سال در مجتمع سنگان راه‌اندازی می‌شود.

وی گفت: ایجاد ۱۷.۵ میلیون تن ظرفیت تولید کنسانتره و ۱۵ میلیون تن گندله در سنگان در سال‌های آینده، خوراک تولید ۱۰ میلیون تن فولاد کشور را تامین می‌کند.

۲ واحد بزرگ صنعتی و معدنی تولید گندله آهن و کنسانتره سنگ‌آهن امروز به صورت ویدئو کنفرانس توسط رییس جمهوری در منطقه سنگان شهرستان مرزی خواف در جنوب شرقی خراسان رضوی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

"حسین مدرس خیابانی" سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، "علیرضا رزم‌حسینی" استاندار خراسان رضوی و "خداداد غریب‌پور" رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برای حضور در این مراسم به خواف سفر کردند.

این واحدهای عظیم صنعتی که در شرایط تشدید تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران، بحران شیوع بیماری ویروسی همه‌گیر کرونا و بدون حضور حتی یک مهندس خارجی ساخته و دایر شدند در مجموع برای پنج هزار نفر بطور مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد کرده‌اند. 
کارخانه‌های پنج میلیون تنی کنسانتره فولاد سنگان با سرمایه گذاری فولاد مبارکه و ۲.۵ میلیون تنی "سیمیدکو" (صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد) با سرمایه‌گذاری فولاد خوزستان در راستای سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و برنامه‌های کلان ایمیدرو برای تامین خوراک صنعت فولاد و جلوگیری از خام فروشی راه‌اندازی شد.

افزون بر ۵۰ درصد تجهیزات این کارخانه‌ها ساخت داخل بوده و تمام مراحل اجرای آن به دست باکفایت مهندسان و متخصصان ایرانی انجام شده است.

واحد صنعتی معدنی توسعه فراگیر سناباد" یکی از صنایع بهره‌برداری شده امروز است که برای آن سرمایه‌گذاری ارزی ۱۱۷ میلیون یورویی و سرمایه‌گذاری ریالی ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی صورت گرفته است.

این واحد صنعتی معدنی در منطقه سنگان خواف از این پس با تولید سالانه دو و نیم میلیون تن گندله آهن ظرفیت تولیدی ایران را در این بخش زیرساختی افزایش می‌دهد. 
مجموع سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی صورت گرفته برای راه‌اندازی این طرح صنعتی معدنی ۱۸ هزار میلیارد ریال است. 

با فعالیت تولیدی "واحد صنعتی معدنی توسعه فراگیر سناباد" برای ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شد.
واحد صنایع معدنی فولاد سنگان خواف خراسان" دیگر طرح راه‌اندازی شده امروز است که برای اجرای آن ۴۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری صورت گرفت. 

این واحد صنعتی بخش زیرساختی فولاد کشور که برای ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم ایجاد شغل کرده سالانه پنج میلیون تن کنسانتره سنگ‌آهن تولید می‌کند. 

مجتمع سنگ‌آهن سنگان با ذخیره یک میلیارد تُن، یکی از ۱۰ معدن بزرگ سنگ‌آهن جهان و تامین‌کننده خوراک اولیه تولید ۱۷.۵ میلیون تُن کنسانتره، ۱۵ میلیون تُن گندله و پنج میلیون تُن سنگ‌آهن در حوزه صنایع فولادی ایران است.

مرکز شهرستان ۱۵۰ هزار نفری خواف در ۲۶۷ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha