گلخانه‌های استاندارد ابرکوه مانع زیان حوادث طبیعی به کشاورزان شد

یزد – ایرنا – مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: در حالی‌که حوادث طبیعی ۴۰۰ میلیارد تومان خسارت اسفند ماه سال ۹۸ و اوایل امسال به کشاورزان شهرستان وارد کرد، در این میان به محصولات گلخانه ای به دلیل رعایت اصول استاندارد در ساخت این واحدها زیانی وارد نشد.

مهدی غیب الهی روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: این در حالی است که در برخی شهرستان های استان یزد براثر توفان خسارت هایی به گلخانه داران وارد شد.

وی اظهار کرد: هم اکنون ۱۴ هکتار به کشت محصول گلخانه ای شامل فلفل دلمه ای ، خیارسبز ،گوجه فرنگی ،سبزی و صیفی در این شهرستان اختصاص  دارد.

به گفته مدیر جهادکشاورزی ابرکوه سالانه از این میزان سطح زیرکشت ، سه هزار و ۱۵۰ تن انواع محصول گلخانه‌ای تولید و روانه بازارهای  مصرف داخلی و خارجی می شود.

غیب الهی ، با بیان اینکه ۲۰ نفر بهره بردار در این شهرستان در تولید محصول گلخانه ای فعالیت دارند ، خاطرنشان کرد: در این بخش ۸۰ نفر به طور مستقیم  و سه برابر آن به صورت غیرمستقیم اشتغال دارند.

وی اظهار کرد: با توجه به لزوم تغییر الگوی کشت با پرداخت  وام بانکی، افزایش طرح توسعه کشت محصولات گلخانه‌ای در اولویت کاری این نهاد است .

وی با اشاره به کمبود آب و لزوم تغییر الگوی کشت از سنتی به آبیاری نوین ، خاطرنشان کرد: کشت محصول گلخانه‌ای با هدف مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی ، بهره وری از این ماده حیاتی به علت ارزش افزوده و ایجاد اشتغال اجرا می شود.

اراضی قابل کشاورزی ابرکوه به علت کاهش بارندگی، کم آبی و تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی از ۲۰ هزار هکتار هم اکنون به ۱۵ هزار هکتار کاهش یافت و ۴۰ درصد اشتغال وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است و هشت هزار خانوار ، سالانه ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی تولید می کنند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha